Tek yumurtalı 'Menemen'

Tek yumurtalı 'Menemen'
Tek yumurtalı 'Menemen'

Beşiktaş ta Hugo Almeida, 65. dakikada ligdeki 9. golünü kaydedip skoru 2-0 yaptı ama galibiyeti getiremedi.

Galibiyetlerini 'menemen'le kutlayan Beşiktaş, üç haftalık 'üç puan' serisini Eskişehirspor önünde yitirdi. Son 10 dakikaya 2-0 önde giren Siyah-Beyazlılar 2-2'lik sonuca rağmen maç fazlasıyla liderliğe yükseldi.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - ‘FEDA’sıyla menemeniyle ve asıl önemlisi İnönü’süyle bir başkadır Beşiktaş ... Hava buz kesse de, trafik akmasa da maç varsa şayet İnönü’ye gitmemezlik edilemez. Hele de ‘yıkım kararı’nda bir adım daha atılmışken Es Es maçı öncesi... Ne acı ki ‘sürdürelebilir bir eylem’ içindeki Çarşı, belki de son yılını yaşayan ‘bizim İnönümüz’ün kapalısından bakamıyor...
Beşiktaş, oyuna adeta ‘menemen iştahı’yla başladı. 3’te topu önünde bulan Olcay, 5 metreden ağlara değil de Beşiktaş Müzesi’ne gönderdi. Yine de çok beklemedi Kartallar. 6’da Toraman’ın uzattığı ve Diego’dan seken topu kapan Holosko, şık bir hareketle ‘Messi Servet’ten sıyrıldı ve... Gangnam Style: 1-0..
21’de Almeida ile başlayan ve Kartal’ın ailecek çıktığı kontrada Hilbert, bencil davrandı. Şut yerine pas verse, Olcay, Oğuzhan ve Almeida “Ben atayım” diye kapışacaktı. Belli ki Alman, Akhisar’a attığını atmak istedi. Beşiktaş, topu kâh kanatlara taşıyarak kâh derin kâh da arkadan uzun oynayarak, ama her defasında hızlı çıktı. Bu halkada eksik olan tek şey memleket futbolunun kronik hastalığı olan son pas ve vuruşlardı.
Geçen sezonki ‘yıldızlı takım’da daha çok parlayan Veli, stiline uygun bu Beşiktaş’ta garip bir acemilik çekiyor. Galiba eski Veli’yi gösteren, o pek oynamayan yıldızlarmış!...
İlk devrenin son bölümlerinde Es Es ataklarında Beşiktaş’ın aşırı kapanması ve topla fazla oynayamamasına Aybaba, kenardan ne kadar isyan ettiyse de başa çıkamadı oyuncularıyla.. 44’te hakem güzel bir avantaj uygulamasına imza atınca Beşiktaş, rakibini eksik yakaladı. Ancak Oğuzhan’ın ikramını Olcay, kötü bir vuruşla çöpe attı. İlk bölümde konuk ekip, oyunu kontrol ettiği bölümlerde pozisyon yaratmada eksik kaldı.
Aybaba, esasen Yanal’ın hasleti olan kontracılığı dün kendi takımına pay edip, topla oynama işini Es Es’e verdi. İnönü’de evsahibi sanki Eskişehir’di. Oysa Yanal’ın takımı Arena’da Galatasaray ’dan puan alırken dünkü Beşiktaş gibi oynamıştı; her topa ayağını uzatan, süratli ve ısırgan (Ama yine de finali Arena’daki gibi yaptılar)... 65’te Almeida skoru 2-0’a taşıyarak Aybaba’nın taktiğini doğruladı. Elbette Portekizliye Oğuzhan’ın klas asistinin de hakkını vermeli. Gecenin en iyisi Oğuzhan’dı.
83’te Necip, Diego’yu düşürünce Barış Şimşek, penaltıyı gösterdi ve Necati farkı bire düşürdü: 1-2.
Rahat giden maç Beşiktaş için sıkıntıya dönüştü. Rakibin yarattığı baskıdan ziyade Siyah-Beyazlılar skoru koruma telaşına düşerek kendi kendilerine baskı oluşturdular. Bu kaçınılmaz sonu getirdi ve 90’da Nuhiu’nun ayağından beraberlik golünün yenilmesine neden oldu.
Dün gece Olcay’ın yerinde Nobre tipi (ama Fenerbahçe’deki) klasik bir golcü olsaydı bu ‘Atletik Beşiktaş’, farklı kazanabilirdi. Siyah-Beyazlılar, bol keseden pozisyon vermeyi de bırakmıştı. Yenilen iki gol açıkçası tek pozisyondan doğdu. Sonuç itibarıyla Aybaba’nın talebeleri bu defa ‘tek yumurtalı menemen’le yetinecekler...

‘Van’a FEDA olsun’ dediler...

 Finans sektöründe çalışan ve ‘Finans Kartalları’ adında bir grubu olan Beşiktaş taraftarları, yaptıkları organizasyon ile Van’ın Erciş ilçesindeki Erciş Anadolu Lisesi’nde 196 öğrenciye FEDA tişörtü ve Beşiktaş atkısı hediye etti. “Kulübe maddi katkı ve farklı illere Beşiktaş ürünlerini ulaştırmak” amacı güden topluluk, başka illerde de projeyi sürdürmek istiyor.

Aybaba’nın penaltı yanılgısı

Maçın 82. dakikasında Eskişehir-spor’un kazandığı penaltının birkaç dakika sonrasında Beşiktaşlı Roberto Hilbert ceza sahası içerisinde yerde kaldı. Hakem oyunu durdururken, Beşiktaş yedek kulübesi ve teknik direktör Samet Aybaba, penaltı zannıyla sevinmeye başladı. Ancak Alman oyuncunun ‘hakemi aldatmaya yönelik hareket’ten sarı kart gördüğü ortaya çıktı.
Maçı Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ile Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal’ın yanı sıra Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav da izledi.

O dans artık ‘Holosko style’

Dünya çapında popüler olan ve ne zaman doyuma ulaşıp son bulacağı merak edilen Gangnam Style dansının etkisindeki Filip Holosko dünkü golünün ardından da bu şovu sergiledi. Hatırlanacağı gibi Slovak oyuncu, Güney Koreli PSY’nin bu dansını 3-0 kazandıkları Mersin İdmanyurdu müsabakasında da sergilemiş, ligimizdeki furyanın ateşleyicisi olmuştu.
Ediz Bahtiyaroğlu unutulmadı
Beşiktaş, vefat eden Eskişehirsporlu futbolcu Ediz Bahtiyaroğlu’nu unutmadı. Karşılaşma için hazırlanan maç önü kitapçığında Eskişehir-
spor kadrosunun ilk sırasına Ediz Bahtiyaroğlu’nun ismi yazıldı ve altında da ‘Unutmadık’ ibaresi yer aldı.