The Times: Emre ve Roeder'ın başı dertte

İngiltere'nin The Times gazetesi Newcastle United'da forma giyen ve ırkçılıkla suçlanan Emre Belözoğlu'na yönelik haberlerine dün bir yenisini ekledi. Gazete, İngiliz Futbol Federasyonu'nun Emre hakkında ikinci bir soruşturma başlattığını...

LONDRA - İngiltere'nin The Times gazetesi Newcastle United'da forma giyen ve ırkçılıkla suçlanan Emre Belözoğlu'na yönelik haberlerine dün bir yenisini ekledi. Gazete, İngiliz Futbol Federasyonu'nun Emre hakkında ikinci bir soruşturma başlattığını iddia ederken bu soruşturmanın Watford oyuncusu Al Bangura'nın şikâyeti üzerine başlatıldığını yazdı. Habere göre, daha önce gündeme gelen El Hadji Diouf'un iddiaları, oyuncunun federasyona yazılı ifade vermeyi reddetmesi üzerine resmi bir soruşturmaya dönüşmedi. Fakat Al Bangura, Emre'nin kendisine ırkçı ithamlarda bulunmasıyla ilgili şikâyetçi oldu ve yazılı bir dosyayı federasyona sundu.
The Times, ikinci ırkçılık suçlamasından sonra Emre'yi adada daha zor günlerin beklediğini, milli oyuncunun Newcastle United'daki kariyerine devam etmesinin epey güçleştiğini iddia etti. Gazete, sadece Emre değil, Emre'ye yönelik suçlamalarda genç orta saha oyuncusuna sahip çıkan, hatta "Eğer ırkçılık yaptığı kesinleşirse görevimden ayrılırım" diyen Glenn Roeder'ın Premier Lig ekibindeki geleceğinin de çıkmaza girdiğini yazdı.
Giderse cezası azalabilir
The Times'ın yeni suçlamalara ilişkin haberinde dikkat çekici bir diğer nokta ise Emre'nin federasyona verdiği savunmada Müslüman oluşunu ifade etmesi oldu. Emre'nin savunmasında "Ben Müslüman'ım ve Müslüman
olan birisinin ırkçı olması mümkün değil. Türkiye'de 'siyah', 'zenci' gibi kelimeler doğal kabul ediliyor. Yanlış anlaşıldım" dediğini iddia eden The Times, Emre'nin sakatlık gerekçesiyle uzun bir süredir kadroya alınmadığına da dikkat çekti. Habere göre Emre yaz aylarında Newcastle United'dan ayrılırsa alacağı ceza da azaltılabilecek veya geçerliliğini yitirebilecek. (Spor Servisi)