TBF'den 'hükmen mağlubiyet' açıklaması!

TBF'den 'hükmen mağlubiyet' açıklaması!
TBF'den 'hükmen mağlubiyet' açıklaması!
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Harun Erdenay, ezeli rakipler Fenerbahçe ile Galatasaray arasında krize neden olan Lynetta Kizer olayı hakkında konuştu. Başkanın "Lisans bölümündeki çocuk, vermemesi gereken bir lisans vermiş" açıklaması basketbolseverleri şaşırttı.

RADİKAL - NTV Spor'da yayınlanan 'Spor Servisi' programına telefonla bağlanan Harun Erdenay, Galatasaray'ın, ezeli rakibi Fenerbahçe'yi 76-72 yenmesine karşın hükmen mağlubiyetle sonuçlanan 'çift pasaport' krizi ile ilgili açıklamalkarad bulundu. TBF'de çalışan bir görevlinin hata yaptığını kabul eden Başkan Erdenay, Fenerbahçe Kulübü'nün de yaptığı itirazda haklı olduğunu vurguladı. 

Galatasaray hükmen mağlup sayıldı

"MAÇIN TEKRAR OYNANMASI İÇİN KONUŞTUM"

TBF Başkanı, "Fenerbahçe Kulübü itirazında haklı. Bir oyuncu, bir pasaport seçip o pasaportla oynayabilir. Lynetta Kizer, önce Bosna pasaportunu alıp sonra ABD pasaportunu alıyor. Yani sahada olmaması gereken bir oyuncu forma giyiyor. Bunun cezası yönetmeliğe göre çok açık; hükmen mağlubiyet! Bosna Milli Takımı'nın oyuncusu olacakken Galatasaray transfer ediyor. Basketbol Federasyonu'na da Bosna evraklarıyla başvuruluyor. Biz de Bosnalı lisansı veriyoruz. Ancak bu kız daha önce ABD U20 takımında oynadığı için Bosna pasaportuyla oynayamaz. Kayseri maçına da Bosna pasaportuyla oynuyor. FIBA bizi uyarıyor; oyuncu, Bosna Milli Takımı'nda henüz oynamadı! Daha sonra Galatasaray yöneticiler TBF'yi arıyor. Lisanstaki çocuk da tek başına inisiyatif alarak oyuncuyu ABD'li yapıyor. Ancak çift pasaportla oynayamayacağını herkes biliyor. Lisanstaki adam buna tek başına karar veriyor ve bilgisayardan ABD'li lisansını basıyor. Bu tip oyunculara lisans verirken notere başvurulması gerekiyor. Bu çocuk bu evrakı da beklemiyor. Böylesine kritik bir pozisyonda bunun yönetmeliğe aykırı olduğunun bilinmesi gerekiyor. Dün Galatasaray Kulübü'nün basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Can Topsakal'ı aradım, çağırdım federasyona. Saat 5'e çeyrek kala geldi. Yönetim kurulu olarak biz saat 5'te toplantıya girdik. Toplantı öncesi durumu kendisine anlattım. Bir lisans çıktığı zaman o lisanla sonuna kadar devam etmesi gerekiyor. ABD lisansıyla kesinlikle çıkmaması lazım. Yönetim kurulunda konuşup maçın tekrar edilmesini sağlayacağımı söyledim. Toplantıda kabul ettiremedim, çünkü yönetmelik çok açık" ifadelerini kullandı.

"HÜKMEN MAĞLUBİYETTEN BAŞKA DURUM YOK"

Sarı-kırmızılı kulübün Tahkim Kurulu'na yapacağı itirazı da değerlendiren Harun Erdenay, "Galatasaray bir mağduriyete uğrayacak. Basketbolcuyu artık oynatamayacak. Biz onun maaşını karşılayabiliriz. Sicil lisanstaki arkadaş hakkında soruşturma başlattık. Gereğini yapacağız. Bunu noterden evrak almadan yapma yetkisi yok. Galatasaray Kulübü o çocuğu  muhatap almamalıydı. Galatasaray, Tahkim Kurulu'na itiraz edecek. Ama mevzuata göre hükmen mağlubiyetten başka durum yok" şeklinde konuştu.

'TBF büyük bir rezalete imza attı'