Tanjevic dönemi sona erdi

Tanjevic dönemi sona erdi
Tanjevic dönemi sona erdi
EuroBasket 2013'e ilk turda veda eden ve sergilenen kötü oyunla tepki çeken Milli Takım'da Bogdan Tanjevic ile yollar ayrıldı.

Radikal.com.tr - Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay ve Milli takım kaptanı Hidayet Türkoğlu, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Kramp geçirten sorular


TANJEVIC'İN İSTİFASI KABUL EDİLDİ

Demirel, yaptığı açıklamada, "A Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası'nda madalya almayı amaçlamıştı. 2010 ve 2011'de yaşanan sevincin tekrarı için yola çıkmıştık. Büyük başarı hedeflediğimiz Avrupa Şampiyonası'nda hayal kırıklığı yaşadık. Benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Tanjevic ile başlattığımız yeni dönemde Dünya İkinciliği elde ettik. Koçumuza her türlü çalışma, çaba, destek ve Türk insanına tutkusu için teşekkür ederim. 6 ay önceki rahatsızlığına rağmen Tanjevic, Milli Takım'ın başında kaldı. Finlandiya karşısında 50'li sayılar üreterek çok kötü bir başlangıç yaptık. Ve daha sonra arka arkaya alınan yenilgiler, bizi üzücü bir toplantı yapmaya sevk etti. Sporun içinde iyi günler ve kötü günler var. Önümüzdeki süreçle ilgili almamız gereken kararlar olduğunu biliyoruz. Milli Takım'ın teknik yapılanmasında tamamen yeni bir değişikliğe gidileceğini açıklamak istiyorum. Sayın Tanjevic'in istifasını kabul edeceğimizi duyurmak istiyorum. Kendisi dünya basketboluna 51 yıldır hizmet eden çok değerli bir insan. Çok sevdiğim ve çok saydığım bir kişi. Türk ve dünya basketboluna katkıları için çok teşekkür ediyorum. İkinci kararımız ise Milli Takım'la ilgili usul ve metotlarımızı yeniden gözden geçireceğiz. Yaptığımız yanlışlar nelerdir diye değerlendirme yapacağız." ifadelerini kullandı.

Kutluay'a tepki, Hidayet'e destek

HİDAYET TÜRKOĞLU'NA DESTEK

Turgay Demirel, "Biliyorsunuz Hidayet Türkoğlu'na 300. kez Milli Takım formasını giydiği için plaket sunduk. İlk kez 300 maça çıkan basketbolcumuz. Kendisi birçok ilki başardı. 13 sene NBA'de oynadı. Dirk Nowitzki sonra en çok NBA'de yer alan Avrupalı basketbolcu. Kendisine birçok Türk gencine örnek olduğu için teşekkür ediyorum. Geçen yıl yaşadığı olay nedeniyle Avrupa Şampiyonası'nda oynayıp oynamayacağı belli değildi. Turnuvada yer almayı çok istiyordu. Belki de bu aşırı istek sonunda işlerin iyi gitmediği olabiliyor. Avrupa Şampiyonası'nda çok başarılı olmak istediğimi biliyorum. 5 ay önce doğmuş kızını 2-2.5 ay görmeyerek bizimle oldu. Bir turnuvadaki kötü performans, o sporcunun katkılarını ve olumlu performanslarını unutturamaz. Hidayet her zaman gereken saygıyı görmeye devam edecek" dedi.

TANJEVIC: TÜM SORUMLULUK BENİM

Bogdan Tanjevic ise "Başarısızlığın tüm sorumluluğunu üzerime alıyorum. Çünkü federasyon bana çalışmam için en iyi imkanları sundu. Açıkcası maç programı dahil her şey bizim için en ideal düzeydeydi. Buna rağmen başaramadık. Çok iyi bir teknik ekibimiz var. Hazırlıklarımızı yaparken bu seviyede eleneceğimizi düşünmemiştik, üst turları nasıl geçeceğimizin planlarını yapıyorduk. Oyuncularımın ilk turdaki rakiplere saygısında sorun yaşadık. Bu turnuvaya fiziksel olarak olarak iyi hazırlandığımızı ancak psikolojik açıdan sıkıtınlar yaşadığımızı düşünüyorum. Hidayet Türkoğlu çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdi. Takıma müthiş liderlik yaptı ve bana çok yardımcı oldu. Her şey için herkese tekrardan teşekkür ediyorum. Türkiye'yi çok seviyorum" şeklinde konuştu.

İşkence yenilgiyle bitti

İBRAHİM KUTLUAY'A GÖNDERME

Tanjevic'in ardından konuşan kaptan Hidayet Türkoğlu, "Eleştiriler olacaktır. Ancak bunların yapıcı ve birleştirici olması, kırıcı olmaması gerekiyor. Her türlü eleştiriye açığız. Bize burada en çok kırılması gereken Türk halkıdır. Bize yıllardır samimiyetle sahip çıkmışlardır. Üzüldüğümüz noktalar oluyor. Bazı şeyleri görme fırsatı bulduk. Milli Takım kaptanlığı yapmış büyüklerimiz takıma sahip çıkması gerekirken, yaptıkları eleştiriler bizi çok kırmıştır. Bizlerle aynı durumda olmuş bir insanın yapmış olduğu açıklamalar Türk sporcuları çok üzmüştür. İnanıyorum ki, bir şekilde buradaki insanlardan özür diler. Biz her durumda Milli takıma sahip çıkmayı bilen insanlarız. Burada olurum, olmam ama ilk çağrıldığından buraya koşarak gelecek insanım. Bizim kalitemizde takımlar orada, biz buradayız. Buna gerçekten üzülüyoruz. Bize değer veren Türk halkından tekrar özür diliyoruz" dedi.

"YERLİ KOÇ OLABİLİR"

Başkan Demirel, Milli Takım'ın yeni koçunun kim olacağı hakkındaki soruya, "Geleceği düşünmedik demedim, düşüneceğiz. Bu planlamayı en iyi şekilde yapacağız. Mutlaka yabancı hoca veya yerli hoca olacak diye bir düşüncemiz yok. Bu ülkede bunu hak edecek isimler mutlaka mevcut. Onlarla da görüşeceğiz. Bu değerlendirmeyi yaparken birçok faktör var. Çok gecikmeden karar vereceğiz. Bu tercih gelecek seneki stratejimizler de ilgili" dedi.

ERDENAY'DAN KANTER'E: ÖZÜR DİLE

Harun Erdenay, milli oyuncu Enes Kanter'in Yunanistan ve Rusya mağlubiyetleri sonrası attığı tweetler için "Enes'e 'Gel oyna' dedik, ama mazeret belirtmeden gelmedi. Daha sonra twitter mesajları geldi. Gelip Türk halkından özür dilesin ve tekrar milli formayı giysin. Enes Kanter çok değerli bir oyuncu. Umarım önümüzdeki dönemde özür diler ve milli takım formasını giyer" açıklamasında bulundu.

Milli oyuncunun çıldırtan mesajı