Terim: Ülke konusunda tarafsız olmam

2006 Dünya Kupası elemelerinde Türkiye ve İsviçre maçı öncesi ve sonrasında çıkan olaylar halen akıllarda... O dönemde de Milli Takım'ın başında bulunan teknik direktör Fatih Terim...

İSTANBUL - 2006 Dünya Kupası elemelerinde Türkiye ve İsviçre maçı öncesi ve sonrasında çıkan olaylar halen akıllarda... O dönemde de Milli Takım'ın başında bulunan teknik direktör Fatih Terim, olaylar sonrası bazı çevrelerin takındığı tavrı eleştirerek, söz konusu olaylarda tarafsız kalmanın mümkün olmayacağını söyledi.
Memorial 11 Altın Adam Yarışması'nda 'mart ayının teknik direktörü' seçilen Terim, ödül töreninde yaptığı konuşmada, olaylı İsviçre maçı sonrasındaki gelişmelere gönderme yaparak, "Bir başarı elde ettiği zaman bu başarıyı hep beraber elde ediyoruz. O gün bize fazla vurmaktan, açık anlatılamadı galiba. Ülke meselesinde tarafsızlık olmaz, taraf olunur. Ben olurum. Olunması gerektiğine inanıyorum" dedi.
Terim sözlerine şöyle devam etti: "Disiplin kurulu benim bilgime başvurmak için İsviçre'ye çağırmıştı. Önümüze Türkiye'den gelen şeyleri koyup, 'Denilen budur, yapılan budur' denildi. Bu konuda bir bir kırgınlığımız vardır. Ben ülke meselesinde tarafsız olamam. Kendi içimizde birbirimize saygı çerçevesinde her şeyi söyleyebiliriz. O günlerde bana bu da yapıldı. 'Ne yani gördüğümüzü yazmayacak mıyız' denildi. Başkalarına baktığımız zaman kimse ülke meselesinde tarafsız olmuyor. Cezalı da oynadık, aslanlar gibi. Serzenişlerim de doğal hakkımdır."
'Yunanistan'ınki ceza mı!'
Yunanistan maçında ev sahibi taraftarların olay çıkardığını, ancak komşu federasyonun olaydan az cezayla kurtulduğunu belirten Fatih Terim, "Maça gelemeyenler, olayların televizyondan gösterildiği kadarını gördü. Yunanlılar tarafından da UEFA'ya herhangi bir şikâyet gittiğini sanmıyorum. Ceza da ceza değil. İki maç, Atina'dan 250 kilometre ötede yine Yunanistan içinde oynayacaklar" diye konuştu.
Üç maçlık cezalarının bittiğini de hatırlatan Ay-Yıldızlı teknik adam, grupta ilk yarıyı Bosna-Hersek ile 2 Haziran'da yapacakları maçla tamamlayacaklarını kaydederek, "Şu ana kadar ülkemizde oynamadık. İnşallah bundan sonra seyircimizin önünde ülkemizle buluşarak daha da iyi futbol oynayarak grubu lider bitireceğiz" diye konuştu. (Spor Servisi, aa)