Tarzan yine ortalıkta yok, kral Karan

'Sen bu takımı ancak CM'de yönetirsin.' İşte Galatasaray tribünlerinin Ersun Yanal'ın takımlarının başına geçme ihtimaline verdikleri tepki... Başka pankartlar da var ama bu en yaratıcısı. Bilmeyenler için CM yani, Championship Manager, bilgisayarda bir menajerlik oyunu.
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

'Sen bu takımı ancak CM'de yönetirsin.' İşte Galatasaray tribünlerinin Ersun Yanal'ın takımlarının başına geçme ihtimaline verdikleri tepki... Başka pankartlar da var ama bu en yaratıcısı. Bilmeyenler için CM yani, Championship Manager, bilgisayarda bir menajerlik oyunu. Yanal'ın çok sevdiği bilgisayarda yine kendisinin de oynadığı iddia edilen, ama Bağış Erten'le bana bilmediğini söylediği oyun. Tribün Yanal'a tepkili... Pankartlarda ismi Sarı-Lacivert yazıyor. Milli Takım'dan kalan Hakan Şükür hesabı belli ki kapatılmamış. Lakin kişisel olarak Yanal'ın Galatasaray'ın başına geçmeye sıcak bakacağına inanıyorum. Çünkü onun aklı Avrupa'da... Ve Manisaspor'la Avrupa'da ancak bir yere kadar görünür olacağının farkında... Peki tribünün vetosuna karşı bu birliktelik gerçekleşir mi derseniz, "O kadarını bilemem" derim, lakin Alpay da Fenerbahçe'de oynamadı mı?
Maçın başı... Her iki takımı da sakatlık vuruyor. Necati ve Kalabane ıskartaya çıkıyor. İkisinin de sakatlığı omuzlarından... Necati hemen önümüzden kenara gelirken ağlamaklı: "Allahım nedir benim bu şanssızlığım" diye bağırıyor. Haksız değil. En son Liverpool maçında gayet iyi giderken yine sakatlanıp kenara gelmişti. Vestel'de durum daha trajik. Geçen hafta tüm değişikliklerini sakatlıklar nedeniyle yaptılar, bu haftaya da benzer bir şekilde başladılar.
Bu toprakların en iyi golcüsü
Galatasaray, Adnan Polat'ın puan farkına dair paranormal kehanetlerini gerçeğe dönüştürebilmenin hevesiyle daha etkili. Arda'yla soldan akıyorlar. Sabri'nin kanadı verimsiz.
Gol çok gecikmiyor ama bir duran toptan geliyor. 20. dakikada Arda kale önüne kesiyor, kafayı o kalabalığın arasından Ümit Karan vuruyor. Ümit'in doğru yerde olabilme yeteneğine parantez açmalı: Bu adam tartışmasız bu topraklarda yetişen ve halen top peşinde koşan isimler arasında gole en çok yakışanı... İşte dakika 54... Arda'nın çok uzaklardan taşıdığı topu önünde buluyor ve yine akıl dolu bir vuruşla farkı ikiye çıkarıyor. İşte dakika 70... Borbiconi'nin çıkarken kaptırdığı topu alıp yürüyor ve "Bana şapka çıkarın" diyor. Sahiden çıkarmak gerek... Yetmiyor ki... İşte 72, Iliç'in pasında yine giriyor ceza sahasına, yine vuruyor, fark dört oluyor. O dakikaya kadar Aziz Yıldırım'ın askerliğini yapmamasıyla ilgilenen tribünler bile maça dönüyor, beşinci golü istiyor.
Galatasaray iştahlı. Hani derler ya; maçı istiyor. Ama Vestel'de 1-0'dan sonra sağ ve sol beklerini tamamen ileri çıkarmasının, 2-0'dan sonra dağılmasının da bu farkta etkisi var. Takımda bir dağınıklık var. 'Tu kaka' edilip gönderilen Zelenka'nın geri dönmesi bile bu dağınıklığın bir göstergesi aslında.
Yanal altında kaliteli bir arabayla sürat rekorları kırabilen bir otomobil yarışçısına benziyor. Lakin aynı araba yol dışına çıktığında yeniden kontrolü ele alamıyor. Belki de tam da bu nedenle biraz daha sabretmesi ve bir Ferrari'ye binmeden önce daha alt modeldeki bir araca her koşulda hâkim olabilmeyi öğrenmesi gerekiyor. Aksi takdirde kendisine layık görülen Sarı-Kırmızı Ferrari'yi duvara çarpabilir. Bu yüzden, kendi kariyeri açısından da şimdilik CM'ye devam!

GALATASARAY: 4
Mondragon 6
Sabri 5
Song 7
Tomas 7
Orhan 6
Okan 6
Inamoto 6
Iliç 8
(Ayhan 82) -
Arda 6
(Carrusca 76) -
Necati -
(H. Kabze 12) 6
Ümit 9

V. MANİSASPOR: 0
Fevzi 4
Ümit 5
(Oğuz 62) 5
Burak 5
Kalabane -
(Borbiconi 11) 5
Okan 4
Selçuk 5
Zelenka 4
(Sezer 82) -
Uğur 5
Şener 3
Holosko 5
Reinaldo 4

GOLLER: Ümit (26, 54, 70 ve 72)
SARI KARTLAR: Arda, Sabri
KIRMIZI KART: Şener (84)
Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: B. Yıldırım, A. Ulusoy, M. SönmezNecati ve Kalabane sakatlandı
  • Galatasaray'dan Necati ve Vestel Manisa'dan Kalabane ayrı ayrı pozisyonlarda omuzlarından sakatlanarak sahayı terk etmek zorunda kaldılar. Necati'nin omzunda ciddi bir zedelenme olurken, bu futbolcunun en az üç hafta oynamayacağı açıklandı. Omzu çıkan Kalabane gelecek hafta takımdaki yerini alabilecek. İlk yarıdaki maçta da Vestel Manisalı Meduna kalp spazmı geçirmiş, daha sonra da futbolu bırakmak durumunda kalmıştı.
  • Maçtan önce Manisa'dan gelen dört otobüs dolusu Vestel Manisaspor taraftarı, konuk ekibin daha önce bilet talebi bulunmaması nedeniyle stada alınmadı. Vestel Manisaspor Başkanı Haluk Çubukçu, Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın'dan taraftarları stada alması için ricada bulundu. Canaydın'ın bu talebi olumlu karşılamasıyla konuk taraftarlar kendilerine ayrılan tribüne alındı.
  • Galatasaraylı taraftarlar, Fenerbahçe'nin Rizespor'a yenilmesine yönelik "Maçlar Lig TV'den, çaylar Rize'den" yazılı bir pankart açtı. Taraftarlar ayrıca gelecek sezon takımın başına geçeceği konuşulan Ersun Yanal için de "Sen bu takımı ancak CM'de yönetirsin", "Tek aşkımız Galatasaray, yakışmaz Ersun Yanal" yazılı pankartlar açtılar.