Tigana'sız Kartal 'pastırma yazı'nda

Kayserispor ve Beşiktaş, puan tablosuna göre son derece rahat iki ekip. Ancak herhalde düşme hattındaki takımlar bile herhalde bu iki takımdan daha huzurlu! Beşiktaş Tigana'yı göndermiş...
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Kayserispor ve Beşiktaş, puan tablosuna göre son derece rahat iki ekip. Ancak herhalde düşme hattındaki takımlar bile herhalde bu iki takımdan daha huzurlu! Beşiktaş Tigana'yı göndermiş, şampiyonluğu kaybetmenin acı tadı halen ağızlarda, taraftarlar yeniçeriler misali 'X hocayı istemezük' nidaları atıyor. Kayserispor ise son iki hafta düşme hattındaki rakiplere yenilmiş, kendisinden beklenmeyecek derecede sivri açıklamalar yapan teknik direktör Ertuğrul Sağlam cezası nedeniyle takımı tribünden telefonla yönetiyor. Genç teknik adamın Kayseri'deki geleceği de belirsiz. Atatürk Stadı'nın büyük çoğunluğu boş, taraftarlar 'öylesine' maça gelmiş havasında. Tüm bu olumsuzluklara takımların eksiklerini de ekleyin. Alın size bir lig değil hazırlık maçı!
Tüm bu olumsuz koşullara karşın dün özellikle ev sahibi Kayserispor birşeyler yapmaya çalıştı. Sakatlıklardan oldukça mustarip olan Beşiktaş'ın geçici teknik patronu Tayfur Havutçu, klasik savunma dörtlüsünün önüne Serdar-Fahri ikilisini, onların önüne de Aydın-Delgado-Ali Güneş blokunu monte ederken, Nobre ileride tek başına gol aradı. Kale ise genç Runje ve Murat'ın yokluğunda Erdem'e teslim edildi. Dün iyi bir performans sergileyen genç eldivenin yediği gollerde ise hatası yoktu. Özellikle 44 ve 54. dakikalarda karşı karşıya pozisyonlarda Gökhan'ın şutlarını çıkararak rüştünü ıspatladı. Ev sahibinde de en göze çarpan değişiklik kaledeydi: Onlarda da Ivankov'un görevini Hasan devraldı.
İlk gol serbest vuruştan
İlk 15 dakikalık sürede Beşiktaş'ın kanatlara açılan güçleri Aydın ve Ali Güneş mücadeleci futbollarıyla oyunu rakip sahaya yıkmayı başardı, ancak bu ikilinin yorulması ve Delgado'nun da pek istekli olmaması nedeniyle ev sahibi insiyatifi eline aldı. 18'de Mehmet Topuz'un serbest vuruşunda çok keskin bir 'çat' sesi duyuldu ancak top üst direkten auta çıktı. 27'de Sarı-Kırmızılı ekibin kaptanı yine uzaktan şansını denedi, 'çat' sesini yine duyduk ancak bu kez meşin yuvarlak iç direğe çarpıp ağlara gitti. Altı dakika sonra ise savunmanın arkasına atılan topta Iglesias meşin yuvarlağı Gökhan'a indirdi. 'Kral', Siyah-Beyazlı savunmanın pozisyon almasına fırsat vermeden güzel bir aşırtmayla farkı ikiye çıkardı ve ilk yarının skorunu belirledi: 2-0.
İkinci yarıya Beşiktaş'ın Aydın-İbrahim Akın değişikliğiyle başlaması ve 51'de Akın'ın ceza sahasının hemen dışından sert vuruşunun direkten dönmesi, hareketli bir ikinci yarı izleme umutlarımızı artırdı. Ancak daha sonra mücadele sıkıcı rutinliğine geri döndü. İlhan'ın 81'de Gökhan Zan'dan koparıp karşı karşıya pozisyonda Erdem'in sağından topu filelerle buluşturması skorbordu değiştirmekten öte bir işleve sahip değildi. Yine de Sarı-Kırmızılıların dün aldığı net galibiyet, kulüpteki gerginliği bitirecek gibi duruyor.

KAYSERİ:3
Hasan 5
Tayfun 6
Aydın 6
Johnson 6
Toledo 7
M. Topuz 7
Emrah 6
(Kamber 60) 5
Ümit 5
Kemal 6
Gökhan Ünal 7
(İlhan 72) 6
Iglesias 5
(Erdal 87) -

BEŞİKTAŞ: 0
Erdem 5
Ali Güneş 4
İ. Toraman 5
Gökhan Zan 4
Baki 4
İ. Üzülmez 5
Aydın K. 4
(İ. Akın 46) 5
Serdar 5
Delgado 4
(G. Güleç 80) -
Fahri 5
(M. Sedef 64) 4
Nobre 4

GOLLER: Mehmet Topuz (27), Gökhan Ünal (33), İlhan (81)
SARI KARTLAR: Aydın, Gökhan Ünal, Mehmet Topuz, Kamber / Gökhan Zan
Stat: Atatürk - Hakemler: K. Müftüoğlu, S. Akçer, Ö. Yeşil