Taraftar deposuna baskın; silah, gaz bombası...

Taraftar deposuna baskın; silah, gaz bombası...
Taraftar deposuna baskın; silah, gaz bombası...
Danimarka Süper Ligi'nde oynanan Brondby-Kopenhag maçı sonras çıkan olaylar masaya yatırıldı.

Ünsal TURAN / KOPENHAG (DHA) - Kopenhag’ın Brondby'yi 3-1 yendiği karşılaşmanın ardından 484 taraftarın gözaltına alınması ve Brondbylü taraftarlara ait kesici, vurucu, patlayıcı silahlardan oluşan bir deponun ele geçirilmesi üzerine iki büyük kulüp , ülke çapında kulüp yöneticileri ve taraftar temsilcilerini toplantıya çağırdı. Toplantıda, öncelikle çok sayıda vatandaş ve polisin taşlarla, şişelerle yaralandığı maçın blançosu, polisin gözaltına aldıktan sonra kimlik tespiti yaptığı taraftarlara karantina uygulanması, şiddetin nasıl önleneceği gibi konular görüşüldü.

Brondby Direktörü Tomy Hakansson, olayları kınadığını belirterek, "Gözaltına alınan taraftarların çoğunluğu Brondby taraftarı olmasına rağmen olayları kınıyoruz. İster saha içinde ev sahibi klüpün sorumluluğu altında, isterse saha dışında olsun şiddetin her türlüsüne karşıyız. Çıkan olayların sorumluları ve verdikleri zarar hakkında bilgi toplamaya çalışıyoruz. Şimdi önemli olan bu olayla ilgisi olsun veya olmasın tarafları toplayarak, futbolda şiddeti tartışmak ve şiddeti önleminin yollarını bulmaktır" dedi.

Brondby stadının bulunduğu bölgeden sorumlu Vestagneng Emniyet Müdürü Michael Kristiansen, kulüp yöneticileriyle yapılan toplantının önemine değinerek, "Stadyum dışındaki olaylardan polis sorumludur. Onun için olayları önlemeye çalışırken çok sayıda polis yaralandı. Zaten maçtan önce bıçak, biber spreyi, gaz bombası, havi fişekler, sopalar gibi çok sayıda kesici ve patlayıcı silahın bulunduğu bir depo ele geçirmiştik. Belki de depoyu ele geçirmesek daha vahim olaylar yaşanacaktı. Şimdi kulüp yöneticileriyle birlikte taraftarlar üzerinde nasıl bir baskı ve etki oluşturabiliriz tartışıp, soruna çare bulacağız. Bu böyle devam etmez" ifadelerini kullandı

Klüp yöneticileri ve taraftar temsilcilerinin, önümüzdeki haftalarda daha çok toplantı yapacakları ve alınan kararları basına açıklayacakları bildirildi.