Terim imzayı attı, hedefi açıkladı

Terim imzayı attı, hedefi açıkladı
Terim imzayı attı, hedefi açıkladı
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Yıldırım Demirören'den gelen teklifi kabul ederek, bir yıllık sözleşmeye imza attı.

Radikal.com.tr - Fatih Terim, bu sezon hem sarı-kırmızılıları hem de A Milli Futbol Takımı'nı çalıştıracak. Aynı zamanda Galatasaray 'ı çalıştıran tecrübeli teknik adam, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) İstinye'deki binasında gerçekleştirilen törende 1 yıllık sözleşme imzaladı.

Ünal Aysal resmen açıkladı

DEMİRÖREN: HOCAMIZ PARA İSTEMİYOR

İmza töreninde konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, "Yeni bir döneme başlıyoruz. Öncelikle Sayın Abdullah Avcı ve ekibine teşekkür etmek istiyorum. Maalesef istenen şeyler bzen olmuyor. Kendisiyle mutabakata vararak yollarımızı ayırdık. Önümüzdeki çok önemli 2014 Dünya Kupası Elemeleri var. Altyapı sorunumuz var. Türk futbolunda sorun çok. Bunları her zaman başarıya ulaşmış bir hoca ile gidermek istedik. Galatasaray Kulübü'nden de izin alarak ilk görüşmemizi Pazartesi günü yaptık. Yine Galatasaray'dan izin alarak bugün bir yıllık anlaşma sağladık. Sayın Ünal Aysal ve Galatasaray yönetimine teşekkür ediyorum. Hem Galatasaray'da çalışırken, Avrupa'da şampiyonluk kovalayan bir takımın başındayken, milli takımın ona ihtiyacı olduğunda bu görevi kabul etmesi ayrı bir cesarettir. Hocamıza teşekkür ediyorum. Hocamızın para talebi olmadı. Ancak ilk yönetim kurulu toplantımızda bunu konuşacağız. Her görevin bir karşılığı olması gerekir. Ama hocamız inatla 'hayır' diyor. Bunu çözmeye çalışıyoruz" dedi.

ultrAslan'dan Terim ve yönetime çağrı


TERİM: ESAS HEDEF...

Bir yıllık resmi sözleşme imzalayan Fatih Terim ise "Yıldırım Demirören ve yönetim kurulana bana olan güvenlerinden dolayı sonsuz teşekkür ederim. Ülke, bayrak ,Milli Takım konu olunca, hizmet kaçınılmaz oluyor. İşin özü bu. 15 gün sonra maç var. Onun kampında bir çok şeyi paylaşır, sorularınızı cevaplarız. Ben buranın da yabancısı değilim, en tecrübeli ben gözüküyorum. Ülke insanının Türk futbolu etrafında birleşmesi gerekiyorsa, birleşiriz. Sağolsunlar bu görevi teklif edilince bu görev kaçınılmaz oldu. Elbirliği ile çalışmalıyız. Ne ben, ne bir başkası tek başımıza bir şey yapamayız. Futbol aleminin içinde olan her fert bize yardım edecek. Hepimizin özlediği yerlere inşallah kavuşacağız. Yakında açıklayacağımız arkadaşlarımızla suratla, görev bölümü yapıp teşhisleri koyup tedavilere başlama niyetindeyiz. Allah yolumuzu açık etsin. Allah çalışanın yolunu açık ediyor zaten. İnşallah istikrarlı halde her turnuvaya gidebiliriz. Esas hedef budur. Her şey için son saniyeye kadar uğraşacağız" ifadelerini kullandı.

İşte TFF'nin Terim'e teklifi

MİLLİ TAKIM'DA ÜÇÜNCÜ TERİM DÖNEMİ

Abdullah Avcı'nın yerine göreve getirilen Galatasaray Teknik Direktörü fATİH Terim, ay-yıldızlı ekipte, 1 maçlık ilk deneyimi hariç, 3. kez görev yapacak.

Milli takım ile Galatasaray'ı birlikte çalıştıracak Terim, A Milli Futbol Takımı'nın başında ilk maçına, Alman teknik direktör Sepp Piontek öncesi, 11 Nisan 1990 tarihinde Kopenhag'da Danimarka'ya karşı 1-0 yitirilen özel karşılaşmada çıktı. Terim, bu tek maçlık görevinin ardından 27 Ekim 1993-19 Haziran 1996 tarihlerinde ay-yıldızlı ekibi çalıştırdı. Deneyimli teknik adam, daha sonra 17 Ağustos 2005-14 Ekim 2009 tarihlerinde ikinci döneminde Türk Milli Takımı'nın başında görev yaptı.

4 YIL SONRA GÖREVDE
Terim, A Milli Futbol Takımı'nın 2010 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde 10 Ekim 2009 tarihinde Ermenistan'ı Bursa'da 2-0 yendiği gruptaki 10. ve son maçın ardından, ay-yıldızlı ekipten ayrılmıştı.

EN ÇOK MAÇA ÇIKAN TEKNİK ADAM

Türk Milli Takımı'nın 90 yıllık tarihinde 24'ü yerli, 18'i yabancı toplam 42 teknik adam görev yaptı. Terim, 92 maçla, en yakın meslektaşı Coşkun Özarı'nın 38 maç önünde yer alarak, Türk futbol tarihine geçti. Ay-yıldızlı ekip, Terim yönetiminde yaptığı toplam 92 maçta, 43 galibiyet, 26 beraberlik, 23 yenilgi alırken, 136 gol atıp, kalesinde 101 gol gördü.

EN ÇOK GALİBİYET TERİM'LE

Fatih Terim, takımın başında bulunduğu 92 maçta ay-yıldızlı ekiple 43 kez sahadan skor olarak üstün ayrıldı, yüzde 46,7'lik galibiyet oranıyla zirvede yer aldı.

MİLLİ TAKIM'DA TARİH YAZDI

Türk Milli Takımı'nı 1996'da İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne ilk kez taşıyan Terim, 2008'de İsviçre ve Avusturya'nın ortaklaşa düzenledikleri Avrupa Şampiyonası'nda ise tarihi bir başarı elde ederek, yarı final oynayan ekibin başında yer aldı.

1996'da İngiltere'nin düzenlediği finallerde, Türkiye, gruptaki 3 maçını da, üstelik gol bile atamadan, yenilgiyle tamamlayarak elendi. Ay-yıldızlı ekip, Fatih Terim yönetiminde katıldığı EURO 2008'de ise büyük bir başarıya imza atarak, yarı finale kadar yükseldi. Almanya'ya şanssız biçimde 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en iyi dereceyi elde etti.

"Milli Takım'a en doğru isim geldi"