Terim: Gidemezsek gidemeyiz

Terim: Gidemezsek gidemeyiz
Terim: Gidemezsek gidemeyiz
Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Romanya'yı 2-0 yendikleri karşılaşmayla ilgili olarak "Umuda yolculuğumuz devam ediyor" dedi.

BÜKREŞ (AA) - Fatih Terim, maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, göreve geldiği anda milli takımın grupta kalan 4 maçını "mucize maçlar" olarak nitelendirdiklerini belirterek, bunların ikisinden alınlarının akıyla çıktıklarını söyledi.

Selçuk'tan kötü haber


Karşılaşmanın ilk yarısında oyunun hakimi olduklarını vurgulayan Terim, şunları kaydetti:
"İlk yarıda sahada her istediğini yapan birçok pozisyon bulan ve oyunun tam hakimi olan bir Türkiye vardı. Gol attık, gol kaçırdık. Oyunun kontrolü tamamı bizdeydi. İkinci yarı tabi 2-0 bulmayınca tehlikeli bir skordur. Baskı yememiz çok doğal. Burada önemli olan 3 puandı. Çünkü karşımızda son zamanlarda iyi oynayan bir Romanya vardı. Onları burada yenmek kolay değil. Romanya'ya başarılar diliyorum, kendi oyuncularımı da canı gönülden kutluyorum, alınlarından öpüyorum."

Fatih Terim, son iki maçta 7 gol atıp 6 puan kazandıktan sonra konuşmanın kolay olduğunu, ancak kendisinin bunu seçmeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Oyuncularımın inanca hazır olduğunu düşünüyorum. Bir takım olmayı istediklerini görüyorum. Ben oyuncularıma, 'Sahada hata yapmaktan korkmayın, kaybetmekten korkmayın. Bunların hesabını biz veririz, siz yeter ki oynayın' dedim. Oynamadan hiçbir yere gidemeyiz. Bir diğeri de mümkün mertebe her yerde her sahada atak oynamaya çalışıyoruz. Sadece iki santrforla değil, diğer oyuncularla da ileriye bir hazırlık yapmaya çalışıyoruz. Onlar da cevap verdiler, başarıya onlar da inanmışlardı. Çünkü açlardı. O yüzden ben oyuncuların daha çok övgüyü hak ettiğini düşüyorum. Kısa sürede benim verebileceğim çok fazla bir şey yoktu. Bir şey yapmaya çalıştık ama övgüyü oyuncularıma gönderiyorum."

Tecrübeli teknik adam, Romanya'nın fiziksel olarak iyi göründüğünü ancak milli futbolcuların istek ve arzularının daha fazla olduğunu ifade etti.

Burak Yılmaz tarihe geçti


"HEPİMİZİN ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMASI LAZIM"

Fatih Terim, umuda yolculuk olarak olarak değerlendirdikleri elemelerde iki maçlarını kazandıklarını ve geriye iki maçlarının kaldıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu yolculuk devam ediyor. Maçı kazanmak, artı takdir kazanmak çok önemli. Biz bunun ikisini kazanmak istiyoruz. Bütün maçlarımızı kazanalım, gidersek gideriz, gidemezsek gidemeyiz. Ben inanıyorum az yenilen çok kazanan bir milli takım istiyor ülkemizin her insanı. Bunu başarmak çok önemli. Zaman zaman gidemezsiniz, her turnuvaya gidemiyoruz ama mümkünse herkesin gurur duyacağı bir milli takım olmasını herkes ister. Zaman zaman olmuyor ama olması için hepimizin elini taşın altına sokması lazım."

Gruptan çıkmaları için rakiplerin puan kaybetmeleri gerektiğini vurgulayan Terim, "Ben şu noktayı önemsiyorum. Benim takımım bu kardeşim, ben de bunlarla gurur duyuyorum. Şimdi daha bir umutla bakıyoruz. Estonya dışarda, Hollanda içerde. Fikstürümüz felaket ama yapacak bir şey yok. Ama umutla oynayacağız" ifadelerini kullandı.

Tecrübeli teknik adam, son dakikada Mevlüt Erdinç'in attığı golden sonra saha kenarındaki sevincin kendisini çok etkilediğini belirterek, "Oynayan oynamayan bütün futbolcuların bir yumak halinde benim başımın üstünde oluşu, muhteşem bir sahneydi. Bu sevginin çok samimi oluşu, benim için önemli bir kare. Dolayısıyla bu takım olma adına önemli bir gelişme. Samimi bir sevgi bu çok güzel bir tablo" diye konuştu.

Karşılaşmada sakatlık geçiren Selçuk İnan ile solunum yolu enfeksiyonu olan Arda Turan'ın fedakarca maça devam ettiğini vurgulayan Fatih Terim'in, "Burak bile bugün çok güzel çıktı yani" ifadesini kullanması, gazetecileri güldürdü.
Terim son olarak, "Umuda yolculuğumuz devam ediyor. Benim şu anda milli görevim bitiyor Galatasaray görevim başlıyor" diyerek sözlerini tamamladı.

PITURCA: ŞANS BİZDEN YANA DEĞİLDİ

Romanya Milli Takımı Teknik Direktörü Victor Piturca, Türkiye'ye şansız bir şekilde yenildiklerini söyledi.
Rumen teknik adam, Macaristan maçı sonrası toparlanamadıklarını belirterek, "İlk golde hatamız vardı. Orada Burak'a fırsat vermemeliydik. Fakat oyun bu, bazen kazanırsınız bazen kaybedersiniz. Artık şansımız diğer maçların sonuçlarını bağlı" dedi.

Umutlarının tükenmediğini anlatan Piturca, "Benim asıl kızdıran diğer sonuçlara bağlı kalmamız. Bugün şans bizden yana olmadı. Goian'ın son dakikalarda gol kaçırması, bir penaltımızın verilmemesi, bir topumuzun direkten dönmesi... Şans bizden yana değildi ama umutlarımız tükenmedi" ifadelerini kullandı.

Dile kolay! Tam 1098 gün