Takım gurbette ama fikri Alex'te

Takım gurbette ama fikri Alex'te
Takım gurbette ama fikri Alex'te
Bu akşamki Borussia Mönchengladbach maçı için Almanya'ya hareket eden Fenerbahçe'de Başkan Aziz Yıldırım ve teknik patron Aykut Kocaman, Alex de Souza'ya cevap verdi. Ortak tepki: Doğru söylemiyor, değil mi Samet?

Fenerbahçe ’yle 8 yıllık birlikteliğini sonlandıran Alex de Souza’nın gidişinin yankıları sürüyor. Önceki akşam bir açıklama yayımlayan ve gidişine dair süreçle ilgili sözler sarf eden, bu konuda da pazartesi bir basın toplantısı yapacağını söyleyen Sambacı’ya dün Almanya’ya hareket eden kafileyle birlikte havalimanında bulunan Başkan Aziz Yıldırım’dan yanıt geldi.
Alex de Souza’nın “8 yıllık Fenerbahçe kariyerim 3 dakikada bitti” açıklamasına değinen Yıldırım Fenerbahçe’nin menfaatlerinin önemine vurgu yaparak, “Ben Fenerbahçe’nin menfaatleri için gerekirse saniyede karar veririm. Öyle 3 dakika falan yok, saniyede karar veririm. Zamanında nasıl kalması için alkışladım, dirayet gösterdiysem, bugün de gitmesi gerektiğine inandığım için bu kararı verdim. Eğer Alex Fenerbahçe Başkanı’nın üzerine çıkmışsa o zaman ya başkan ya Alex gider” dedi.
“Saha içindeki Alex’e kefilim dışındakine değil” diyen ve gelecek hafta konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceklerini belirten deneyimli yöneticinin açıklamalarından satırbaşları şöyle:
“Kimse Fenerbahçe’den büyük değildir. Ne Aziz Yıldırım, ne Aykut Kocaman, ne Alex, ne de başkası... Tek büyük Fenerbahçe’dir. Fenerbahçe’yi biz 14 senede büyük bir kurum haline getirdik, onu yerle bir edemeyiz. Aykut Kocaman da Aziz Yıldırım olduğu müddetçe, kendisi ‘Ben varım’ dediği müddetçe buradadır. Ben de buradayım.”
“Gazetelere ilanlar veriyorlar. Dün Alex’e küfür edenler bugün arkasındalar. Fenerbahçe’nin arkasında mı duracağız, Alex’in arkasında mı? Aziz Yıldırımlar da gelir gider, Alexler de gelir gider, Aykutlar da gider ama Fenerbahçe ömür boyu devam edecektir. Bunu herkes böyle bilsin, böyle hareket etsin. Biz de seviyoruz Alex’i. Benim çocuğum da seviyor, teyzem de seviyor. Alex’i sevmek ayrı şey. Ama huzur kalmadı burada. 1.5-2 ay önce çağırdım neler söyledim kendisine Samet kamuoyuna anlatır.”
“Alex’i ben seviyorum, Aykut Kocaman seviyor Ali Yıldırım seviyor yöneticiler seviyor. 8 sene onun burada kalmasını sağladık, hem de ne şartlarda.”

‘O cümle benim değil’

Aykut Kocaman da Alex ile aralarında geçen konuşmada olduğu Sambacı tarafından kamuoyuna aktarılan, “‘Sen çok büyüksün, seni idare edemiyorum” gibi bir cümle asla kullanmadığını açıkladı.
Kocaman şöyle konuştu: “Alex’in sıralama yaparken kullandığı ana tema büyük ölçüde doğru, bunu söylemem gerekiyor. Ama bire bir konuşmamızda çevirmenimiz Samet Güzel ile beraber yatığımız konuşmada, ‘Sen çok büyüksün, seni idare edemiyorum’ gibi bir cümle asla geçmedi. Fenerbahçe’ye büyük hizmetler verdi Alex, gerçekten de büyük oyuncuydu.”
“Kolay değil buradan bu kadar süre sonra ayrılmak. Tek ricam, bundan sonrası için haklılığını anlatırken veya durumunu anlatırken buna dikkat etmesi gerektiğini bu vesileyle tekrarlamak istiyorum.”

SEBEP ‘KULİS’ Mİ?

Fenerbahçe’den ayrılan Alex de Souza’nın gidişinin sebeplerinden birisi Sambacı’nın aktif futbol hayatı sonrası için yaptığı planlardan biri olarak görülüyor. İddiaya göre Aykut Kocaman sonrası teknik direktör olmak isteyen De Souza, bu konuda kulüp içinde kulislere başlamış. Halihazırda 15 gün önce bir Brezilya takımıyla da anlaştığı söylenen oyuncunun performansı ise bardağı taşıran damla olmuş. Bütün bunlar bilinmesine rağmen takımda yel almasına sorun gözüyle bakılmayan Alex, kötü oynayınca ayrılık kaçınılmaz olmuş.

Bir maçtan daha fazlası için sahada

Hem saha içi hem de saha dışında işleri istediği gibi gitmeyen Fenerbahçe, Avrupa Ligi’nde hayati önemi haiz bir maça çıkıyor. Rakip 6 maçtır kazanamayan ve benzer bir ‘başarısızlık’ içerisinde olan Borussia Mönchengladbach. Mücadele saat 22.05’te başlayacak ve Star TV’den naklen yayımlanacak.
Galibiyet isteyen Fenerbahçe bu akşam bir ilki başarmak zorunda zira Alman takımlarına karşı Avrupa’da önceki 9 randevusunda gülemedi: 2 beraberlik, 7 mağlubiyet. Fenerbahçe teknik patronu olarak toplamda 100, Avrupa’daki ise 10. maçına çıkacak olan Aykut Kocaman ikinci galibiyetini arayacak. Bir dönemin ‘muhteşem’ ekibi Borussia Mönchengladbach ise sezona kötü başladı. Dortmund’a 5-0 yenilen ‘Taylar’ ligin 13. sırasında.

SAMET GÜZEL’İ SIKINTIYA SOKAN DAKİKALAR

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Teknik Direktör Aykut Kocaman, dünkü açıklamaları esnasında sık sık Alex de Souza’nın tercümanı Samet Güzel’den ‘teyit’ istediler. Güzel kendisine yöneltilen ‘onay’ sorularını evet olarak yanıtlarken, sıkıntılı dakikalar yaşadı. Genç tercüman iki isme de şahitlik yaptı.

FB BAŞKANI’NI BEKLETİP AYAK AYAK ÜSTÜNE ATTI’

“Gelmek istedi. ‘16.00’da gelin’ dedim, 16.15’te geldi. Fenerbahçe Başkanı’nı beklettiler. Odaya aldım, elinde telefon ‘tweet’ atıyor devamlı. Ayak ayak üstüne atmış. Örf ve âdetimizde büyüğümüzün karşısında ayak ayak üstüne atmayız. ‘Durumum ne olacak?’ dedi, ’Sen ne istiyorsan o olacak’ dedim.”

‘BAŞKANI GEÇERSE YA O GİDER YA DA BAŞKAN’

“Eğer Alex Fenerbahçe Başkanı’nın üzerine çıkmışsa o zaman ya başkan gider ya Alex gider. Bunu kamuoyu da böyle bilsin. Saha içindeki Alex’e ben de kefilim, ama saha dışındaki Alex’e değilim. Onu ben seviyorum, Aykut seviyor, yöneticiler seviyor. Onu ne şartlarda 8 sene takımda tuttuk.”