TFF kararlı: 6+0+4'e devam

TFF kararlı: 6+0+4'e devam
TFF kararlı: 6+0+4'e devam
Türkiye Futbol Federasyonu yabancı oyuncu sayısında kulüplerin teklifini geri çevirerek ilk kararını uygulayacağını açıkladı. TFF Başkanı Demirören ayrıca 'Şike soruşturması' ve UEFA cezalarına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Spor Toto Süper Lig ekiplerinin yeni sezon için verilen ‘yabancı oyuncu kısıtlama’ kuralında değişiklik istemesi Türkiye Futbol Federasyonu tarafından reddedildi. Dün TFF Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Süper Lig’de yeni sezonda yabancı oyuncu kontenjanı konusunda daha önceden açıkladıkları ‘6+0+4’ statüsünde değişiklik yapılmayacağını açıkladı: “Bu sene 6 yabancı sahada veya kulübede, 4 yabancı tribünde devam edecektir. Kulüplerimiz Avrupa’da zaten 10 yabancıyla oynayabiliyorlar. Geçen sezon Türkiye Ligi ortalamasında sahada süre olarak bulunan yabancı sayısı 4.6’dır. İkincisi, maalesef FIFA’da 289 dosyayla Türkiye, Avrupa’da dava bakımından birinci sıradadır. Yabancı sayısı ne kadar fazla olursa olsun milli takıma başarılı yansımadığına inandığımızdan bu kararımızın sonuna kadar arkasındayız.” AB vatandaşı oyuncuların yabancı sayılmaması önerisi de geri çevrildi.
TFF Yönetim Kurulu’nun bir yıl önce aldığı bu kararı yürürlüğe sokmasına Fenerbahçe dışındaki kulüpler, başta Galatasaray olmak üzere tepki göstermişti.
Demirören daha sonra UEFA ve TFF’ye yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı. Satırbaşları şöyle:
UEFA kararı: “Steaua Bükreş kararını gördükten sonra UEFA’nın da adil olmasını Türkiye olarak beklemek zorundayız. Adil kararda kulüplerimiz cezalarını çekerler, ama kararın adil olması konusunda federasyon olarak takipçi olacağız. Çünkü Steaua Bükreş bizim için bir örnektir.”
Mehmet Ali Aydınlar hakkında: “Aydınlar bana, ‘Genel kuruldan ne geçerse geçsin UEFA Kongresi bittikten sonra ne puan silinecek ne kulüpler küme düşürülecektir’ dedi. Kendisi inançlı biridir, açıklayabilir.”
‘UEFA size verdiğiniz kararı değiştirin der mi?’ sorusu üzerine: “Bize gelen böyle bir şey yok. Kurullar karar aldı. Kurulların aldığı kararı değiştirme talebi gelirse Avrupa’da bile futbolun tartışılacağını düşünüyoruz. Bizim burada yapacağımız en önemli şey, kulüpleri değil Türk futbolunu düşünerek hareket etmek. Kulüpçülüğü bir kenara bırakmak lazım.”
Beşiktaş : “Beşiktaş’ın UEFA kararına bakarsanız, tamamen mahkeme kararıyla hareket ediliyor. Eğer futbol mahkeme kararlarıyla hareket ederse disiplin kurulları ve tahkim kurulu çalışamaz. Bunlara çok iyi bakmak lazım.”
İstifa konusu: “Türkiye’de bunlar bitti. Her şeyin bir kuralı vardır. 2015’te herkes sandığa gelir. Ben aday olur muyum, bilmiyorum. Ama aday olanlar seçilir.”
Abdullah Avcı: “Brezilya’ya gidersek şansa gideriz. Abdullah Hoca’yı ben getirmedim. Ben geldiğimde vardı. Keşke Abdullah Hoca da hepimiz de dayansak, Brezilya’ya gitmesek bile devam etse. Adam harcamak çok kolay, adam kazanmak çok zor.”

HASAN DOĞAN ANILDI

Eski Türkiye Futbol Federasyonu başkanlarından Hasan Doğan, ölümünün 5. yıldönümünde dün anıldı. TFF’den yapılan açıklamada, “Hasan Doğan’ı, ölümünün 5. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz” denildi. Doğan, 5 Temmuz 2008’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Galatasaray: Karar ağır darbe
Galatasaray Kulübü, TFF’nin yabancı oyuncu statüsünde ‘6+0+4’ü değiştirmemesi için “Türk futboluna vurulmuş ağır bir darbedir” ifadesini kullandı. Sarı-Kırmızılıların resmi internet sitesindeki açıklamada “Geçen yıl takımlarımızın yakaladığı ivme sonrasında bizlere düşen görev bu başarıyı daha da ileriye taşımak iken, TFF yanlışında ısrar ederek takımlarımızı sportif açıdan mahkûm durumda bırakmıştır” denilirken açıklama şöyle devam etti: “Galatasaray Spor Kulübü, bu federasyon işbaşına geldiği günden beri en haklı olduğu olaylarda bile negatif yanıt ve tutumlara maruz kalmıştır. Bunların artık tesadüfi olduğunu düşünmek aşırı iyimserlik olur. Bizim için artık bu talihsiz dönemin sonrasını beklemek ve bunun için çalışmaktan başka bir alternatif kalmamıştır.”

Haluk Ulusoy: Yalancı

Dünkü basın toplantısında kimseden icazet almadığını belirterek eski TFF Başkanı Haluk Ulusoy’a dair konuşan ve “Biz kimsenin elini öpmedik” çıkışını yapan Demirören’e Ulusoy’dan yanıt geldi. Ulusoy, “Demirören insanların gözünün içine baka baka yalan konuşuyor. Kendisi TFF Başkanlığı için resmi başvurusunu yapmadan beni aradı, bu konuşmalara da Samsunspor’un eski başkanı Kazım Yılmaz şahittir. Kendisi bana ‘Federasyon başkanı olmak istiyorum, senin icazetini istiyorum senin benim yol haritam olmanı istiyorum, bana yardımcı olmanı istiyorum’ dedi. Şimdi ‘İcazet almadım’ diyor, yalancı” dedi. Eski Başkan ayrıca ‘el öpme’ konusunda da “Ülke için gerekirse el öperim gocunmam. Onlar da birilerinin elini öpebilseydi ülke futbolu bu sıkıntıları çekmezdi” ifadesini kullandı.