Süreyya'dan on yıllık plan

Avrupa şampiyonu ve Dünya ikincisi Süreyya Ayhan bu yılın kendisi için çok iyi geçtiğini ve bundan sonra ilk hedefinin Atina
Olimpiyatları olduğunu söyledi.
Haber: UĞRAŞ ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa şampiyonu ve Dünya ikincisi Süreyya Ayhan bu yılın kendisi için çok iyi geçtiğini ve bundan sonra ilk hedefinin Atina
Olimpiyatları olduğunu söyledi. Milli atlet, hedefinin 10 yıl sonra sporu bırakmak olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Bu 10 yıl, geçen seneden itibaren başladı. Ekibimle birlekte bu süre içinde katılacağımız tüm şampiyonaların planlarını çıkardık, hedeflerimizi belirledik. İlk etapta Atina Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmayı hedefliyoruz. İki hafta sonra kamp çalışmalarıma başlayacağım. Hırsımdan ve başarı arzumdan hiçbir şey kaybetmem. Bundan sonra yine büyük başarılara imza atacağız."
Elde ettiği başarılarla Türkiye'de atletizme olan ilginin arttığını kaydeden Ayhan, sözlerini şöyle tamamladı: "Sık sık genç sporcularla sohbet ediyorum. Tek mücadelemiz bu sporun doğru bilinmesi. Ayrıca bu spor için kış koşullarında kapalı bir spor salonu gerekir. Bunu Başbakanımız Erdoğan ve ilgili bakanlarımıza izah ettik. Bu konu da kısa sürede çözümlenecek."
Kop: Taktik hatası yok
Antrenörü Yücel Kop ise Atina için 10 Kasım'da ABD'ye gidip kampa gireceklerini belirterek, "Burada nisan ayına kadar beş ay boyunca kampyapacağız. Daha sonra Türkiye'ye döneceğiz. hazırlıklarımıza göre Golden League'e katılıp katılmayacağımıza karar vereceğiz. Olimpiyat'a yakın koşulara katılmayabiliriz" diye konuştu. Kop, Ayhan'ın Dünya Şampiyonası'nda yanlış taktikle koştuğu yönündeki eleştirilere katılmadığını sözlerine ekledi.
Menajer Jos Hermens ise Türkiye gibi atletizm geleneği olmayan bir ülkeden Ayhan gibi bir atletin çıkmasının gurur verici olduğunu dile getirdi. Hermens, şunları söyledi: ''Süreyya ne yaptığını iyi biliyor. O yalnızca yetenekli değil, kararlı ve stresli anlarda rahat yarış çıkarıyor. 1 yıldan fazla bir zamandır kendisiyle birlikteyiz. Bu süre içinde insan ve atlet olarak çok gelişti." Hermens, Dünya Şampiyonası sırasında Ayhan'ın taktik hatalar yaptığı yönünde düşüncelerin basına yansıdığını vurgulayarak, "Ayhan, Paris'te yapabileceğinin en iyisini yaptı. Burada sorun doğru ya da yanlış taktik değil. Burada Süreyya Ayhan'ın sağlık sorunu vardı" diye konuştu. (Spor Servisi)