Takıntılar, bireysellik ve takım olma

Basketbol Milli Takımı, 2002 Dünya Şampiyonası'nda yaşadığı 'kötü tecrübelerle' 2003 Avrupa Şampiyonası'na dersini her ne kadar iyi çalışarak gidecek olsa da, bazı 'kalıtımsal' rahatsızlıkları zor atacak gibi gözüküyor.
Haber: GÖKHAN TÜRE / Arşivi

İSTANBUL - Basketbol Milli Takımı, 2002 Dünya Şampiyonası'nda yaşadığı 'kötü tecrübelerle' 2003 Avrupa Şampiyonası'na dersini her ne kadar iyi çalışarak gidecek olsa da, bazı 'kalıtımsal' rahatsızlıkları zor atacak gibi gözüküyor. İtalya ve Almanya hazırlık kamplarının ardından Ay-Yıldızlı ekibin takım olma yolunda eskiye oranla önemli yol katettiği görülüyor. 2002'de yaşanan iççekişmeleri aşmış görünen Milli Takımda arkadaşlık ortamı ve uyum sevindirici düzeyde. Ancak hazırlık maçlarında yıldızların bireysellik sevdaları zaman zaman yine sıkıntı yaratacak ve maç kaybettirecek boyutlara gelebiliyor. Hazırlık maçlarında yaşanan bu sıkıntı, oyuncuların vitrine çıkacağı Avrupa Şampiyonası'nda önlenmesi daha güç ihtiraslar eşliğinde Milli Takım'a darbe vuracak düzeye çıkabilir. Tabii bunun önüne geçmenin ne kadar zor olduğu da tartışılmaz.
Milliler'in önündeki ikinci bir engel de kimseye yabancı değil.
12 Dev Adam'ın Indianapolis'te belini büken en büyük sıkıntısı
olan dirençsizlik ve istikrarsızlık halen tazeliğini korur gözüküyor. Almanya ile oynanan ilk hazırlık maçında 10 sayı geriye düştüğü anda gösterdiği direnç ve inatla öne geçmeyi başaran Milliler, ikinci maçta ise adeta maçı bıraktı. Bu tip durumlarda oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi oyuna küsen oyuncular, konsantrasyon konusunda da yine sıkıntılar yaşıyor. Halbuki Almanya maçlarında oyunun bazı bölümleri vardı ki, Milli Takım'ı izlerken, "İşte benim takımım bu" dedirtecek türden müthiş bir uyum ile sahada savaşan bir ekip, varını yoğunu ortaya koyuyordu. Bu bazı bölümleri maçın tamamına yaydığımızda hedefe çok daha kolay ulaşmamız işten bile değil.
İbrahim Kutluay formsuz
Diğer bir nokta da, Ay-Yıldızlıların turnuvanın en uzun takımlarından biri olmasına karşın uzunlardan Hüseyin'in sakatlığı ve Fatih'in de tecrübe eksiği nedeniyle pota altında yaşanan sıkıntı. Almanya gibi uzun bir takıma karşı Mehmet'in verdiği mücadele eğer bu ikiliden birinden destek görebilseydi evsahibi ülkenin ribaundlardaki ezici üstünlüğü ortadan kalkabilirdi.
Oyuncuların form düzeylerine bakıldığında, İbrahim Kutluay ve sakat olan Hüseyin Beşok dışında bütün yıldızlar çıkışa geçmiş durumda. Ancak İbrahim'in formsuzluğu Milli Takım için büyük problem. Takımın en önemli dişlilerinden biri olan ve sayı potansiyeli yüksek İbrahim'in yaşadığı sıkıntının uzun süreli olması Ay-Yıldızlı ekibe darbe vurabilir. Hidayet'in takımı için oynama yolunda gösterdiği büyük ilerleme ve önceki yıllara oranla daha olgun bir yapıya bürünmesi, Mehmet'in gerçek bir NBA yıldızı olacağını göstermesi, Kaya'nın takıma üst düzeyde katkısı, Ender'in süratli oyuna etkisi, Mirsad'ın savaşçı kimliği ve onları zorlayan diğerleri ile Milli Takım, takım olmayı başardığı taktirde herkesi mutlu edebilecek kapasitede.