Terim: Futbolcular da olmalı

Terim: Futbolcular da olmalı
Terim: Futbolcular da olmalı
Fatih Terim, hakemler ile hocaların bir araya geldiği toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merkez Hakem Kurulu (MHK), 2013-2014 futbol sezonu öncesinde Spor Toto Süper Lig'de yer alan takımların teknik direktörleri ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

'Deplasman yasağı' açıklaması


İstanbul The Grand Tarabya Otel'de gerçekleştirilen toplantıya MHK Başkanı Zekeriya Alp, Başkanvekili Yüksel Okçuoğlu, hakemler Fırat Aydınus, Cüneyt Çakır, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Bülent Yıldırım, Barış Şimşek, Hüseyin Göçek ile Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, Kasımpaşa Teknik Direktörü Shota Arveladze, Gençlerbirliği Teknik Direktörü Metin Diyadin, Torku Konyaspor Teknik Direktörü Uğur Tütüneker, Akhisar Belediyespor Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu ve Eskişehirspor Yardımcı Antrenörü Mutlu Topçu katıldı.

Toplantıya Beşiktaş ve Trabzonspor'dan katılım olmaması dikkati çekti. Her iki kulüpten de toplantıya katılmamaları ile ilgili Futbol Federasyonu ve MHK yetkililerine bildirim yapılmadığı öğrenildi.

"ÇALINAN ÇALINMAYAN DÜDÜKLERDE SIKINTIMIZ YOK"

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Fatih Terim, "Bundan sonra daha sık bir araya geleceğiz. MHK'nin düzenlediği bu toplantıya ileride futbolcuların da katılması gerek. Futbolcular ve kaptanların da katıldığı seminerlerde bir arada olacağız. Teknik adamların, hakemlerin, futbolcuların, daha özgür ve daha samimi duygularla haklarının korunması için çalışmalar yapacağız. Birbirimizi daha iyi anlamak istiyoruz. Futbolun ana unsurları biziz. Futbola bu kadar emek veren insanların, futbolu daha sağlıklı oynamak için daha sık bir araya gelmesi önemli. Gerek çalınan gerekse de çalınmayan düdükler konusunda bir sıkıntımız yok. Hakemlerin dürüstlüğünden en az kendimiz kadar eminiz. Bu toplantının hakem yönetimlerine ve bizim kenardaki duruşumuza faydalı olacağına inanıyoruz. Toplantıda yeni kurallar ve 6 hakem uygulaması konuşuldu. MHK Başkanı Zekeriya Alp'e bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Aysal-Yıldırım aynı karede!

"ÇOK GÜZEL BİR ADIM"

MHK Başkanı Zekeriya Alp, toplantıya sadece 9 takımın teknik direktörünün katıldığını belirterek, "Bazı arkadaşlar mazeretlerini bildirerek, bazıları da bildirmeden gelmediler. Burada böyle bir toplantının yapılması, Türk futbolun geleceği adına son derece önemliydi. Gönül isterdi ki hepsi buraya katılsın. Maalesef gördüğünüz gibi son derece eksik bir kadro ile toplantı yapmak durumunda kaldık" diye konuştu.
 
Geleceğe dönük anlamlı bir toplantı yaptıklarını dile getiren Alp, "İlişkilerimizdeki sorunları, sıkıntıları paylaştık. Onların istediklerini, bizim istediklerimizi masaya yatırdık. Bu atılmış çok güzel bir adımdır. Bu adımı önümüzdeki haftalarda, aylarda devam ettirmek istiyoruz ve hakem camiası ile futbol camiasını çok daha sıkı bir birlik ve beraberlik içerisinde götürmek istiyoruz. Ümit ediyorum gelecekte bunun yararlarını göreceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Spor Toto Süper Lig'deki takımların teknik direktörlerinin Türk futbolunda son derece önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizen Alp, şunları kaydetti:
"Onlara, futbolcuları yönlendirip, futbolun kuralları çerçevesinde hareket etmelerini sağlarlarsa bize ve hakemlerimize son derece yardımcı olacaklarını ifade ettik. Onlar da bu çerçeve içerisinde gerekenleri yapacaklarının sözünü verdiler. Teknik direktörlerle hakemlerimiz birlikte çok güzel şeyler yapmak istiyoruz. Türk futbolunda bu bir milat olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü hakemlerimizin iyi maç yönetmesi, az hata yapması futbolcuların iyi niyetine bağlı. Bunu daha evvel de defalarca söyledim. Bu iyi niyeti sağlayacak olan kişiler de teknik direktörlerdir diye düşünüyoruz."
 
Zekeriye Alp, toplantıda teknik direktörü yer almayan ekiplerden Trabzonspor'un mazeret bildirdiğini ancak Beşiktaş'ın mazeret bildirdiğine yönelik bir bilginin kendisine gelmediğini söyledi.

Süper Kupa'da madalya skandalı