Süreyya'ya zor rakipler

Avrupa şampiyonu Süreyya Ayhan, Golden Lig'in 5. ayağı olan Zürih'teki Weltklasse Yarışı'nda bu akşam piste çıkıyor. Geçen hafta Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan 4. ayakta, 3.59.58 koşarak en yakın rakibine 70 metre fark atan...

ZÜRİH - Avrupa şampiyonu Süreyya Ayhan, Golden Lig'in 5. ayağı olan Zürih'teki Weltklasse Yarışı'nda bu akşam piste çıkıyor. Geçen hafta Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan 4. ayakta, 3.59.58 koşarak en yakın rakibine 70 metre fark atan ve bu yılın en iyi derecesini elde eden Ayhan, İsviçre'nin Zürih kentinde Letzigrund Stadı'nda bugün yapılacak Golden Lig'in 5. ayağı olan Weltklasse yarışlarında da zorlu rakiplerle mücadele edecek.
Saat 21.00'de başlayacak bayanlar bin 500 metre yarışında Süreyya Ayhan'ın rakipleri arasında, Olimpiyat Şampiyonu Cezayirli Nuriye Merah Benida'nın yanısıra, 800 metrede dünya ikincisi ve Olimpiyat üçüncüsü İngiliz Kelly Holmes, dünya ikincisi Amerikalı Regina Jacobs ve 1997 yılı Dünya Şampiyonu Portekizli Carla Sacramento da yer alıyor.
Kop: Süreyya çok formda
Milli altet, Berlin'de tavşan atletin kendisini olumsuz engellediğini vurgulayarak, "Aslında Berlin'de daha iyi bir derece yapmayı planlamıştım. Ancak tavşan atlet beklediğimiz kadar iyi koşmadı. Zürih'te sezonun en
iyi derecesini yapmayı hedefliyorum. Bu yarış Paris öncesi iyi bir prova olacak. Zürih'te daha iyi atletlerle mücadele edeceğim. Bu benim için daha iyi olacak" diye konuştu. Antrenör Yücel Kop ise Ayhan'ın çok formda olduğunu vurgulayarak, "Kamp döneminde iyi çalışmanın verimini yavaş yavaş almaya başladık. Süreyya, Berlin'de iyi bir derece yaptı. Ama bizim hedefimiz bu değildi. Zürih'te ise sezonun en iyi derecesi için koşacak. Kendisine çok güveniyorum" ifadesini kullandı.
Ayhan ile birlikte 16 atletin yarışacağı koşuda diğer atletler ise şunlar: Hasna Benhassi (Fas), Lidia Chojecka (Polonya), Yulia Kosenkova (Rusya), Iryna Lishchinska (Ukrayna), Faith Macharia (Kenya), Nelya Neporadna (Ukrayna), Ekaterina Rozenberg (Rusya), Tatyana Tomashova (Rusya), Hayley Tullett (İngiltere), Alesia Turova (Belarus), Judit Varga (Macaristan). Weltklasse Yarışları Saat 20.40'tan itibaren TV8 kanalından canlı olarak ekrana gelecek.
Bu arada Atletizm Federasyonu Atina Olimpiyatı'nın madalya umudu rekortmen çekiçci Eşref Apak'ı Kuveyt Milli Takımı ile yapılacak ortak kampta dünyanın en ünlü çekiç atma antrenörü Uri Sedik'in çalıştıracağını açıkladı. (Spor Servisi)