Teknik adamların gözünden TÜRK FUTBOLU (2)

Ertuğrul Sağlam'la son olarak bir önceki sezonun ilk devresinin ortalarına doğru söyleşmiştik. Çalıştırdığı Kayserispor, çıkışıyla o dönem çok konuşuluyordu.
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

ANTALYA - Ertuğrul Sağlam'la son olarak bir önceki sezonun ilk devresinin ortalarına doğru söyleşmiştik. Çalıştırdığı Kayserispor, çıkışıyla o dönem çok konuşuluyordu. Pek çok kişi bu çıkışın da diğer takımların benzer çabaları gibi kısa süreli olacağına emindi. Ama öyle olmadı. Bir sezon sona erdiğinde Ertuğrul Sağlam'ın öğrencileri Intertoto Kupası'yla da olsa Avrupa biletini almışlardı bile. Oradan UEFA Kupası, ligde istikrarlı bir grafik, futboluyla beğeni toplayan bir takım ve sürekli başka takımlar tarafından talep edilen futbolcular... Yani nereden baksanız çiçeği burnunda bir teknik adam için hiç de fena sayılmayacak bir başarı bu.
Bu başarının ve daha önemlisi istikrarın altyapısını konuştuğumuz Ertuğrul Sağlam, söyleşi boyunca iki önemli hayalini ortaya koydu: Kayseri'yi ilk Anadolu şampiyonu yapmak ve Avrupa'da küçük de olsa bir takım çalıştırmak... 'Anadolu'dan şampiyon çıkarsa Kayseri'den çıkar' diyenlerin sayısı hiç de az değil bugünlerde. Bu noktada Sağlam'ın "Bundan sonra Türkiye'de başarı için, yapılmayanı yapmak için tek bir hedef kaldı: Anadolu'dan şampiyon çıkarmak" sözleriyle Kayseri'nin potansiyeli birleşirse... Neden olmasın?
Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce yaptığımız söyleşide Kayserispor bir çıkış içerisindeydi. Belki uzun galibiyet serileri yaşanmadı ama takım başa oynamaya devam etti. Bu istikrarın sırrı neydi?
Göreve başladığımız gün başkanımıza 'bizden günlük başarılar bekliyorsan bu işte yokuz, zamana yayılan, belirli bir plana bağlı olarak elde edilecek başarı bizim için daha makbuldür' demiştik.
O konuşmadan bugüne gelen süre içerisinde bunu yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen sezon ilk devredeki çıkışımızı ikinci devreye de taşıdık. Bu olurken oynadığı futbolla da herkesin takdirini kazanmayı bildik ki bu da çok önemli bizim için. Tabii bunu yapabilmek için çok çalıştık. Örneğin sezona erken başladık. Herkes tatil yaparken biz çalışıyorduk. Maç dönemlerinde her oyuncu kendisine daha çok dikkat etti.
Peki herhangi bir takım niye başarılı olamıyor? İstikrarlı bir başarı için bir farklılık, farklı bir yaklaşım olması lazım.
Kadroyu oluştururken profesyonelliği üst düzeyde, birbirini seven bir futbolcu grubu oluşturmak istedik. Bunu oluşturduktan sonra bu değerleri takım içerisine yerleştirmek daha kolay oluyor. Çünkü çocukların içerisinde var bu. Ekip çalışması da çok önemli. Gerçekten başkan, yönetim, genel menajer, teknik kadronun payı da çok önemli.
Aradan geçen süre içerisinde teknik direktörlüğe bakış açınızda bir değişiklik oldu mu?
İnsanın elindeki malzeme de teknik adamlık tarzını etkileyebiliyor. Biz her zaman oyunun pozitif tarafını öne çıkarmaya çalışan, seyir zevki yüksek bir futbol ortaya koymaya çalışıyoruz. Sonuçlardan ziyade insanların 'Kayserispor'u seyretmekten zevk alıyorum' demesi önemli bizim için. Ama zaman içerisinde şunu gördük ki, üst düzey bir takım olabilmek için futbolun savunma yönünü de unutmamak gerekiyor. Bugüne kadarki dönem içerisinde bunu öğrendim.
Kayserispor'un Avrupa ve Türkiye'deki hedefleri nedir?
Basamakları dikkatli çıkmak istiyoruz. Herkes şimdi bizden şampiyonluk bekliyor, ama çok gerçekçi olmak zorundayız. Çünkü ondan sonra hayal kırıklığına uğrayıp aşağıya çabuk düşebiliriz. Bu sezon geçtiğimiz sezonki başarıyı yakalamak, Türkiye Kupası'nda çeyrek finale çıkmak istiyoruz, UEFA Kupası'na katılabilmek ve gruplarda yer almak istiyoruz.
Siz iyi oynarken futbolcularınızın transfer piyasasında sürekli ismi geçiyor. Artık sert bir şekilde 'Satmıyoruz' demenize rağmen dedikodular bitmiyor. Piyasanın bu talebi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ya aslında talep eden piyasa değil basın. Kulübümüze gelen çok ciddi, resmi bir teklif yok. Burada basın ya da çoğu kulübün yöneticilerinin gündemi değiştirmek arzusu yatıyor. Ya da bizle oynayacakları karşılaşma öncesi sporcuların aklını çelmek, kafasını karıştırmak için yapılan stratejik şeyler bunlar...
Satmayacaksınız ama alacaksınız herhalde...
Kimseyi satmayıp, iki tane iyi futbolcu alarak kadromuza takviye yapmak istiyoruz.
Kayserispor, Anadolu'dan şampiyon olacak takımlar arasında gösteriliyor. Özellikle stat projesi bittiğinde zaten maddi açıdan güçlü olan takım daha da güçlü hale gelebilir. Peki şu anda bile stadın dolmasında sorun yaşanırken, yeni stat nasıl dolacak?
Bir defa Kayseri şehri ve Kayserispor önümüzdeki sezonla ilgili bir atılım yapmalı. Bu sezonu da ilk altı içerisinde bitirirsek taraftarımıza önümüzdeki sezonda beşinciliği hedef olarak gösteremeyiz. Kayserispor kendine büyük hedef belirlemek zorunda. Türkiye'nin en güzel stadında zirveye oynayan, o inancı taraftarına aşılamış bir takımın oynaması gerekiyor.
Kayseri'de bu atılımın hazırlıkları var mı?
Futbola olan ilgi üst düzeye çıktı Kayseri'de. Bu güzellikleri yakalamışken devam ettirmek lazım. Geçtiğimiz sezonlarda para harcayarak şampiyon olacağım diyen takımların düştüğü durumu gördük. Demek ki bu iş parayla olmuyor. Paradan daha önce oluşturulması gereken değerler var. Kayseri şehri bunu yapabilecek güçte.
Kişisel olarak Kayseri'de son hedefiniz nedir? Bu hedefi elde ettikten sonra uzun vadede ne yapmak istiyorsunuz?
Fatih Terim Galatasaray'ı UEFA şampiyonu yaptı, onun üzerinde bir başarı istiyorsan, Şampiyonlar Ligi şampiyonu olacaksın. Şenol Güneş Milli Takım'ı dünya üçüncüsü yaptı, ya dünya şampiyonu ya da ikincisi olacaksın. Bunların yanında bir hedef kaldı. Yapılacak tek iş kaldı, o da Anadolu'dan lig şampiyonu çıkarabilmek. Bir antrenör olarak benim hedeflerimin başında bu geliyor. Bunu nerede yapabilirsin, belki Vestel Manisaspor, Gençlerbirliği olabilir. Ama bunun dışında şehir olarak, potansiyel olarak Trabzon'un dışında bir Anadolu şampiyonu çıkacaksa bu kesinlikle Kayseri şehri olabilir.
Sonraki adımda ne var?
Benim şahsi hedeflerim arasında Avrupa'da bir takım çalıştırmak var. Üst düzey bir takım olmasına gerek yok. Kendi hedeflerimle örtüşen, felsefemi sahaya yansıtabileceğim bir takım olursa Avrupa'da çalışacağım. Bu yakın gelecekteki hedeflerimden bir tanesi. Şunu da ekleyeyim, önümüzdeki sezonun sonuna kadar Kayseri'yle sözleşmem var, buradaki hedeflere yönelik bir planlama yapılırsa kalırım. Kayseri'yi seviyorum. Burada belirleyici nokta kendi hedeflerimiz doğrultusunda şehrin de hedeflerini belirlemesi.
'Fener'in işi zor ama turu geçer'
AZ Alkmaar maçlarında oldukça başarılı bir performans sergilediniz. Genelde Avrupa arenasına ilk kez çıkan takımların oyuncularında bir heyecan, telaş hâkim olur. Kayseri bu açıdan daha olgun gözüktü. Bunu sağlayan neydi?
Öncelikle bizim takım dinamik bir takım. Fizik olarak AZ'den kesinlikle aşağıda değil, hatta daha üst seviyede. AZ, geçmişteki başarısından dolayı başta bizi bayağı ürküttü. Bu doğrultuda oyuncuları zihinsel olarak o maça hazırlamak gerekiyordu. Onlara şunu söyledik: AZ maçından önce Avrupa'da takım olarak bizden bekleneni sergilemiştik. Dolayısıyla kaybedecek hiçbir şey yoktu. Ama alınacak iyi bir sonuç bize çok şey kazandırabilirdi. Bunu vurguladık. Neticede de dramatik bir şekilde elendik.
AZ, Fenerbahçe'yle oynayacak. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Eğer Fenerbahçe ilk maçtaki saha avantajını iyi kullanamazsa AZ karşısında işi çok zor olur. Fakat Avrupa'da son iki maçta ortaya koyduğu futbolu AZ karşısında da sergilerse turu geçeceğine inanıyorum. Fenerbahçe'nin işi çok zor, çok dikkatli olmaları gerekir.