Takanın dümenine Yattara geçince...

Gerçek bir 'Ölüm grubu' görünümündeki B Grubu'nda, çeyrek finalistlerin fermanın sarktığı son maçlarda Fortis'e devam vizesi alanlar Trabzon'la Manisa oldu.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Gerçek bir 'Ölüm grubu' görünümündeki B Grubu'nda, çeyrek finalistlerin fermanın sarktığı son maçlarda Fortis'e devam vizesi alanlar Trabzon'la Manisa oldu. Son sınava 5 puanla grup lideri olarak giren Trabzon'a Konya karşısında alacağı mütevazı bir tek puan bile çeyreğe çıkmasına yetiyordu zaten.
Avni Aker'deki maç, hızlı başladı, tempolu gelişti, zevkli son verdi. Bordo-Mavililer, ikinci yarıya Yattara'yla başlamanın semeresini 53'deki golle alırken, öne geçtikten sonra daha da etkili bir futbol sergiledi. Her ne kadar galip gelmese de turu geçip çeyrek finale yükselmek 'Trabzon için 2007'nin temeli atmak adına çok önemli bir başarıydı.
Öte yandan rahip Santori cinayetinden ardından, gazeteci Hrant Dink suikastında da katil olduğu ileri sürülen çocuğun adresinin kentlerinde çıkması Trabzonluların asabını ve kimyasını iyiden iyiye bozmuştu. İşte tüm bu olumsuz sayılabilecek atmosferde başlayan karşılaşmaya iki ekip de yenilerini sahaya sürdü. Ev sahibinde İsveçli Risp ve Mısırlı Ayman'a karşı, Konya'da Portekiz Maritimo'dan taze ithal edilen Neca, Kuddusi Müftüoğlu'nun açılış müziğine eşlik etti.
Hızlı bir tempoda başlayan maçta ilk yarı Konya etkiliydi. 13 haftadır formaya hasret kalan Yattara'nın 46'da çimlere ayak basmasıyla ise Bordo-Mavililer atak makinesine dönüştü. 53'te, sola geçen Gökdeniz'in pasıyla buluşan Umut, savunmanın başını döndürdükten sonra nefis bir lokumla Yattara'yı gördü. Gineli, boş kaleyi ıskalamadı: 1-0.
Konya'nın işi son derece zorlaşırken, ev sahibi 4-5-1'in elverdiği tüm çapkınlıklarla kaynaştı. Musampa'nın da oyuna alınmasıyla orta alanda oluşan Yattara, Hüseyin, Ayman ve Gökdeniz'li zengin kokteyl rakip için gerçek bir kâbus sayılabilirdi. Ne var ki, bu bebek orta saha, etkili olduğunca bir o kadar da kırılgandı. Uzatmalarda Mohikan saçlı Portekizli Neca'nın penaltı golü turu geçmeye yetmedi. Başkentteki karşılaşmayı Ankaraspor önünde 2-1 kazanan Vestel Manisa da 'Ölüm grubu'ndan diri çıkmayı başaran bir diğer ekip oldu.
Taraftar bıçaklandı
Karşılaşma sırasında Trabzonsporlu bir taraftar, tribünde maçı seyrederken bıçaklandı. 23 yaşındaki taraftarın neden ve kim tarafından bıçaklandığı ise belirlenemedi. Sol bacağından yaralandığı belirtilen taraftar hastaneye kaldırılırken, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.Trabzon-Konya: 1-1
STAT: Hüseyin Avni Aker
HAKEMLER: Kuddusi Müftüoğlu, Mustafa Emre Eyisoy, Nihat Mızrak
TRABZON: Tolga ***, Musa ***, Risp ***, Stepanov **, Çağdaş **, Hüseyin ***, Ayman **, Ferhat * (Yattara 47 ***), Gökdeniz ***, Umut **, Ersen Martin ** (Musampa 62 *)
KONYA: Oğuzhan ***, Fırat * (Sedat 62 *), Ömer **, El Saka **, Erkan ** (Uğur 83), Kaue ***, Mustafa *, Erman **, Volkan * (Eren 62 **), Tayfun **, Neca ***
GOLLER: Yattara (52) / Neca (90 pen)
SARI KARTLAR: Ferhat, Musa, Umut, Musampa, Ayman, Çağdaş / Volkan
KIRMIZI KART: Stepanov (90)Ankara-V. Manisa: 1-2
STAT: 19 Mayıs
HAKEMLER: S. Abay, S. Ok, M. Kaşıkçı
ANKARASPOR: Kingson **, M. Akyüz ** (Anıl 82), Ediz ***, Batak **, Wederson ** (M. Tosun 72 *), Petrous **, Özer **, Volkan **, Adem **, M. Hacıoğlu **, Jaba * (Serol 46 *)
VESTEL MANİSA: Fevzi **, Ümit ***, Burak **, Kalabane **, Hakan Balta **, Sezer * (Reinaldo 46 *), Uğur **, Selçuk **, Nizamettin **, Holosko ** (Okan Koç 90), Rafael ** (Metin 85)
GOLLER: Ediz (40) / Ümit (49), Metin (90)
SARI KARTLAR: Adem / Burak, Selçuk, Fevzi, Nizamettin
KIRMIZI KART: Volkan (88)