'Taraftar istedi diye olmaz...'

'Taraftar istedi diye olmaz...'
'Taraftar istedi diye olmaz...'
Fenerbahçe eski Asbaşkanı Nihat Özdemir, Aykut Kocaman'ın geri aldığı istifa kararına ilişkin konuşurken Sarı-Lacivertli taraftara yüklendi.

BURSA-   Fenerbahçe ’de cumartesi akşamı oynanan ve 3-1 kaybedilen Karabükspor maçı sonrası başlayan Teknik Direktör Aykut Kocaman’ın istifa süreci devam ediyor. İlk önce takımdan ayrılma kararı alan ancak daha sonra Başkan Aziz Yıldırım tarafından ikna edilen Kocaman, henüz yeni bir açıklama yapmış değil. Ancak taraftar grupları ve Fenerbahçe camiasının önemli isimleri konu hakkında görüş bildirmeyi sürdürüyorlar.
Son olarak 19 Mayıs’taki seçimde görevini bırakarak affını isteyen eski Asbaşkan Nihat Özdemir, dün Bursa’da katıldığı bir törende bu konuya değindi. “Tribündeki bazı taraftarın isteğiyle Fenerbahçe Spor Kulübü’nde ne teknik direktör değişir ne de yönetim değişir. Bunu herkesin bilmesi lazım” ifadelerini kullanan Özdemir, istifanın yanlış olduğunu söyledi.
Tribünde belli bir kesimin bağırmasıyla Fenerbahçe Spor Kulübü’nün teknik direktörünün istifa etmesinin doğru olmadığını vurgulayan Özdemir, “Fakat yanlışın neresinden dönülürse dönülsün kârdır. Onun için istifa kararından vazgeçeceğini sanıyorum ki, öyle bir karar var medyadan okuduğuma göre” dedi.

‘Transfer yapacağız’
 
“Aykut Kocaman’da bir konsantrasyon eksikliği olur mu” sorusuna şöyle yanıt verdi Özdemir: “Hayır, yaşanmaz. Çünkü, oturmuş bir takım. Devre arası var. Sayın Aziz Yıldırım’ın dediği gibi transferler yapacağız. Takım daha güçlenecek. Onun için biz ümitliyiz, desteğe devam. İnsanlar bazı anlarda bazı ani kararlar verebilirler. Ama netice olarak oturup düşünecekler, aklı selimleriyle hareket edecekler ve doğru kararı bulacaklardır. Yani istifa, o bir andaki üzüntüden, tepkiden verilen ilk tepkidir, neticeye bakmak lazım.”
Deneyimli yönetici, 3 Temmuz’a atıf yaparken her şeye rağmen ayakta kaldıklarının altını çizdi: “3 Temmuz’dan itibaren, ‘Yalnız futbolu düşünmeyelim basketbolu, voleybolu... Fenerbahçe başarılı mıdır, değil midir?’ diye düşündük. 3 Temmuz’da, hangi kulübün başına bu gelen olaylar gelseydi, o kulüp darmadağın olurdu. Kulüp ortada kalmazdı. Bütün bunlara rağmen Fenerbahçe Spor Kulübü, futbolundan basketboluna, voleyboluna ve diğer yarıştığı bütün dallarda hep ayakta.”
Özdemir Sarı-Lacivertli camianın branşlarında son durumlarını açıkladıktan sonra da taraftara seslendi: “Hiç kimsenin bir şeyden endişe etmemesi lazım. Bence gittiğimiz yol doğrudur. Tribündeki bazı taraftarın isteğiyle Fenerbahçe Spor Kulübü’nde ne teknik direktör değişir ne de yönetim değişir. Bunu herkesin bilmesi lazım.”

GFB’den Aziz Yıldırım’a yanıt
 
Fenerbahçe’nin tribün gruplarından Genç Fenerbahçeliler, önceki gece Aykut Kocaman’ın istifa sürecini başlatan tezahüratlarıyla ilgili bir açıklama yayımladı. ‘Kör gözlere...’ başlıklı yazıda yapılandan herhangi bir pişmanlık duyulmadığı belirtilerek olayın kendi iradeleriyle meydana gelmediğini söylediler.
“Sn. Aykut Kocaman bu tepkileri ‘taraftar çok haklı’ diyerek anlayışla karşılarken, Sn. Aziz Yıldırım geniş katılımlı bir protestoyu ‘küçük bir grup’ diyerek değersizleştirme çabasına girerek, asıl tehlikeyi bertaraf etmeye yönelik garip çabalar içersindedir. Protestoların stadın büyük çoğunluğunun katılımıyla başladığı, muhtelif tribünlerin katılım gösterdiği, bizim de bu sürece dahil olduğumuz bilmesi gereken herkes tarafından bilinmektedir” denilen açıklamada Yıldırım’ın “Ben 1 yıl yattım onlar Fenerbahçe için ne yaptı” sorusuna da yanıt verildi: “Soru koskoca Fenerbahçe camiasının başkanına yakışan bir ifade midir kendisine sormak isteriz. Yine de ne yaptığımız merak ediliyorsa deplasman yolunda Fenerbahçe uğruna vefat eden kardeşimiz Özcan Tekir’i bu vesileyle bile olsa rahmetle analım. 3 Temmuz’dan beri neredeydiniz diyenler, Bağdat Caddesi yürüyüşünün tribün liderimizin tüm sorumluluğu üstüne alıp emniyette attığı imza sonrası gerçekleştiğini bilmeliler. ‘Başbakan’la kimse aramı bozamaz’ diyen Sn. Aziz Yıldırım’ın grubumuzu AKP Gençlik Kolları olarak lanse etmesi, bünyesinde birçok siyasi görüşü barındıran grubumuza yönelik talihsiz bir eleştiridir. Bizlere sözde siyasi görüş üzerinden suçlama yapanların, bu süreçte ulu önder Atatürk ve Kuvayi Milliye’yi kendilerine kalkan olarak kullanmaları da manidardır.”
Açıklama ‘Unutulmasın iktidar her yerdedir, direniş de...’ ifadeleriyle bitti.{SPOR SERVİSİ}