'The Beatles' fena dağıldı...

'The Beatles' fena dağıldı...
'The Beatles' fena dağıldı...

Tarih tekerrür etti ama... Maçta Müller iki golle yıldızlaştı. Tarihe geçecek an 38. dakikaydı. Lam-pard ın şutunda Uruguaylı yan hakem Espinosa, buz gibi golü vermedi (sağda) ve akla, 1966 finalinde İngiliz Hurst un çizgiyi geçmediği halde verilen golü geldi (solda). FOTOĞRAFlar: Ap, AFP, reuters

Teknik direktörü Fabio Capello'nun turnuva öncesi 'Finalden aşağısı bizi kesmez' dediği İngiltere, Almanya karşısında dağıldı. 'Germenler'i galibiyete taşıyan goller Klose, Podolski ve Müller'den (2) geldi. 38. dakikada Lampard'ın çizgiyi geçtiği halde sayılmayan golü, mücadeleye tarihî bir anlam yükledi
Haber: BURAK KURU / Arşivi

Futbolla ilgili aforizma çılgınlığı ülkemizi sararken bunun başını hiç kuşku yok ki Gary Lineker’in İtalya’daki 1990 Dünya Kupası’nda Almanya’ya elendikten sonra sarf ettiği, “Futbol basit bir oyundur. 22 kişi 90 dakika boyunca bir topun peşinde koşar ve sonunda Almanlar kazanır” minvalindeki sözü çekmişti. ‘Kulaktan kulağa’ oyunundaki gibi son söyleyene gelene dek hayli değişmiş olan bu söz elbette ki yadsınamaz gerçeği gözler önüne seriyor. En azından Almanya-İngiltere derbileri için.
Almanlar’ın İngilizleri yenmesine alışığız ancak benim hatırladığım en sansasyonel İngiltere galibiyeti, 2001 yılında Münih’te oynanan Dünya Kupası grup eleme müsabakasıydı. Owen’ın Owen olduğu zamanlara denk gelen mücadelede o zamanın Liverpool’lusu üç golle yıldızlaşmış, dün sahaya çıkan kaptan Staven Gerrard ve Emile Heskey (evet o zaman da İngiltere’nin forvetiydi) de birer gol kaydetmişti. Ve skor tüm dünyayı sarsmıştı: 1-5. Hatırlatalım Almanların golü ‘Alman Heskey’i Carsten Jancker’den gelmişti.
O günden bugüne ‘Alman disiplini’ne bir Türk’ü (Mesut tabii ki) lider yapan Almanları değişim rüzgârları sararken, İngilizlerin aklı hâlâ 1966’da. O kupanan yüzüsuyu hürmetine favori olduklarını belirten ‘Üç Aslanlar’ şu ana kadar gösterdikleri performansla, taraftarlarını İngiltere’deki pub’larda Kayahan’ın ‘Esmer günler’ şarkısı eşliğinde efkâra sürüklüyor. Maçın akıbetine dair bir not vermek gerekirse büyük turnuvalardaki bütün İngiltere-Almanya eşleşmeleri uzatmaya gitti!

Eurovizyon’dan sonra ikinci başarı!
Maç hızlı başladı. Almanya 5. dakikada Mesut’la ilk fırsattan yararlanamadı: Schweinsteiger’in pasıyla savunmanın arkasına sarkan ‘Türk, James’e takıldı. Temponun biraz düştüğü maçta 20’de deyim yerindeyse ‘kaleden kaleye’ gol atıldı. Almanya eldiven Neuer’in uzun vuruşunda Upson ve David James, Klose’ye ilk ikramı yaptı ve ‘Polonyalı’ Dünya Kupalarındaki 12. golünü attı: 1-0. Sahada ne yaptığının farkında olmayan ‘Adalılar’a ikinci darbe gecikmedi: 32’de Klose’yle duvar pası yapan Müller, soldan gelen takımın diğer ‘Polonyalı’ Podolski’yi gördü. Podolski düzgün vurdu: 2-0. Darbelerin kendine getirdiği İngiltere 37’de Lampard’ın serbest vuruşunda iyi yükselen Upson’la ‘Daha ölmedim’ dedi: 2-1.  38’de 1966 Dünya Kupası Finali’ne bir selam geldi: Lampard ‘Hurst’ ceza sahası dışından sert vurdu, top çizgiyi geçti ama Azeri Tevfik Behramov’un aksine, Uruguaylı Mauricio Espinosa bunu görmedi. 

Rooney’den ‘Sıfır’ gollük performans
İkinci yarıya İngilizler hızlı başlarken Lampard direklere hâlâ sinirliydi. Chelsea kaptanının 52’deki frikiği de üst direğe takıldı. Baskısını artıran ‘Kırmızı urbalar’ 66’da gol ararken kontraya yakalandı. Schweinsteiger ceza sahası sağ çaprazdaki Thomas Müller’i gördü ‘safkan’ Alman düzgün vurdu: 3-1. 71’de Özil, Müller’e ‘Al maçı bitir’ dedi ve İngiltere dağıldı: 4-1. Böylece Almanlar, Eurovizyon’dan sonra bu sene ikinci başarıyı yakaladı. Bu arada İngilizlerin golcüsü Rooney, turnuvayı ‘dört maçta sıfır gol’le tamamladı.