Terim'den Hakan ve Ömer açıklaması

Terim'den Hakan ve Ömer açıklaması
Terim'den Hakan ve Ömer açıklaması
A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Brezilya maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Tecrübeli hoca, Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak'ı kadroya almama nedenini açıkladı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in açıklamaları şöyle:
"Geçen kamptan bu yana 1 aydan fazla zaman geçti. Ancak hala Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak konusu çözülememiş. Ben medyadan doğru bilgi alınıp, doğru haber verilmesini beklerdim ama bunu göremedim. Her şey çok açık ve net. Keşke bilmediğiniz konuları araştırıp öğrenebilseydiniz. Ancak tek taraflı söylenenlere itibar etmeyi tercih ettiniz. Benim tercihim bu yönde. Siz eleştirme hakkına sahipsiniz. 'Bu niye var, bu niye yok' diye. Bunları tabii ki söyleyebilirisiniz. Bu tip konularda daha iyi araştırmanın daha çok bilgi sahibi olmanın faydası var."

"Felipe Melo'nun futbolunu beğendimi ifade eden bir cümle kurdum. Kimsenin işine karışamam. Ben tatlı bir espri katmak için söyledim. Dunga'nın işine asla karışmam."

"Tüm futbolcular benim evladım gibi. Bir arayol bulunabilir mi bunların hepsini göreceğiz."

Çalhanoğlu: Hayal kırıklığına uğradım

"MEVCUT DURUM HOŞLANMADIĞIMIZ BİR TABLO"

A Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası elemelerinde aldığı başarısız sonuçlara değinen Terim, "Mevcut durum, hiç beklemediğimiz ve hoşlanmadığımız bir tablo" dedi.
Göreve ilk geldikleri dönemden İzlanda maçına kadar geçen süreçte oldukça başarılı bir performans ortaya koyduklarını dile getiren Terim, "İzlanda da bir düşüş yaşadık. Çek Cumhuriyeti karşılaşmasının ilk yarısında oynanabilecek en iyi maçı oynamışız. Letonya'da çok farklı bitebilecek bir maç da böyle oldu. Bizim hiç beklemediğimiz ve hoşlanmadığımız bir tablo. Kazakistan maçıyla alınacak 3 puan, bize belirli bir hedef ve moral getirecek. Kazakistan galibiyeti bu tablomuzu değiştirmez tabii ama puanları sonuna kadar kovalama ümidi takım adına önemli. Her maçın kendine özgü bir durumu var ve biz kredilerimizi ilk 3 maçta tükettik. Bunun da bilincindeyiz. Ümit ederim, Kazakistan maçıyla başlayacak 3 puan serisi, bize bulunduğumuz yerde avantaj getirir" değerlendirmesinde bulundu.

"SONUNA KADAR HER ŞEYİ DENEYECEĞİZ"

Fatih Terim, Avrupa Şampiyonası elemelerinde gruptan çıkma şansları bulunduğu sürece sonuna kadar her şeyi deneyeceklerini söyledi. Kazakistan maçının kazanılması durumunda ardından yapılacak Hollanda maçının bir kırılma noktası olup olmayacağı şeklindeki bir soruyu Terim, şöyle cevapladı:
"Hollanda karşılaşmasının ardından 5 maçımız daha olacak. Eğer bir puanın kırıntısı kadar bile şansımız varsa, mücadelemiz devam ediyor demektir. Sırtımız yere gelmeden, 'pes' dememizin imkanı yok. İkincisi bunu kabullenmemiz de mümkün değil. En sonunda baktık matematiksel olarak da hiç şansımız yok, o zaman rakiplerimizi tebrik edebiliriz. Ondan evvel hiçbir maçı kırılma noktası kabul edemeyiz. Sonuna kadar her şeyi deneyeceğiz. Hollanda gibi takımlarla zaten nerede oynadığınızın önemi yoktur. Önemli olan sizin nasıl oynadığınızdır. Biz buraya bir turnuvaya değil, her turnuvaya katılmak için geldik. İnşallah öyle de olacak."
Fatih Terim, futbolseverleri de Brezilya ve Kazakistan maçlarında A Milli Takım'a destek vermeye çağırdı.

Sonuç ne olursa olsun milli takımın hep desteklenmesi gerektiğine dikkati çeken tecrübeli çalıştırıcı, "İyi neticelerle birlikte olmayı tabii ki biz de isteriz. Oyuncularım da bunu ister ve bu duruma üzüldüklerine eminim. Ülkemizin insanlarını, milli takımın etrafına toplanmış görmek istiyoruz. O formayı da mümkün mertebe ciddiyetle korumaya çalışıyoruz. Çok arzu edilen, giyilmek için mücadele gösterilmesi gereken bir forma olduğun ifade etmeye çalışıyorum. Yoksa keyfi gelinip giyilen, canınız istediği zaman giyebileceğiniz bir forma değil bu" ifadelerini kullandı. 

Fatih Terim, Ömer Toprak ve Hakan Çalhanoğlu'nu kadroya almadı