Terim'le umut sürüyor

Terim'le umut sürüyor
Terim'le umut sürüyor
Fatih Terim'in göreve gelmesiyle oynadığı üç maçı da gol yemeden kazanan Milli Takım, salı gecesi Hollanda'yı ağırlarken, Romanya önündeki 4 gollük averaj avantajını da korumak zorunda.

Estonya deplasmanından 2-0’lık galibiyetle dönen milli takım, salı günü oynanacak Hollanda maçını bekliyor. Dünya Kupası’na katılmayı garantileyen ‘Portakallar’ı Şükrü Saracoğlu’nda ağırlayacak olan Ay-Yıldızlılar, sadece bu maçtaki sonucu değil, Romanya ile giriştiği ikincilik yarışındaki averajını da düşünmek zorunda.
Deplasmanda, puansız son sıradakj Andorra’yı 4-0 yenen Romanya, puanını 16’ya çıkarıp, gol averajıyla üçüncü sıraya yükseldi. Son maçında 15 Ekim’de evinde iddiasız Estonya’yı ağırlayacak Romanya’nın Türkiye ile arasında 4 gol averajı bulunuyor. Statü gereği grupta genel averaj esas alınırken, eşitlik halinde iki takım arasındaki maçlara bakılacak. Türkiye, Romanya’ya evinde 1-0 yenilip, deplasmanda 2-0 kazandığı için ikili averajda da avantajı elinde bulunduruyor. ‘En kötü ikinci’ olma ihtimali ortadan kalkan milliler, istediği sonucu alırsa play-offlara kalacak. Kura çekimi 21 Ekim’de yapılacak. Çift maçlı eleminasyon sisemine göre oynanacak play-off maçları 15 ve 19 Kasım’da yapılacak. Play-off’ta, FIFA’nın milli takımlar düzeyindeki son dünya sıralaması esas alınacak. Üst sırada yer alan 4 takım seri başı olarak diğer 4 takımla eşleşecek.
Hayati önem taşıyan bu Hollanda maçında ise Millilerde tek eksik var: Estonya deplasmanında sarı kart gören Caner Erkin, Saracoğlu’nda Ay-Yıldızlıları yalnız bırakacak. 

9 golle gelen 9 puan

Millilerin bu başarısının ardında yedek kulübesinde yaşanan değişiklik de önemli etken. Abdullah Avcı yönetiminde çıktığı grubun ilk 6 maçında 7 gol atıp 7 gol yiyen Ay-Yıldızlılar, Fatih Terim’in göreve gelmesinden bu yana 3 karşılaşmaya çıktı ve 9 puanı 9 gol atarak elde etti. Hiç de gol yemedi. Fatih Terim’in Hollanda maçına dair görüşleri ise şöyle: “Eğer Brezilya’ya gideceksek hep beraber gideceğiz. Bu hepimizin takımı. Kazançta da kayıpta da hepimizin takımı olmaya devam edecek. Geldiğim günden beri herkesin bir milli takım özlemi var, milli takımın da herkes özlemi var. Bu iki güzel şey birleşmeli artık. Ümit ederim bayramı çifte bayram yaparız. Umuda yolculuk olarak çıktık, yolculuğumuz devam ediyor. Hollanda maçı, bu yolculuğun gruptaki son ayağı. Yine bitmeyecek. İnşallah play-off’a kalalım sonrası başka bir aşama olacak. Oyuncularımı kutluyorum. Onları alınlarından öpüyorum, çok seviyorum.”