Taraftara 'direniş' yasak

Taraftara 'direniş' yasak
Taraftara 'direniş' yasak
İçişleri Bakanı Muammer Güler tribünde 'kötü' siyasi tezahüratlara düzenleme geleceğini söyledi. İzinsiz eylemlere katılan taraftar grupları hakkında da işlem yapılacak.

Futbol sahalarında artık siyasi tezahüratlara yasak geliyor... İçişleri Bakanı Muammer Güler, Spor Güvenlik Çalıştayı’nda yaptığı açıklamada, tribünlerdeki siyasi ve ideolojik anlamdaki kötü tezahüratlar hakkında düzenlemeler olacağını, ayrıca yasadışı eylemlere katılan taraftar grupları hakkında da işlem yapılacağını açıkladı.
Ankara Gölbaşı’ndaki Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen ve bugün sona erecek çalıştaya İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, TFF Başkanvekili Ufuk Özerten, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Spor Genel Müdürü ve TFF Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baykan, TFF Yönetim Kurulu üyeleri Edip Eren ve Faruk Öksüz, Genel Sekreter Prof. Dr. Emre Alkin ile emniyet ve yargı organlarının temsilcileri katıldı.

Polis daha aktif olacak

Güler olay çıkaran grupların bulunduğu tribünlerde suç işleyenleri tespit etmek amaçlı sivil kolluk kuvvetlerinin bulundurulacağını, bundan sonra kolluk kuvvetlerinin spor alanlarında daha fazla ve aktif görev alacaklarını söyledi. Bakan Güler şöyle devam etti: “Tribünlerin ideolojik ve siyasi propaganda yeri yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. Spor müsabakaları siyasi görüşlerin slogan veya pankartlarla ifade edildiği yerlerden değildir. Gezi Parkı eylemlerinde taraftar gruplarının bazı kanunsuz gösterilerde aktif rol aldıkları ve şiddet olaylarına karıştıkları görüldü. Önümüzdeki dönemde bu tip durumlar karşısında taraftar gruplarına yasal işlemler yapılacaktır” ifadelerini kullandı. Güler, uluslararası normlarda bu tür tezahüratların yasak olduğunu söylerken bu konuda tedbirlerinin süreceğini ifade etti.

Avrupa’da durum nasıl?


UEFA’nın direktifiyle Avrupa’nın tüm statlarında ırkçı pankart ve tezahüratlar yasak. Ayrıca, karşı tarafı rencide edecek siyasi mesajlara da (Misal İsrail’e karşı Filistin, Güney Kıbrıs’a karşı KKTC bayrakları ve tezahüratları) izin verilmiyor. Ülke bazındaysa siyasi yasaklar yok. Avrupa’nın iki önde gelen ligindeki uygulamaları, konularında uzman yazarlara sorarak Türkiye’deki durumla karşılaştırmalarını istedik:
Orhan Uluca (Borges Blog /Almanya): Almanya’da (siyasi tezahüratlara karşı) bir yaptırım uygulanmıyor. Yalnız, statlarda protestolar 80’ler ve 90’lara göre oldukça azalmış durumda... Bugün dahi tribünlerde aşırı şağ, seksizm ve çeşitli konularda pankartlar bulunuyor.
Fırat Topal (Flying Dutchman/Hollanda): Hollanda siyaset ve aktivizmin tribünlerden uzak tutulduğu bir ülkedir. İnsanlar siyasal görüşlerini toplum içinde tartışmaktan zaten pek hoşlanmadıkları gibi çok da gerek duymazlar. Hollanda tribün sloganları sarkastik ve alaycıdır. Durum böyle olunca sert söylemler göremezsiniz. Ajax’a karşı Feyenoord, Utrecht ve ADO maçlarında sert tezahüratlar olur, “Hamas, Yahudileri gaza boğ” gibi çok çok ileri gidenler de fakat ırkçılık net olarak yasaklanmıştır ama siyasi sloganların yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. Yani hakaret olmadığı sürece “Her yer Taksim her yer direniş” sloganını Hollanda dengi tribünlerden attığınızda kimse size gelip nedenini sormaz....

‘Gece maçında alkol oluyor...’


TFF Başkanı Yıldırım Demirören, tribünlerde ‘alkol ve diğer kötü alışkanlıkların’ olmaması için kulüplerden maçlarını gündüz oynamalarını rica etti. Demirören, “Kulüplerimizden rica ediyorum, maçlar gündüz oynansın. Gece oynandıkça işin içine içkiye kadar her şey giriyor ve seyirci daha agresif oluyor” dedi. E-bilet konusuna da değinen Demirören, “6 statta 18 Ağustos’tan 15 Eylül’e kadar e-bilet uygulaması başlayacak” diye konuştu.

KILIÇ: E-Bİlette gerİ dönüş yok


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, eleştirilere karşın kameralı güvenlik ve e-bilet uygulamalarında geri adım atmayacaklarını söyledi. Trabzonspor, Beşiktaş , Fenerbahçe, Galatasaray ve Bursaspor taraftar gruplarının temsilcilerinin, kameralı güvenlik sistemine bir itirazları olmadığını kaydeden Kılıç, “Elektronik bilet sistemine ise itirazları var ancak bu itirazlara rağmen kanun uygulanacak. Bu kanundan geri adım atmak mümkün değil” dedi.