Takımlar Avrupa'da, ya taraftar!

Son yıllarda özellikle futbol alanlarında artış gösteren holiganizmin önüne geçilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kapsamlı rapor, alınması gereken önlemlerin 1986 yılında Strasbourg'da imzalanan Avrupa sözleşmesiyle paralel gitmediği gerçeğini gözler önüne serdi.
Haber: CEMAL ERSEN / Arşivi

ANKARA - Son yıllarda özellikle futbol alanlarında artış gösteren holiganizmin önüne geçilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kapsamlı rapor, alınması gereken önlemlerin 1986 yılında Strasbourg'da imzalanan Avrupa sözleşmesiyle paralel gitmediği gerçeğini gözler önüne serdi. "Sportif karşılaşmalarda alınacak önlemler" başlıklı raporda, özellikle statyumlarda parmaklılıkların kaldırılması, bu mekanlarda teknolojik gözetlemeye uygun güvenlik komuta merkezlerinin oluşturulması gibi konulara dikkat çekildi. İşte, 18 Ağustos 2003 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na sunulan 'gizli' ibareli rapordan çarpıcı başlıklar:

  • Statlardaki parmaklıklar, seyirciler arasında gerilimi ve yabancılaşma duygusunu arttırmakta, panik halinde tehlike oluşturmaktadır. Dünya Kupası maçları parmaklıkların olmadığı statlarda yapılmış, seyirci şiddetinde artış olmamıştır.
  • İyi muamele, iyi davranışı doğurur. Parmaklıkların sökülmesi arkadaşca bir atmosferin geliştirilmesine katkı sağlar.
  • Statların AB standartlarına uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Statlarda oluşturulacak güvenlik merkezlerinde federasyon, kulüp, sağlık, itfaiye temsilcisi ve polis birimi yetkililerinden oluşan bir komite uygulamasına, acilen geçilmelidir.
  • Polis kuvvetleri artık spor alanlarından çekilmeli, spor alanlarındaki güvenlik koşulları için özel güvenlik birimlerinden hizmet satın alınmalıdır. Avrupa ve ABD'de konuyla ilgili uygulamalar bulunmaktadır. ABD'de polis memurları izinli oldukları günlerde, özel güvenlik birimlerinde çalışmaktadır. Bu amaçla gerekli yasal düzenleme için çalışma başlatılmıştır.
  • Şiddetin önlenmesi için Süper Lig kulüpleri emniyet birimlerinden irtibat görevlisi almalı, bunlar sürekli olarak deplasman maçları da dahil yönetici ve seyirciyle birlikte bulunmalı, alınacak güvenlik önlemlerine katkıda bulunmalıdır.