Terim'e küfür soruşturması

Trabzon Valiliği Özel Kalem Müdürü Hasan Kamber, Fatih Terim'i Allah'a ve peygambere küfrettiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

TRABZON - Trabzon Valiliği Özel Kalem Müdürü Hasan Kamber, Fatih Terim'i Allah'a ve peygambere küfrettiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Kamber, Terim'in TCK'nın 175. maddesine göre cezalandırılmasını talep ederek dilekçesinde özetle, "Allah'a küfreden Terim'e ilk tepkiyi işadamı Mehmet Gürdoğan gösterdi. Trabzonspor yöneticisi Kenan Sönmez, Trabzon İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve Akça TV Genel Yayın Müdürü Halil Şanlı da bu olaya tanık oldu. Cezalandırılmasını talep ediyorum" denildi. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı. TCK'nın 175. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan suçun kapsamı ve cezası şöyle açıklanıyor: "Allah'a veya dinlerin peygamberlerinden veya kutsal kitaplarından veya mezheplerinden birine hakaret eden veya bir kimseyi dini inançlarından ya da mensup olduğu dinin emirlerini yerine getirmesinden veya yasaklarından kaçınmasından dolayı kınayan, tezyif veya tahkir eden, alay eden kimseye 6 aydan bir yıla kadar hapis ve beş bin liradan 25 bin liraya kadar ağır para cezası verilir." (Spor Servisi)