Tigana'nın hedefinde Engin ve Kolot var

Beşiktaş'tan ayrılan teknik direktör Jean Tigana, şampiyonluk yarışı esnasında yaşayıp da söyleyemediklerini dün bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşarak veda etti. Fransız, doluydu.

İSTANBUL - Beşiktaş'tan ayrılan teknik direktör Jean Tigana, şampiyonluk yarışı esnasında yaşayıp da söyleyemediklerini dün bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşarak veda etti. Fransız, doluydu. Toplantı boyunca gergin olduğu belli oluyordu. Sözleşmesine ilişkin detaylardan takımla yaşadıklarına dek pek çok ayrıntıya değindi ama en önemli sözleri özellikle ocak ayından itibaren yöneticilerle değişen ilişkilerine yönelikti.
Tigana, Celalettin Kolot'la yaşadığı sıkıntıları açık açık ifade etmekten geri durmadı. Kolot'un tesislere gelişinden bu yana kulüp içerisinde rahatsızlık olduğunu söyledi. Kolot'un yanı sıra, hiç tanımamasına rağmen arka planda yer aldığını söylediği Sinan Engin'in de bu rahatsızlığı körüklediğini ifade etti. Bu sorunla başa çıkmanın zorluğundan bahseden tecrübeli çalıştırıcı şöyle konuştu: "Buna rağmen fena idare etmedik. Oyuncularımdan da son iki maçı kazanmalarını rica ettim, çünkü ekibin gelecek yıl mutlaka Şampiyonlar Ligi'nde bulunması gerekiyor. Bu kulübü ve Beşiktaş'ı çok seviyorum, uğradığım şiddetleri unutmaya çalışacağım. Pozitif yanlarını hatırlamaya çalışacağım. Pozitif yanı yüzde 99'dur.."
Tigana, 'Maruz kaldığınız şiddetin şekli nedir' sorusunu "Şahsen kimse bana saldırmadı. Aracıma birkaç kişi elini vurdu. Cama birkaç kişi vurdu, ama şoförüm iyi olduğu için kolayca kurtulabildik. Bu sadece Türkiye'de olan bir şey değil. Evimin önünde de birkaç defa koşarak içeri girmek durumunda kaldım" diye yanıtladı.
Fransız çalıştırıcı, başarıya çok yaklaştıklarını ve kendileri için dönüm noktasının ocak ayı olduğunu söyledi. Ocak ayında etrafında bir boşluk yaratıldığını ifade eden Tigana şöyle konuştu: "Etrafımda boşluk yaratıldığında, o tarihte, haziran ayında gitmemi teklif etmeleri gerekti. Ocak ayından itibaren kulübün geleceği için çalışamadık. Çok yazık oldu. Gidecek olsam bile kulübün geleceğini hazırlamak isterdim."
Gazeteciler gerginlik yarattı
Kendisi için kulübün önemli olduğunu dile getiren Jean Tigana, "Gelecek için hazırlamakta olduğum şey önemlidir. Monaco'da elde ettiğimi burada da elde etmek isterdim. Henry ve Trezequet gibi oyuncuları getirmek isterdim. Maalesef dış baskılara maruz kaldım. Benim ifadelerimi ve birçok şeyi gerçeği yansıtmaz halde yansıttılar. Bu, birtakım taraftarların şiddete başvurmasına katılım sağladı. Murat Aksu'nun ayrılması üzücü oldu. Onunla çok iyi çalıştık."
Basın toplantısının sonunda ise gerginlik vardı. Birkaç gazetecinin agresif soruları ortamı gererken Tigana toplantıyı terk etti. Bir gazetecinin, "Basın toplantısının başından bu yana ağlıyor ve ajitasyon yapıyorsunuz. Ocak ayında etrafınız boşaltıldıysa neden tepki gösterip gitmediniz. Para için mi kaldınız" sorusunu "Ben parayı düşünseydim bir ay daha kalır, 2,3 milyon avro alırdım" diye yanıtlarken, basın mensubunun, 'Babanız yaşıyor mu' gibi anlamsız bir soru sorması üzerine "Babam vefat etti" deyip biraz bekledikten sonra ayağa kalktı ve "Sizin gibi böyle sorular soran oldukça, ben de gidiyorum" diyerek toplantıyı terk etti. Gazetecinin bu soruyla Tigana'nın, Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören'le görüşmeyi düşünmesine tepki vermeye çalıştığı iddia edildi. (Spor Servisi)'Sadece 15 dakika görüştük'
Tigana basın toplantısında yardımcılarının ve kendisinin gelecek sezonun bütün haklarını bırakarak gittiklerini söyledi. Bazı gazetelerde, kulüpten ayrılması sırasında yöneticilerle yaptığı toplantının uzun sürdüğü şeklinde haberler çıktığını belirten Fransız teknik direktör, "Genelde benim müzakerelerim ve pazarlıklarım 15 dakikadan fazla sürmez. Sözleşmemin feshi de 15 dakikadan fazla sürmedi. Bazı gazetelerde 11 saat sürdüğü yazıldı. Yardımcılarım ve ben, gelecek sezonun bütün haklarını bıraktık" dedi. Türkiye'ye sözde bir takım maddi haklar için gelmediğini ifade ederek, "İstersem Avrupa'da birçok kulüpte çalışabilirim. 10'dan fazla teklif aldım. Buradakinden daha yüksek teklifler aldım.
Buna rağmen ara vermeyi kararlaştırdım" diye konuştu.