TFF'ye göre 28'sen yaşlısın!

TFF'ye göre 28'sen yaşlısın!
TFF'ye göre 28'sen yaşlısın!
Federasyon yeni sezonda amatör futbol takımlarının maç kadrosunda 27 yaş üzeri en fazla 4 oyuncu bulundurmasına izin verecek.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Futbol Federasyonu amatör futbolda 30+2 kuralını getirdiğinde camiada büyük bir deprem olmuştu. Buna göre bir takım, 30 yaşından büyük yalnızca iki futbolcu oynatabilecekti. ‘Gençlerin önünü açabilmek için’ alınan bu karar düzeltilir diye yıllarca bekledi amatör camia. Ancak tevekkeli ‘gelen gideni aratır’ diye boşuna dememişler, Futbol Federasyonu son aldığı kararla amatörde çok tartışılacak bir karara daha imza attı ve yeni sezonda Bölgesel Amatör Lig (BAL), Süper Amatör Lig (SAL) ve 1. Amatör Lig’deki tüm takımların maç kadrolarında 1983 ve öncesi doğumlu en fazla dört futbolcu bulundurabileceğini açıkladı. Böylece amatör camiada ‘kontenjan’ olarak geçen ‘yaşlı’ oyuncu sınırı 28’e düşmüş oldu. 2. Amatör Lig’deyse 30+2 kuralı devam etti. 

TFF görmezden gelmek istese de BAL ve SAL’da birçok futbolcu hayatını futboldan kazanıyor, evine buradan kazandıkları parayla ekmek götürüyor. Bu yeni kural bu futbolcuları mağdur edecek. Sırf futbolcuları değil, kulüpleri ve teknik adamları da etkileyecek. Karar yeni çıktı ancak takımlar transfer çalışmalarına çoktan başladı ve birçok ekipte 5’ten fazla 27 yaş üstü futbolcu var. Kural kulüplerin istediği kadar ‘kontenjan’la sözleşme imzalamasına izin veriyor ancak kulüplerin böyle oyuncuları tribünde oturtma gibi bir lüksü yok! 

‘Hakemler için yapıldı!’ 
Bakalım amatör futbolun değişik kesimleri bu konu için tepkilerini nasıl dile getirdiler... 

Şenol Demir (Teknik direktör): Bu karar futbola vurulmuş bir darbedir. Bir teknik direktör olarak iyi genç futbolcular bulursam zaten oynatıyorum, böyle koruma planlarına gerek yok. 30+2 kuralı daha iyiydi. 26-30 yaşlar arası bir futbolcu en verimli çağını yaşar. Bence biraz da hakemlerin işini kolaylaştırmak için bu kararı aldılar zira hakemler sahada tecrübeli oyuncularla uğraşamıyorlar. 

Serdar Köylü (Futbolcu): Son derece etik olmayan, acele verilmiş bir karar bence. Türk futbolunu iyi yerlere getirmek istiyorlarsa tesis kursunlar, altyapıya önem versin-
ler. Bu kararla birçok futbolcu aç kalacak, evine ekmek götüremeyecek. Madem öyle Süper Lig’de, 1. Lig’de de yaş sınırı olsun, her takım 20’den küçük iki futbolcuyu ilk 11’de oynatsın. Teknik direktörlere de, yöneticilere de yaş sınırı getirilsin. 3. Lig’de 30 yaş sınırı getirdiler, artık 3. Lig izlenmeyecek hale geldi. Amaç Şenozan (Leventspor yöneticisi): İddialı kulüpler için iyi futbolcu yaşı 28-33 arasıdır. Tecrübeli futbolcu benim için iyi futbolcudur. Bu kısıtlama rezalet bir karar.

‘Amaç altyapının gelişmesi’
TFF Amatör Kurulu Üyesi ve İstanbul Futbol İl Başkanı Yemen Ekşioğlu, kararlarının nedenini şu şekilde açıkladı: “İstatistiklere göre Türkiye ’de lisanslı amatör futbolcuların yüzde 22’si 26 yaş üstü. Bu da amatör liglerin profesyonel liglerde tutunamayan yaşı büyük futbolcuların yeri haline gelmeye başladığının göstergesi. Oysa amatör futbol, profesyonel ligin altyapısıdır. Altyapının gelişmesi için böyle bir karar aldık.”

TFF’ye protesto yürüyüşü 
Futbolcular, 27+4 kararını protesto etmek için yarın İstanbul’da Futbol Federasyonu binasına yürüyecek. Kanyon Alışveriş Merkezi önünde toplanacak olan grup daha sonra TFF binasına yürüyüşe geçecek. Yürüyüşün organizatörlerinden olan Serdar Köylü, “Her yerden büyük destek var. Gaziantep’ten, İzmir’den, Bursa’dan birçok futbolcu gelecek. Kulüp yöneticileri, teknik direktörler arayıp bize destek veriyor. Yürüyüşten sonra eski bir futbolcu olan milletvekilimiz Hakan Şükür’den, duayen Turgay Şeren’den de destek isteyeceğiz” dedi.