Tehlike anında camı kırdı ve...

Tehlike anında camı kırdı ve...
Tehlike anında camı kırdı ve...
2. Lig ekibi Ofspor önünde devreyi 1-0 yenik kapayan Beşiktaş, ikinci yarıda oyuna giren Fernandes ve Almeida'nın golleriyle 2-1 galip gelerek kupada dördüncü tura çıktı.
Haber: ONUR SALMAN - onur.salman@radikal.com.tr / Arşivi

Futbolu neden seviyoruz? İşte tam da bu yüzden yani özelinde Ofspor’un Beşiktaş ’ı genelinde herkesin herkesi yenebilme ihtimali olduğu için. Dün Dolmabahçe’de futbolseverler için keyif dolu, Avrupa ’ya öykünenler için heyecanlı, Siyah-Beyazlılar için ise korku dolu anlar yaşandı. Daha kimse ısınmadan, henüz 7. dakikada Gökhan çok şık bir vuruşla sürprizin fitilini ateşledi: 0-1. İlk 45 dakikada ise Kartal, bu kötü rüyadan uyanmaya çalıştı. Lakin gençlerden kurulmuş kadroda Veli ve Batuhan sadece kağıt üstünde sahada olunca karabasan devam etti. Bir de Beşiktaş’ın duran top kaosu. İlk devre boyunca bu görev kimin bilemedik. Bir Kadir geçti topun başına, bir Hasan. Hatta Batuhan bile şansını denedi. Sonra soyunma odasından Almeida ve Fernandes çıktı. Sorunlar, seyre değer hale evrildi. 66’da Fernandes’in frikiki skoru 1-1’e taşırken, vatandaşı Almeida da Erkan’ın ortasında Samet Aybaba’yı rahatlattı: 2-1. Ofspor, gücü elverdiği ölçüde direndi Beşiktaş’a. Kendilerine ayrılan yeri tıkabasa dolduran taraftarını sevindirmek için. Üzerlerine düşeni de yaptılar. En azından Beşiktaş’ı Portekizli yıldızlarına muhtaç bıraktılar.
Futboldan neden soğuyoruz? Çünkü artık sade e oyunu konuşma şansı kalmıyor bu topraklarda. Biz gerginlilten başka bir şey konuşamaz hale geldik. Ve biliyoruz ki bu gerginliğin temeli yok. Belirsizlikler üstüne inşaa edilmiş bir nefret, ülkeyi çoktan sarmış. Genlerimize işlemiş artık, gölgemizle bile kavga ediyoruz. Halbuki oyunun kendisi konuşulmaya değer olan şey. Dün Dolmabahçe’de yine kavga yüzünü gösterdi. Maç daha başlamadan iki tribün adeta üzerlerine biçilmiş görevi ifa etti. Ne gibi bir husumeyi olabilir Ofspor’la Beşiktaş’ın? Neden Siyah-Beyazlı tribünler amaçsızca küfür eder? Niçin Bordo-Mavililer ellerine ne gelirse ‘ötekine’ sallar? Yeşil zeminde en az 22 futbolcu kimin için oynuyor ki? Hatırlayalım ki bu spor bir temaşa. Yani ‘izlenmesi hoşa giden’ bir oyun. Lakin biz ne oyuna ne de oynayana saygı duyuyoruz.