Terim'den gurbetçilere hamle hazırlığı

Yine bir milli maç arefesi ve yine bir Fatih terim basın toplantısı... Milli Takımlar Teknik Direktörü Terim, yarın Romanya'yla deplasmanda oynanacak hazırlık maçı öncesi görüşlerini paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

İSTANBUL - Yine bir milli maç arefesi ve yine bir Fatih terim basın toplantısı... Milli Takımlar Teknik Direktörü Terim, yarın Romanya'yla deplasmanda oynanacak hazırlık maçı öncesi görüşlerini paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Euro 2008 elemelerinde oynanacak olan Malta maçı öncesinde, tekrar bir araya gelmek, oyun felsefelerini hatırlamak istediklerini belirten Terim, "Romanya ile oynayacağımız özel maçta bu düşüncede olacağız. Romanya aslında Malta'dan çok daha güçlü bir ekip, ancak ülkelerin takvimlerinin dolu olduğu için böyle bir maç oynamak zorunda kaldık. Malta maçının Romanya maçıyla çok örtüştüğünü sanmıyorum" diye konuştu.
'Hamit'i çok beğeniyorum'
Deneyimli çalıştırıcı Hamit Altıntop ile ilgili bir soruya yanıt verirken, bu futbolcuya övgüler yağdırdı. Hamit'e, göreve geldikten sonra hemen hemen her maçta görev verdiğini anlatan Terim, "Kendisi çok önemli, değişik yetenekleri olan bir oyuncu. Oynatmadığımız maç olmadı. Güçlü bir avantajı var, istediğimiz zaman defansta ve her yerde oynatabiliyoruz. Hâlâ çok genç, iyi bir profesyonel. Çok beğeniyorum Hamit'i. Devamlılığı var, bu da her şeyden çok önemli. Oynamak için yanıp tutuşan bir oyuncu" diye konuştu. Hamit'in kardeşi Halil'in de yetenekli bir oyuncu olduğunu kaydeden Terim, "Ama bir türlü sakatlıktan kurtulamıyor. Bu sene inanıyorum ki Kaiserslautern'deki çizgisini inşallah yakalayacaktır" dedi. Nihat'ın sakatlığının tamamen geçtiğini vurgulayan Terim, bu oyuncunun eskisinden de daha iyi durumda olduğunu söyledi.
Gurbetçi oyuncularla ilgili yakın zamanda yeni bir hamle yapacaklarını dile getiren Fatih Terim, Avrupa, Amerika, Kanada ve Avustralya'da çalışmalar yapacaklarını vurguladı. Terim, Almanya'nın çifte pasaport uygulamasını kaldırdığını, bunun da burada yaşayan gurbetçi oyuncuları zor durumda bıraktığını kaydederek, şöyle konuştu: "Türk oyuncular, Türk Milli Takımı'nda oynamayı tercih ederlerse Almanya'daki tüm haklarından vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Onlar da biz yetiştiriyoruz, Türkiye'yi seçiyorlar diye böyle bir prosedür koydular. Alman pasaportlarını teslim etmek zorundalar. Bu sıkıntı içinde kalmış çocuklarımız var. Bazı şeylere hak vermek de zorundayız. O zaman ortaya şöyle bir şey çıkabilir; ya A milli takımda oynarım ya da tercih etmem. Biz de pazarlık yapacak bir durumda değiliz. Yeni yetenekleri Türk futboluna kazandırmaya devam edeceğiz. Bu konuda art niyetli değiliz. Aman bizde oynasın da haklarını kaybetsin demedik."
Euro 2008'de giyilecek formalar konusunda yapılan spekülasyonlara da açıklık getiren Fatih Terim, ay-yıldızdan vazgeçilmeyeceğini vurguladı. Terim, formaların şimdiden belli olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Forma konusunda ay-yıldızdan vazgeçmemiz söz konusu değil. Yakın gelecekte nostalji formamız gelebilir. 2002'de milli takım gri forma giymiştir. Böyle bir karar bize ait değildir, federasyona aittir. Türkiye'nin 2008'de giyeceği formaların dizaynı başkan Haluk Ulusoy, ben, Lütfi Arıboğan ve Zeki Çol'un da bulunduğu toplantıda belirlendi."
'Tuncay orada mutlu'
Avrupa'da oynayan Türk futbolcuların az olduğunu, bu yüzden herkesin bu oyuncuların gittikleri takımların şampiyon olmasını istediğini söyleyen Terim, "Takım onların takımı ama biz daha çok ilgileniyoruz. Kazanmış, kazanmamış olmaları, onlar için çok önemli değil. Biz herhalde daha çok üzülüyoruz. Mesela Tuncay Şanlı, her maç kazanılacak diye bir akit imzalamadı. Tuncay'ın çok mutlu olduğundan eminim, ayrıca orada seviliyor da" diye konuştu. Terim, "Fatih Tekke'nin tercihi yanlış mıydı?" şeklindeki bir soruyu da şöyle yanıtladı: "Her oyuncu Barcelona, Manchester'a gitmez. Bazen fazla tercih de olmayabilir. Fatih de orayı tercih etti. Sakatlıklardan arınmış, kafası berrak olan Fatih'i isteriz. Huzurlu bir Fatih'in yeteneklerini tartışmaya gerek yok." (Spor Servisi)