Telekom'dan tarifeye zam

Türkiye Basketbol Ligi play-off yarı finalinin ikinci maçında Türk Telekom, sürpriz yaparak Ülker'i 82-81 yendi ve serinin bitmesine izin vermedi.

Türk Telekom: 82
Ülker: 81
SALON: Ankara Atatürk
HAKEMLER: Memduh Öget, İsmail Aydın
TÜRK TELEKOM: Şemsettin 15, Bekir 12, Jurkoviç 8, Carr 25, Ellis 2, Can 3, Umut 12, Thomas 5
ÜLKER: Booker 14, Harun 18, Blair 18, Haluk 4, Praskevicius 17, Serkan 5, Zaza 2, Goljoviç 1, Tutku, Kerem 2
1. Periyot: 14-22, 2. Periyot: 36-34,
3. Periyot: 57-57ANKARA - Türkiye Basketbol Ligi play-off yarı finalinin ikinci maçında Türk Telekom, sürpriz yaparak Ülker'i 82-81 yendi ve serinin bitmesine izin vermedi. İstanbul'daki ilk maçı kaybettikten sonra seride 2-0 yenik duruma düşen Türk Telekom, dünkü maçın son 2.5 dakikasına 8 sayı farkla yenik girmesine karşın pes etmedi ve Amerikalı skoreri Donnie Carr'ın inanılmaz basketleriyle sahadan galip ayrılmayı başardı. Seride üçüncü maç pazar günü İstanbul'da oynanacak. Finalist olabilmek için Ülker'e bir, Telekom'a iki galibiyet gerekiyor.
Oyunun başında hayli gergin görünen Telekomlu oyuncular çok sayıda top kaybettikleri için, Ülker rahat bir tempoyla öne geçmeyi başardı. Turuncu-Yeşilli ekip, ilk periyodu 22-14 önde kapatmasının ardından, ikinci çeyreğin ilk dakikası içinde farkı 10 sayıya çıkardı. Ancak bu dakikadan sonra Şemsettin'in agresif oyunuyla tempoyu artıran başkent temsilcisi, 7 dakika içinde 20-6'lık bir seri yakalayarak, devrenin bitmesine 1.5 dakika kala 4 sayılık bir avantaj (36-32) sağladı. Devre, Lacivert-Beyazlılar'ın 36-34'lük üstünlüğü ile sona erdi.
Gidip gelen maç
İkinci yarının ilk periyodunda da Ülker'in üstünlüğü vardı. Tolga Öngören'in öğrencileri, üçüncü çeyreğin bitmesine 23 saniye kala 5 sayılık
avantaja sahipken, gereksiz bir gerginlik yaşadılar ve hakem Memduh Öget'in peşpeşe çaldığı teknik faullerle, bu çeyrek 57-57 berabere geçildi.
Son çeyrekte maç iki tarafa da göz kırptı. Donnie Carr ve Can Akın'ın üst üste üçlükleriyle 32. dakikada 65-60 öne geçen Türk Telekom, maç boyunca yenemediği hastalığı olan top kayıpları yüzünden dizginleri bir türlü eline alamadı. Ankara ekibinin 3 dakika kadar duralamasından istifade eden Ülker, bitime 4 dakika 45 saniye kala 70-65 öndeydi. Hatta Ülker'in bitime 2 dakika 30 saniye kala farkı 8 sayıya (78-70) çıkarması, Turuncu-Yeşilli takımın artık finalist olduğu görüşünü kuvvetlendirdi. Ancak yenilgiyi kabul etmeyen Telekom, önce Deon Thomas'la çok kritik bir üçlük buldu, ardından da Donnie Carr, bitime 31 saniye kala attığı basket faulle farkı tek sayıya indirdi ve arkadaşlarını ateşledi. Ülker son hücumdan Harun'la yararlanamazken, bitime 3 saniye kala Carr'ın pota dibine verdiği pasta Şemsettin'e yapılan faulle, Telekom maçı kazanma fırsatını yakaladı. İki serbest atışı da sayıya çeviren Şemsettin, son sözü söyledi ve serinin bitmesine izin vermedi: 82-81. (Spor Servisi)