Terim'in Malta maçı eleştirilerine yanıtı: Ders almam, veririm

Terim, Macaristan maçından umutlu.


'Ders almam, veririm'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, bugünkü Macaristan maçı için iddialı konuştu: "Grubun en iyisiyiz. Finallere gideceğiz." Terim, Malta maçını da değerlendirdi: "Eleştiri mesnetli olmalı, bize bir şey katmalı. Ben bundan sonra ders almam, ders veririm."

İSTANBUL - Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası finallerine gideceklerine inancının çok büyük olduğunu söyledi. Terim, düzenlediği basın toplantısında, özellikle medyada yapılan eleştirilere yanıt verirken, finallere gideceklerine yüzde 100 inandığını dile getirdi. Futbolda şansa çok inanan bir insan olmadığını vurgulayan Fatih Terim, "Hiçbir zaman bahanelere sığınmadım. Malta maçında da hakemleri, kaçırdığımız golleri dile getirmedim. Buralara 50 senedir yenemediklerimizi yenerek geldik. Futboldaki bir asra baktığımızda çok fazla şeyimiz yok, olanlar da çok açık ortada. Bunları gerçeklerle sağladık. Biz, iyi oynadığımız zaman yenemeyeceğimiz takım olmadığını biliyoruz. Ben ve arkadaşlarım, hiçbir zaman finallere gitme inancını kaybetmedik. Şu anda da bu inancı yüzde 100 taşıyorum. Bununla birlikte, kredimizi ve avantajımızı kaybettiğimiz ortada" dedi.
Grubun en iyisi olduklarını ifade eden tecrübeli çalıştırıcı, "Diyar diyar dolaştık, gollerimizi attık. Gollerimizi atmışız. Çok merak ediyorum, acaba kurtuluş günümüzde Yunanistan'a 4-1 yenilseydik ne olurdu? Biz onları kurtuluş gününde yendik" dedi. Kimsenin fikstüre baktığını sanmadığını ifade eden Fatih Terim şunları söyledi: "Birçoğunuz bunu yapmıyor. Gözler o kadar dönmüş, faciaya odaklanmış ki... Fatih Terim ve futbol federasyonu oturacak, kararı o verecek. Bizler, yeri geldiği zaman, kendi adımıza her zaman sorumlulukları alıyoruz, gerekeni yapıyoruz. Bunun karşılığı nedir biliyorsunuz. Bu, yanılmışız, başarılı olamamışız demektir. Sizlerde, yalan ve yanlışta istifa eden var mı? Böyle iddialı sözler söyleyip, biz başarılı olduğumuzda kimse bir şey yapmıyor. Ben bir başarı kazandığımızda hep birlikte kazanıyoruz, başarısızlıkta ben ve meslektaşlarımız suçlu oluyor. Bu adalete sığıyor mu?"
'Gazetecilik mi vicdansızlık mı?'
Malta maçından sonra yapılan eleştirilerin, takıma ve kendisine etkisinin sorulması üzerine Terim, sağduyulu eleştirilere kulak verdiklerini, ancak bunun dışındaki eleştirilere enerjilerini harcamadıklarını söyledi. Terim şöyle devam etti: "Ben ve arkadaşlarım, bütün pozitif enerjimizi, takımımızın Macaristan maçında en iyi sonucu alması için harcıyoruz. Malta ile oynayıp puan kaybetmişseniz, eleştirilirsiniz. Bunun olması gerekir. Bir diğer önemli maça üç gün kala da sağduyulu olanların dışındakilerin, artık 40 senedir değişmeyen bu pozisyonlarına enerjimizi harcayamayız. Daha doğrusu bu enerjiyi harcamayı hak etmiyorlar, bu değerde bulmuyorum, çünkü bizim çok ciddi bir işimiz var. Hatasız emek olmaz. Ben zaferleri yaşadım, başarısızlıkları tattım ve bunları başarırken de başarısız olurken de bir emek sarf ettim. Siz bilir misiniz, başarısızlıkları tek başına göğüslemenin ne büyük cesaret istediğini. Bu vicdansızlarda, bu cesaret var mıdır? Ben o cesareti gösterdim. Sadece evime gittim, sığınacağım tek liman ailem oldu. Yine karşınızdayım, aslanlar gibiyim, yine aslan gibi oyuncularımın başındayım. Ne kalemimin, ne mikrofonun arkasındayım. Çünkü gazetecilik diye bir meslek var, ama vicdansızlık diye, insafsızlık diye bir meslek yok. Bu tuzağa düşer miyiz? Oyuncularımın kılına dokunmam. Sonucu ben tayin ederim, onlar değil, 'Artık yeni şeyler söylemenin zamanıdır, cancağzım' demiş şair. Artık yeni şeyler önerin, siz de değişin. Ağır eleştirilerin bizim katımızda değeri yoktur. Arkadaşlarımız ve biz, bu salvo atışı içinde Macaristan maçına onları nasıl hazırlarız, onun yoğunluğu içindeyiz. Zaten bu konuda tecrübeliyiz. Ben bundan sonra ders almam, ders veririm."
"Ben prestijimi ve yerimi savaşarak, vuruşarak, emek vererek elde ettim" diyen Terim, "Tarih açık, net ortada. Eleştiri olmalı, ama bu futbola ve bize bir şey katmalı. Mesnetsiz, akıl almayacak eleştirilerin değeri yok" ifadesini kullandı. Malta maçından sonra oyuncuların, özeleştirilerini kendisine yaptığını, ancak bunun aralarında kalacağını söyleyen Terim, şöyle devam etti: "Özeleştirilerini bana yaptılar, bu benim ve onların arasındadır. Biz bu beraberliği başka bir maçta da alabilirdik, olaya bu pencereden bakalım. Özellikle 22 ay sonra kendi evinde milli takımı destekleyecek seyircileri yanlış yönlendirmeyelim. Zaten kredisini kaybetmiş bir oyuncunun eleştirisini, kendisi yapmıştır. Üzüntülerini hissediyorum, bunu maçtan sonra düşünmenin de çok büyük faydası yok."
'Bundan sonra röportaj yok'
Terim, toplantı sonunda ilginç bir açıklama yaparak, "Bu turnuva sonuna kadar kimseyle röportaj yapmayacağım" dedi. Terim şunları söyledi: "Benim ağzımdan yazı veya söz çıkarsa doğru değil. UEFA'nın mecbur kıldığı basın toplantıları hariç, hiçbir beyanat vermeyeceğim. Buna federasyonun Tam Saha dergisi de dahildir. Zaten her şey kasım ayında belli oluyor, belki daha önce de gitmemiz belli olur. Bu oyuncularla büyük zaferlere imza attım, bundan sonra da atacağız. Zafer hanesi, başarısızlık hanesinden fazladır. Bu süreyi bensiz tamamlamanızda fayda var." Diğer yandan, Terim, bir televizyon muhabirinin, "Biraz bekleyebilir misiniz, canlı yayına bağlanacağız" demesi üzerine "Bekleyemem. Siz de üç gün bekleyemiyorsunuz" diye yanıt verdi.
Macaristan Teknik Direktörü Peter Varhidi ise "Bizim için finallere gitme şansı kalmadı. Avrupa Şampiyonası'na katılmak için değil, özgüvenimizi kazanmak için oynayacağız. Türkiye'nin, Malta'da puan kaybetmesi bizim için fark etmez.
Orada kazansalardı maça kendilerine güvenerek çıkacaklardı. Bu maç Türkiye'nin son şansı. Hırslı oynayacaklardır" diye konuştu. (Spor Servisi)