'Sürpriz' olmadı, Demirören başkan

Eski yönetimden yönetim kurulu listesine dört kişi alarak girdiği kongrede, beklenildiği gibi Yıldırım Demirören, üç yıllığına yeniden başkan seçildi. Sabah saat 10.00'da başlayan ve 15 sandıkta süren oy verme işlemi, saat 17.00'de sona erdi.

İSTANBUL - Eski yönetimden yönetim kurulu listesine dört kişi alarak girdiği kongrede, beklenildiği gibi Yıldırım Demirören, üç yıllığına yeniden başkan seçildi. Sabah saat 10.00'da başlayan ve 15 sandıkta süren oy verme işlemi, saat 17.00'de sona erdi. Akatlar Spor Kompleksi'ndeki kongreye, eşi Revna hanım ile birlikte gelen başkan Demirören oyunu 4 numaralı sandıkta kullandı. Demirören, oyunu verirken "Kazanan Beşiktaş" diyerek camiaya birlik mesajı gönderdi.
Oy verme işlemi sırasında, bir üyenin açık bir şekilde boş oy kullandığını göstermesi gerginliğe neden oldu. Kongre divan başkanı Ali Rıza Dizdar, olaya "Burası Beşiktaş Kulübü'nün kongresidir. Böyle şov yapamazsınız" derken, üye tüm uyarılara rağmen boş zarfı sandığa attı. Dizdar, görevlilerden bu üyenin isim ve sicil numarasını isterken, kongre
üyesi Seyit Ateş, bu üyeyi savunarak Dizdar'a tepki gösterdi. İkili arasındaki sözlü tartışma, araya girenler tarafından sona erdirildi. Divan Kurulu seçimi sırasında da camianın tanınmış isimleri Fikret Orman'la Aydoğan Cevahir arasında sözlü tartışma yaşandı.
'Oğlumla gurur duyuyorum'
Kongrede Demirören'in babası Erdoğan Demirören de oy kullandı. Oyunu, 2 numaralı sandıkta kullanan baba Demirören, oğlunun başkanlığından dolayı gurur duyduğunu belirterek, "Allah her anne ve babaya bu mutluluğu nasip etsin. Camianın el ele vermesini bekliyorum" dedi.
Oy verme işleminin ardından sandıklar açıldı ve oy sayma işlemine geçildi. Sonuçta Yıldırım Demirören, 2 bin 491 oyla yeniden Siyah-Beyazlı kulübün başkanı oldu. Sayımın ardından kongre divan başkanı Ali Rıza Dizdar, Demirören'in, kullanılan 2 bin 924 oydan 2 bin 491'ini alarak yeniden başkanlığa seçildiğini açıkladı. Genel kurul toplantısında 269 boş oy çıkarken, 164 oy ise geçersiz sayıldı. Demirören, ilk başkanlığa getirildiği 30 Mayıs 2004 tarihindeki seçimde 3 bin 272 oy alırken, 3 bin 110 oy alan en yakın rakibi Fikret Orman'a 162 fark atmıştı.
Demirören, sonucun açıklanması sonrası yaptığı açıklamada, tek adayla yapılan seçimde 3 bin üyenin oy kullanmasının üyelerin, yönetime ve kulübe sahip çıktığını gösterdiğini söyledi. Beşiktaş'a yakışan çok güzel bir kongre olduğunu ifade eden Demirören, "Gelen gelmeyen herkese, oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Beşiktaş olarak tek yumruk olalım, yeni bir sayfa açalım. Camiamıza hayırlı olsun" dedi.
Demirören'in listesi
Asil Üyeler: Ertuğrul Kumcuoğlu, Kenan Öner, Ertunç Soğancıoğlu, Levent Erdoğan, Behçet Ümitlen, Numan Ceyhan, A. Celalettin Kolot, Halim Aydın, Hüseyin Yücel, İlhan Durusoy, A. Gülnaz Kudunoğlu Arsel, Bülent Deriş.
Yedek Üyeler: Nedim Sarsmaz, M. Emir Tamer, Murat Çelik, Hakan Aksoy, Şeref Yalçın, Mayir (Mario) Berk.
(Spor Servisi)