Terim: Milli takımların prestij maçı olmaz

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, dünkü son antrenmandan önce yaptığı basın toplantısında, Bosna Hersek'in önemli futbolculardan kurulu bir takım olduğunu belirterek, "Ancak grupta istediklerini bulamadılar.

İSTANBUL - Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, dünkü son antrenmandan önce yaptığı basın toplantısında, Bosna Hersek'in önemli futbolculardan kurulu bir takım olduğunu belirterek, "Ancak grupta istediklerini bulamadılar. Karşı takımı analiz ediyoruz ama bizim ne oynayacağımız önemli" dedi. Her maçın kendi içinde önemli olduğunu vurgulayan Terim şöyle konuştu: "Hiçbir rakibi küçük görme şansımız yok. Malta ve Moldova'yı da rahat geçmemiz gerekirdi, ama olmadı. O yüzden herkesi ciddiye almalıyız. Milli takımın kendi evinde az oynadığı bir dönemde, yarın seyircimizle beraber mutlu sona ulaşacağız."
'Her şeyi aşırı yaşıyoruz'
Terim, Bosna Hersek'in bugünkü maça prestij maçı olarak bakamayacağını belirterek, "Bosna Hersek'in hedefi 4. olmaktır. Çünkü bir sonraki kura çekiminde, hangi torbada çekileceğini belirler. Bosna'yı biz hedefsiz ilan ettik. Milli takımların prestij maçı olmaz. Alacağınız her puan ülke puanıdır" diye konuştu. Türkiye'nin, Norveç ile Almanya'da oynadığı maçı "Tarihinin en kritik maçı" olarak değerlendiren Terim, "Türkiye o maçı kendi sahasında ve seyircisinin önünde oynasaydı, kazanırdık ve 2008 hesaplarını o zaman yapardık" dedi.
Takımda ne aşırı yükleme, ne de az kaygı olduğunu anlatan Terim, şunları söyledi: "Biz her şeyi aşırı yaşıyoruz. Motivasyonumuz, kaygılarımız, sevinçlerimiz, heyecanlarımız aşırı. Eğer bunları takımımızda aşırı yaşamaya izin verirsek, bu bizim aleyhimize olur, çünkü bu söylediklerimi aşırı yaşayan insanın psikolojik dengeleme sorunu ortaya çıkar. Biz
o dengeyi kurmuş vaziyetteyiz. Zihinlerde bir dinginlik yaratmaya çalışıyoruz. Bunu Norveç maçında başardık, yarın (bugün) da başaracağız. Maçta bir de toleranslı bir seyirci, pardon taraftar olduğunu düşünecek olarsak, çocuklarımızın işi kolay olacaktır."
'Benim de hatalarım oldu'
Fatih Terim, hatalı kararlar da vermiş olabileceğini, ancak oyuncu seçimlerinde yüzde 70-80 isabet sağladığını söyledi. Malta maçının kendisi için hayal kırıklığı olmadığını anlatan Terim, "İnsan ikaz ettiği bir şeyle karşılaşırsa, bu düş kırıklığı olmaz. Hatalı kararlarım da olabilir. İnsanım, bana öyle doğru gelmiştir. Ben hayal kırıklığına çok kolay uğramam" dedi.
Euro 2008'e gidilmesi halinde finallerde adından söz edilen takımlardan biri olacaklarını belirten Terim, Bosna Hersek maçından sonra istifa edip etmeyeceği sorusu üzerine şunları söyledi: "Çok önemli bir maç arifesindeyiz. Ben kararlarımı sizlerle paylaşırım. Bunun yeri ve zamanı bana ait olmalıdır. Böyle bir şeyin ne zamanı, ne yeri, ne de başka bir şey düşünme zamanıdır. Hep beraber, ülkemiz adına güzel olacak şeye odaklanalım. Hayatta yaşanması gerekenler yaşanıyor, ama böyle mutlu günlerde hepimiz daha pozitif olalım." Terim, bu akşamki maçın kadrosunu önceden açıklamayacağını söyleyerek basın toplantısını noktaladı. (Spor Servisi)