Tel örgü devrine mi dönülüyor?

Trabzonspor-Sivasspor maçında yaşananlardan sonra Bordo-Mavili camia Avni Aker'de ortaya çıkan güvenlik sorununu tartışıyor. Önceki gece yerel bir televizyon kanalına katılan başkan Nuri Albayrak...

TRABZON - Trabzonspor-Sivasspor maçında yaşananlardan sonra Bordo-Mavili camia Avni Aker'de ortaya çıkan güvenlik sorununu tartışıyor. Önceki gece yerel bir televizyon kanalına katılan başkan Nuri Albayrak, şiddetin önüne geçmek için kulüp olarak her zaman ellerinden geleni yaptıklarını söylerken "Gerekiyorsa yeniden tel örgüleri koyarız. Trabzon'da beş yıldır tel örgüler yok. Buna rağmen böyle bir olay çıkmadı. Kulüp olarak mavi bayraklar aldığımız dönemler oldu. Birkaç kendini bilmezin yaptıkları Trabzonspor'a mal edilemez" dedi.
2001-2002 futbol sezonunda Denizlispor'dan sonra stadından tel örgüleri kaldıran ilk kulüp olan Trabzonspor'da o dönem kulüp başkanlığını Özkan Sümer yürütüyordu. Sümer tel örgülerin yeniden takılması görüşüne karşı çıktı. Sorunun taraftarın eğitimiyle çözülmesi gerektiğini vurgulayan tecrübeli futbol adamı şunları söyledi: "Taraftarın coşkusu, takımla bütünleşmesi ama rakibine saygı duyması, kendi takımı için pozitif anlamda gerekliliktir. Kitlesel bir eğitim çalışması yapılmalı. Avrupa'daki gibi caydırıcı cezalar verilmeli. Yoksa tribündeki ve spor sahalarındaki şiddeti kontrol altına alamayız. Ama insanları da tel örgülerin arkasına mahkûm etmeden bu işi çözmemiz gerekir."
Olaylı maç Trabzon cephesinde konuşulmaya devam ediyor. Asbaşkan Haşim Sayitoğlu insafsızca eleştirilere gereken cevabı verdiklerini, bundan sonra da vermeye devam edeceklerini söyledi. Tüm televizyonlarda Trabzonspor'un tartışıldığını vurgulayan Sayidoğlu şöyle devam etti: "Kimse karar açıklanmadan Trabzonspor'u zanlı olarak göstermesin. Biz tabii ki taraftarların sahaya girmesinin doğru bir davranış olduğunu kabul etmiyoruz. Ama zemini hazırlayanlar da en az o taraftarlar kadar suçludur. Bazıları satır gördüm, bazıları bıçak gördüm, diyor. Biz böyle bir şey görmedik. Bunlar hakkında hakem ve gözlemcilerin raporunu bekliyoruz. Ama olayları çok fazla abartıp Trabzonspor'u kirletmeye çalışanlar var."
Ersen de hakemi suçladı
Trabzonspor'un Sivasspor maçında 1-0 öne geçmesini sağlayan golü atan Ersen Martin, tam maçı kazanacakken bu tür olayların çıkmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Sahadan galibiyetle ayrılmanın önemli olduğunu kaydeden golcü futbolcu şöyle konuştu: "Ama bunu yapmamıza izin vermediler. Gol de, galibiyet de zehir oldu. Lige böyle başlamak istemezdik ama artık yapacak bir şey yok. Çünkü istemesek de olan oldu. Taraftarların galip durumdayken sahaya girmesine bir anlam veremiyorum. Ancak maçın hakemi Bülent Demirlek de verdiği kararlarla bu olayların fitilini ateşledi. Kartlarını zamanında kullansa, belki de futbolcular bu kadar gerilmeyecek ve istemediğimiz bu görüntüler de yaşanmayacaktı. Üzgünüz, ama biz futbolcular olarak önümüzdeki Gençlerbirliği OFTAŞ maçını düşünmeliyiz. Galip gelerek bir nebze olsun bu kara bulutları dağıtmak istiyoruz." (dha)