Süreyya 'ev'lendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1500 metrede dünya ikincisi olan Süreyya Ayhan'a Ankara Dikmen Vadisi'nde 146 metrekarelik lüks bir daire hediye etti.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ikinci olan Süreyya Ayhan'a Ankara'nın gözde semtlerinden Dikmen Vadisi'nde 150 milyar lira değerinde, 146 metrekarelik lüks bir daire hediye etti. Golden Lig'de son 6 yılın en iyi derecesini de yapan Ayhan'ı dün kabul eden Erdoğan, milli atlet ve antrenörü Yücel Kop'a ayrıca gümüş vazo ile kol saati de verdi.
Erdoğan, "Süreyya ile bir ilki yaşadık. O yenilmedi, ikinci oldu. Hedefimiz atletizmin ana vatanı Yunanistan'da Süreyya'yı birinci olarak görmek" dedi. Türkiye'nin Süreyya Ayhan ile atletizmde bir sıçrama yaşadığını belirten Erdoğan, alt yapı olanaksızlıklarına rağmen, 'işin üstüne gidince' başarı yakalandığını söyledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, iki gün önce doğum gününü kutlayan Ayhan'a verilen bu hediyenin Başbakanlıkça tahsis edildiğini bildirdi. Ayhan'a hediye edilen dairenin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Metropol AŞ tarafından inşa edildiği öğrenildi.
'Bir Süreyya yetmez'
Süreyya Ayhan da kendisi için en büyük ödülün yetenekli gençlere sahip çıkılması olacağını belirterek, "Türkiye'ye bir Süreyya yetmez. Paris'te daha çok atlet olsaydı bu kadar stres altında kalmayacaktım. Bu ilgiye karşılık üç sene içinde pek çok Süreyya'nın yetişeceğine inanıyorum" diye konuştu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, 2004 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile federasyonların bütçelerinin yükseltileceği müjdesini verdi. Mehmet Ali Şahin, "2004 bütçesini hazırlarken Genel Müdürlük ile federasyonlara daha toleranslı davranacağız" ifadesini kullandı.