Tescil yok, tekrar var

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Süper Lig'in ilk haftasında yapılan ve uzatma dakikalarında sahaya seyircilerin girmesi üzerine hakem Bülent Demirlek tarafından tatil edilen Trabzonspor-Sivasspor maçının, tarafsız sahada ve seyircisiz olarak...

İSTANBUL - Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Süper Lig'in ilk haftasında yapılan ve uzatma dakikalarında sahaya seyircilerin girmesi üzerine hakem Bülent Demirlek tarafından tatil edilen Trabzonspor-Sivasspor maçının, tarafsız sahada ve seyircisiz olarak yeniden yapılması kararı aldı.
Futbol Federasyonu'nun Beylerbeyi'ndeki Atatürk Eğitim ve Araştırma Merkezi'nde 6.5 saat süren toplantı sonrasında, yönetim kurulunun aldığı kararı, Futbol Federasyonu Başkanvekili Affan Keçeci açıkladı 12 Ağustos'ta Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı'nda yapılan ve 90 artı 2. dakikada hakem tarafından tatil edilen maçın yönetim kurulunda görüşüldüğünü belirten Keçeci, toplantıya çağrılan karşılaşmanın hakem, gözlemci ve temsilcilerinin de beyanlarını sözlü olarak verdiklerini, ayrıca yönetim kurulu üyelerinin sorularını yanıtladıklarını söyledi.
Hakem hakkında soruşturma
Keçeci, "Bu tamamiyle, konunun tam manasıyla adaletli ve vicdani olarak verilecek kararda sıfır hatayla hareket edebilmek için yapılmıştır. Yönetim kurulumuzda, hakem, gözlemci ve temsilcilerin verdiği tüm yazılı raporlar da okunmuştur. Sonra gözlemci ve temsilciler birer birer odaya alınarak tekrar kendileriyle görüşüldü. Sonuç olarak, hakemin müsabakayı tatil kararı uygun görülmediğinden, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 29 B maddesinin son fıkrasına göre müsabakanın yeniden oynanmasına; aynı talimatın 18 A maddesine göre de tarafsız saha ve seyircisiz olarak oynanmasına yönetim kurulu tarafından karar verilmiştir" dedi.
Affan Keçeci, maçın gözlemci ve temsilcilerinden alınan ek rapor doğrultusunda, maçın hakemi Bülent Demirlek hakkında soruşturma açılmasına, ayrıca basında yer alan demeçleri nedeniyle Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak, yöneticiler Abdullah Başer ve Zeyyat Kafkas'ın da Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevkine, yönetim kurulunun oybirliğiyle karar verildiğini açıkladı.
Sivasspor'dan ilginç özür
Maçın kendi lehlerine 3-0 olarak tescil edilmesini bekleyen Sivasspor'un kulüp başkanı Mecnur Otyakmaz ilginç bir tepkide bulundu. Otyakmaz, yaşanan olaylardan dolayı Türk futbol kamuoyundan özür dilediklerini belirterek, "Taraftarları tahrik edip, sahaya indirip kendimizi tokatlattırdığımız için ve iki üç haftadır futbol kamuoyunu yapmış olduğumuz bu sıkıntılı hareketten dolayı da meşgul ettiğimiz için Türk futbol kamuoyundan özür diliyoruz" dedi. Otyakmaz, maçın tarafsız sahada yapılacak olmasıyla ilgili olarak da, "Çok ağır bir karar. Trabzonspor'a yapılan bir haksızlık. Bu maçın Trabzon'da oynanması gerekiyor" diye konuştu. (Spor Servisi, aa)