Teselliyi 'Sultanlar'da bulduk

16. Dünya Bayanlar Grand Prix Avrupa Elemeleri'nde Türkiye, ikinci maçında Sırbistan'ı 3-2 yendi. Karşılaşmaya etkili hücum ederek başlayan Türkiye, Neslihan'ın servisleri, Gözde ve Esra'nın da smaçtan bulduğu sayılarla üstünlüğü ele aldı.

ANKARA - 16. Dünya Bayanlar Grand Prix Avrupa Elemeleri'nde Türkiye, ikinci maçında Sırbistan'ı 3-2 yendi. Karşılaşmaya etkili hücum ederek başlayan Türkiye, Neslihan'ın servisleri, Gözde ve Esra'nın da smaçtan bulduğu sayılarla üstünlüğü ele aldı. Ancak ilk teknik moladan sonra toparlanan Sırbistan bloklarda etkili olunca Türkiye'ye sayı şansı tanımadı ve ilk seti 25-15 kazandı.
İkinci setin ilk dakikalarında daha etkili bir oyun ortaya koyan milliler, setin ilk teknik molasına 8-7 üstün girdi. Neslihan ve Gözde'nin smaçlarıyla art arda sayılar kazanan Türkiye, ikinci seti 25-21'lik sonuçla kazandı ve durum 1-1 oldu. Karşılıklı sayılarla başlayan ve iki takımın da birbirine yakın bir oyun ortaya koyduğu üçüncü sette Neslihan ve Gözde yine kritik sayılara imza attı ve Sultanlar, 25-20'lık bu setle 2-1 öne geçti.
Dördüncü setin başlarında Sırbistan çok etkili bir oyun ortaya koyarak 6-1 üstünlüğü yakaladı. Pelin'in iyi organize ettiği Milli Takım, dengeyi kursa da ilk teknik mola 8-6 Sırbistan lehine geçildi. Başa baş geçen setin bu bölümünde daha az hatayla oynayan Sırbistan, Türkiye'nin öne geçmesine izin vermedi ve ikinci teknik molaya da 16-13 önde girdi. Çok iyi hücum etmeye başlayan Türkiye, Aysun, Neslihan ve Gözde'nin sayılarıyla farkı kapatsa da Sırbistan seti 27-25 kazandı.
Büyük çekişmenin yaşandığı final setinde iki takım da farkı açamadı. Türkiye'de hücumlarda Gözde etkili olurken, savunmada Neriman başarılı manşetleriyle dikkat çekti. Türkiye 14-12 geriye düşse de Neslihan'ın etkili smaçlarıyla gelen sayılar sonrasında Milli Takım seti 16-14 maçı da 3-2 kazandı ve turnuvada ikide iki yaptı. Milli Takım Antrenörü Alessandro Chiappini, "Zor olarak kazanmamız daha değerli oldu. Her maçı final gibi oynuyoruz" diye konuştu. Türkiye, üçüncü maçını bugün 18.00'de Rusya ile yapacak. Dün İtalya Azerbaycan'ı 3-0, Rusya da Almanya'yı 3-1 yendi. (Spor Servisi)
Sırbistan-Türkiye: 2-3
SALON: Ankara Atatürk
HAKEMLER: Viktor Kozlovskyy (UKR), Laszio Adler (MAC)
SIRBİSTAN: Nikoliç, Krsmanoviç, Spasojeviç, Ognjenoviç, Citakoviç, Molnar (Cebiç, Majstoroviç, Brakoceviç, Simaniç)
TÜRKİYE: Esra, Eda, Neslihan, Gözde, Aysun, Bahar (Gülden, Gökçen, Çiğdem, Pelin, Neriman)
SETLER: 25-15, 21-25, 20-25, 27-25, 14-16
SÜRE: 119 dakika (23, 25, 26, 27, 18)