Tarihi rezillik

Tarihi rezillik
Tarihi rezillik
Türk Futbolu'nda Cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez böyle bir olay yaşandı. Gölcük-Ankaragücü maçı bittikten sonra hakem 20 futbolcuyu rapor etti

RADİKAL -  Türk futbol tarihine kara bir leke olarak geçecek olay Değirmendere Stadı'nda yaşandı. U19 maçında hakem Osman Kılıç son düdüğün ardından yaşanan olaylar sonrasında 20 oyuncuyu disiplin kuruluna sevk ettiğini rapor etti. 

Coca-Cola Bölgesel Gelişim U19 Ligi 7'nci hafta müsabakasında Gölcükspor sahasında Ankaragücü'nü ağırladı. Gölcüksporlu gençlerin son dakikada attığı golün ardından Değirmendere Stadı'nda ortalık bir anda karıştı. Saha içinde yaşanan istenmeyen olaylar sonrasında maçın hakemi ve gözlemcisi yazdıkları raporlarda Gölcükspor'dan 10 futbolcu, Ankaragücü'nden 9 futbolcuyu PFDK'ya sevk ettiğini raporunda belirtti. Maçın 90 dakikası içinde ise Ankaragücü'nden İrfan Batuhan Yılmaz 29. dakikada kırmızı kart görmüştü.

 MAÇ SONU SAHA KARIŞTI

Gölcükspor ile Ankaragücü U19 takımları arasında oynanan maçta yaşananlar Türk futbol tarihinde kara bir leke olarak geçecek.

Sarı-Lacivertliler Gölcükspor karşısında maçı 2-1 önde götürürken, Gölcükspor karşılaşmanın bitmesine saniyeler kala Tolunay Bekçi'nin golü ile maçta beraberliği yakaladı. İşte bu son dakika golü ortamı gerdi ve olaylar çıktı.

FUTBOLCULAR YARALANDI

Maçın son dakikasında atılan golün ardından hakem Osman Kılıç maçın bitiş düdüğünün ardından Gölcükspor'dan Eray Sait Kanpara'nın Ankaragücü'nden Ahmet Can Arık'a yaptığı centilmenlik dışı hareketler sonrasında iki takım oyuncuları bir anda birbirlerine girdi. Olayların gerilmesinde iddialara göre Ankaragücü teknik heyetinin futbolcularını kışkırttığı öğrenildi. Olayların çıktığı sırada bazı futbolcular yaralanırken, ayrıca 1. Amatör küme müsabakasına çıkacak olan Harb-İşspor'dan Mehmetcan Bayrak kafasına aldığı darbe ile kaşından yaralandı. 

PFDK KARAR VERECEK

Değirmendere Stadı'nda yaşanan bu olaylar sonrasında iki takımın teknik sorumlularının ve Emniyet güçlerinin müdahalesiyle olaylar yatıştırılırken,  tansiyonun düşmesinin ardından Ankaragücü futbolcuları sahada bir süre bekletildikten sonra çıkartıldı. 20 futbolcunun PFDK sevk edildiği olaylar sonrasında 12 Kasım Perşembe günü kurulun cezaları açıklaması bekleniyor. Gölcükspor'dan Eray Sait Kanpara'nın 5 ile 8 maç arasında ceza alması beklenirken, diğer futbolcuların da 3 ile 5 maç men cezasına çarptırılmaları tahmin ediliyor.

YAVUZ: "YAKIŞMADI"

Gölcükspor U19 takımının antrenörü Naci Yavuz olaylı maç sonrası açıklamasında; "Biz bu liglerde genç futbolcuların gelişimi için mücadele veriyoruz. Böyle yaşanan talihsiz olaylar hepimizi üzüyor. Ankaragücü takımı karşısında başarılı bir oyun sergilememize rağmen, maç sonunda bizim takımdan bir oyuncu ile rakip takımın kaptanı arasında geçen sözlü sataşma bir anda kavgaya neden oldu. Futbolcumuzun aslında yapmaması gereken sözlü sataşma sonrası yaşanan olaylar hepimizi üzdü. Her şeye rağmen futbolda böyle olayların yaşanmasını tasvip edemeyiz" dedi. 

ŞAHİN: KABUL EDEMEYİZ

Gölcküspor Başkanı Ahmet Şahin kulübü hiç kimsenin böyle bir duruma düşüremeyeceğini ifade ederken; " Biz sporcu olarak önce kulüp olarak ahlaklı olanları tercih ediyoruz.Genç takımın böyle bir olaya karışması hepimizi üzmüştür. Hiç kimse Gölcükspor'u bu duruma düşüremez. Altyapı sorumlularımızın vereceği rapor doğrultusunda olaylara karışan kimse gereken ceza verilecektir. Gölcükspor Türk spor tarihinde böyle bir kötü olayla anılamaz" dedi. (dha/Erol KAÇMAZ)

GÖLCÜKSPOR ve ANKARAGÜCÜ'NÜN MAÇ KADROLARI ŞÖYLEYDİ:

Coca-Cola Bölgesel Gelişim U19 Ligi (Akademi U19 Takımı)

STAD: DEĞİRMENDERE ATATÜRK STADI - KOCAELİ

HAKEMLER: OSMAN KILIÇ (Hakem), FEVZİ TOK (1. Yardımcı Hakem), MEHMET KARACA (2. Yardımcı Hakem), OĞUZHAN ARSLAN(Dördüncü Hakem)

GÖZLEMCİ: ERSİN YILDIRIM

 

***Gölcükspor  İlk 11

12. MELİH ALTIN

7. ONURHAN YİĞİT

14. EMİRHAN DEDE

4. ERAY SAİT KANPARA

5. MURAT SARIER

6. TOLUNAY BEKCİ

9. BERK KULALI

11. RAMAZAN KILIÇ

19. ERSİN KÖNEZ

10. ABDULLAH AY

17. ÖZGÜR ŞAHİN

Yedekler

1. ERAY SALİH EREL

13. BURAK CAN PINAR

8. MUSTAFA GÖKBAYRAK

16. BARIŞ ŞİMŞEK

18. MEHMET ESKİALP

20. MUHAMMET YUSUF BAHAR

21. KAMİL ŞENOL

Teknik Sorumlu

ALİ YAVUZ

Goller

  ABDULLAH AY,27.dk (H)

  BERK KULALI,40.dk (K)

  TOLUNAY BEKCİ,90.dk (F)

Kartlar

Sarı Kart ERAY SAİT KANPARA 67.dk

Sarı Kart MELİH ALTIN 89.dk

Sarı Kart EMİRHAN DEDE 45.dk

Sarı Kart ÖZGÜR ŞAHİN 45.dk

Oyundan Çıkanlar

EMİRHAN DEDE 46.dk

ÖZGÜR ŞAHİN 46.dk

RAMAZAN KILIÇ 67.dk

Oyuna Girenler

BURAK CAN PINAR 46.dk

MUSTAFA GÖKBAYRAK 46.dk

BARIŞ ŞİMŞEK 67.dk

 

***Ankaragücü  İlk 11

1. YİĞİT KAFKASYALI

2. AHMET BOZTEPE

3. AYTUĞ GİRAYGİL

5. BATUHAN SARİ

7. İRFAN BATUHAN YILMAZ

10. FURKAN NACİ PEKTAŞ

11. MERT AYDENİZ

17. NAZMİ GÖKÇE İMDAT

19. AHMET CAN ARIK

23. CANER ÖNER

24. ARDA KARADEMİR

Yedekler

12. OSMAN TETİK

6. İLHAN DEMİR

8. ALPEREN YILMAZ ÖZLER

13. MUHAMMED İBRAHİM ÖZDEMİR

14. OSMAN AKIN

15. BATUHAN KAZAN

16. OĞUZHAN ORHAN

Teknik Sorumlu

TUNCAY MARANCI

Goller

  AHMET CAN ARIK,80.dk (F)

Kartlar

Kırmızı Kart İRFAN BATUHAN YILMAZ 29.dk

Sarı Kart AHMET CAN ARIK 40.dk

Sarı Kart ALPEREN YILMAZ ÖZLER 89.dk

Sarı Kart YİĞİT KAFKASYALI 89.dk

Oyundan Çıkanlar

AHMET CAN ARIK 86.dk

NAZMİ GÖKÇE İMDAT 60.dk

AHMET BOZTEPE 65.dk

Oyuna Girenler

ALPEREN YILMAZ ÖZLER 86.dk

İLHAN DEMİR 60.dk

MUHAMMED İBRAHİM ÖZDEMİR 65.dk