Terim: Tek rakibimiz kendimiziz

A Milli Futbol Takımı, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yolunda ilk yenilgisini önceki gece Bosna Hersek önünde aldı. Ay-Yıldızlılar iki kez öne geçmelerine karşın 89. dakikada...

DORTMUND - A Milli Futbol Takımı, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yolunda ilk yenilgisini önceki gece Bosna Hersek önünde aldı. Ay-Yıldızlılar iki kez öne geçmelerine karşın 89. dakikada, sakatlık döneminden sonra ilk kez bir maçta forma giyen kaleci Rüştü Reçber'in hatasıyla sahadan 3-2 yenik ayrıldı. Ancak 90 dakika boyunca tek hata yapan Rüştü değildi. Ev sahibi ekibin ilk golünde savunmada yapılan zincirleme hatalar, ikinci golde Servet'in topu adeta rakibine pas olarak yere indirmesi yenilgiyi hazırlayan etkenlerdendi.
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim de bireysel hatalara dikkat çekerek, bu kadar bireysel hatanın bir arada olduğu maçta galip gelmek için ancak çok fazla gol atmak gerektiğini söyledi. Ancak tecrübeli çalıştırıcı yine de tüm oyuncularını savunarak çok iyi bir performans sergilediklerini ve gruptaki en iyi ekibin kendileri olduğunu savundu.
'Konsantre eksikliği var'
Kırmızı-Beyazlılar dün Saraybosna'dan, Brezilya ile karşı karşıya gelecekleri Dortmund'a gelirken, Terim, Türk seyircileri maça çağırmak üzere bir bir basın toplantısı düzenledi. Yenilgi nedeniyle üzgün olduklarını belirten tecrübeli çalıştırıcı, "Ama ben oyuncularımın performansından memnunum. Grubun en iyi takımı biziz" dedi.
Terim, maçta topu oynayan tarafın kendileri olduğunun altını çizerek, "Hiç şüphem yok, top oynayan biziz ama bazen böyle bütün istemediğiniz şeylerin bir araya geldiği oluyor. Konsantre eksikliğimiz nedeniyle hiç aklımızda olmayan bir kayıp verdik. Grubumuzda kendimize ancak biz rakip oluruz. İyi konsantre olduğumuz maçta mağlup olmayız. Devrenin sonuna kadar mükemmel getirdiğimiz bir ortamda devreyi ikinci durumda kapattık" diye konuştu.
Brezilya maçına da değinen Terim, maçın 80 ülkede naklen yayımlanacağını belirterek şunları söyledi: "Brezilya ile oynamak önemli bir prestij. Oyuncularımızın burada edineceği tecrübe ve çıkaracağı ders çok önemli. Tugay'ın da veda maçı. Burada oynamamızın bir nedeni de cezalı olduğumuz zaman diliminde stadın dışına gelerek Almanya'daki seyircisiz maçlarda bize destek veren taraftarlarla buluşmak. Burada bir yıl sonra ilk kez seyirciyle buluşarak, bu maçla onlara bir jest yapmak istedik."
Öte yandan Bosna Hersek maçından sonra dün Nuri Şahin, Colin Kazım Richards ve Serdar Kurtuluş kampa dahil edilirken, Fatih Terim'in Brezilya maçına değişik bir 11'le başlaması bekleniyor. Millilerin dün akşam Brackel sahasında yapması gereken antrenman iptal edilirken, futbolcular otel içindeki fitness salonunda çalıştı. Ay-Yıldızlılar bu akşam son antrenmanını yapıp maç saatini beklemeye başlayacak.
Bu arada, Türkiye ve Brezilya arasında Signal Iduna Park'ta oynanacak maçta iki adet bilet alan kişiye üçüncü biletin ücretsiz verileceği açıklandı. Futbol Federasyonu Başkanvekili Affan Keçeci, bir yıllık aradan sonra ilk kez Almanya'da taraftarlarıyla özlem gidermeyi hedefleyen Milli Takım'ın, Brezilya maçını dolu tribünler önünde oynaması için bu kararı aldıklarını söyledi. Bilet fiyatlarının 20 ila 82.5 avro arasında değiştiği belirtildi. (Spor Servisi)