TFF'den sürpriz değişiklik

TFF'den sürpriz değişiklik
TFF'den sürpriz değişiklik
Futbol Disiplin Talimatı'nda 'Yaptırımın Ertelenmesi' maddesi değişti. Buna göre, kırmızı kart sonrası ilk maç için erteleme olmayacak.

Radikal.com.tr - Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) 1 Ağustos tarihli toplantısında, Futbol Disiplin Talimatı'nda yapılan değişiklikler şöyle:

TFF ile Galatasaray birbirine girdi!


"Disiplin ihlallerinden dolayı kulüplere ve kişilere verilecek para cezaları güncellendi.

'Sportmenliğe Aykırı Açıklamalar' ve 'Kişilik Haklarına Saldırı, Hakaret, Tehdit ve Tükürme' ihlalleri nedeniyle verilecek müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve hak mahrumiyeti cezalarının para cezasına çevrilemeyeceği hüküm altına alındı.

ZAMANAŞIMI KALDIRILDI

Talimatın "Soruşturma Zamanaşımı"na ilişkin maddesinde yapılan değişiklik ile de "müsabaka sonucunu etkileme" ihlalinin daha önce 20 yıl olan soruşturma zaman aşımının, herhangi bir süreye tabi olmadığı hükmü getirildi.

"Yaptırımın Ertelenmesi" maddesinde değişikliğe gidilerek, eski talimatta öngörülen ertelenme uygulanamayacak disiplin cezalarına "para cezası", "toplamda bir defada dörtten fazla olan müsabakadan men veya soyunma odası ve yedek kulübesine giriş yasağı cezaları", "ihraç edilen futbolcu, görevli veya diğer kişilerin ihraç edildikleri müsabakayı takip eden ilk müsabakaya dair cezası" ve "anti-doping kurallarının ihlali" halinde verilen cezalar da eklenerek, bir süreye veya sayıya bağlı olarak verilen disiplin cezalarının yarısının kesin olduğu, ertelenemeyeceği düzenlendi.

TFF'den eleştirilere yanıt


Yapılan bu değişikliklerin yanında, talimatta bazı maddelerde, talimat tekniği ve hukuk dili göz önünde bulundurularak değişikliklere ve basitleştirmelere gidildi."

GÖKHAN ZAN KRİZİ

Geçtiğimiz sezon Galatasaraylı futbolcu Gökhan Zan, Gençlerbirliği maçında gördüğü kırmızı kart sonrası Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'ndan 2 maç almıştı. Ancak sarı-kırmızılı kulübün başvurusu sonucu Tahkim Kurulu, tecrübeli futbolcunun cezasını 1 maça indirip, bunu da 1 yıl ertelemişti. Böylece sarı-kırmızılı oyuncu, kart sonrası ilk maç olan Kayserispor mücadelesinde sahada yer almıştı. Özellikle Fenerbahçe cephesinden Tahkim'in 'erteleme' kararına büyük tepki gelmişti.

Davul'a 'denetimli serbestlik'