Süreyya finalde

Paris'teki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metre yarıfinalinde koşan milli atlet Süreyya Ayhan, finale kaldı. Ayhan önceki gün olduğu gibi yine rahat bir yarış çıkardı.

PARİS - Paris'de düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki altın madalya umudumuz Süreyya Ayhan, yarınki finali düşünerek kendini sıkmayınca, ikincilikle yetinde. Ancak buna rağmen milli atlet Süreyya Ayhan, final koşma hakkını kazanmasını bildi.
Bayanlar 1500 başladığında Süreyya Ayhan klasiğini bozmadı ve rakiplerinin önünde koşuya başladı. Süreyya Ayhan 400 metreyi 1:03.82'yle geçerken, arkasındaki grupla en az bir yirmi metre fark vardı. 800 metre 2:10.92'yle geçen milli atlet hızını biraz daha artırdı ama arkasındakiler de Süreyya Ayhan'ın peşini bırakmak niyetinde değillerdi. Son 100 metreye girildiğinde Romanya'dan Maria Cioncan, 4:03.40'lik derecesiyle Süreyya'yı geride bırakarak ipi göğüsleyen isim oldu. Süreyya Ayhan ise 4.03.60'la ikinci sırada yer alırken, üçüncülüğü İngiliz atlet Joanne Pavey elde etti.
Çekişmeli ve zevkli geçen yarışmadan sonra sıcağı sıcağına konuşan konuşan milli atlet Süreyya Ayhan'ın heyecanı her açıdan belli oluyordu. Biraz da gergin olduğu gözlenen Süreyya Ayhan, şu açıklamayı yaptı:
"Şu son dört gün bana tam dört yıl gibi geldi. Bir an önce final koşmayı istiyorum. Bu geceki yarışta son metrelerde yarışı bıraktım zaten. Üzerimde büyük bir sorumluluk var, bunu biliyorum. Benim için oruç tutanlar bile olduğunu öğrendim. tüm Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Türk halkı bana olan dualarını 31 Ağustos'a saklasınlar, o gece onlara ihtiyacım olacak." Süreyya Ayhan yarın saat 19.20'de final müsabakasınaı çıkacak
200 metre Capel'ın
Dünün heyecanla beklenen bir başka yarış, 200 metre erkekler finalinde ise ipi göğüsleyen isim 20.30'luk derecesiyle ABD'li John Capel oldu. Capel'in vatandaşı Darvis Patton ise 20.31'le ikinci sırada kalırken, gecenin sürpriz ismi Japon atlet Shingo Suetsugu 20.38'le bronz madalyaya uzandı. Yarışın favorilerinden İngiliz Darren Campbell ise 20.39'luk derecesiyle ancak dördüncü sırada yer alabildi. (Spor Servisi)