Timsah dün akşam bir büyük daha devirdi

Bursaspor sezon hedefini (Beşiktaş'ı yenmek) yerine getirmiş, Galatasaray ise ununu elemiş, eleğini asmış! Bu maç için şu şöyle oynadı, şu seçim hatalıydı demeye çok da gerek yok aslında.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Bursaspor sezon hedefini (Beşiktaş'ı yenmek) yerine getirmiş, Galatasaray ise ununu elemiş, eleğini asmış! Bu maç için şu şöyle oynadı, şu seçim hatalıydı demeye çok da gerek yok aslında. Zaten hemen önümde oturan yaşlı bir timsahın, Engin İpekoğlu'na söyledikleri durumu özetliyor: "Hocam 40 puanı bulduk sıkmayın kendinizi." Sahadakiler de durumun farkında bu yüzden yavan bir mücadeleye şahit oluyoruz. Enerjisini sahaya veren bir tek 12 numara. Ev sahibi seyircisi durmadan takımına destek veriyor.
Galatasaray sahaya çıktığında akıllarda şu iki soru var: "Hakan Şükür rekoru kırar mı?", "Ümit Karan, Alex'i geçebilir mi?" İlk yarıda bu soruların yanıtı olumsuz. Nasıl olmasın... Dördüncü dakikada Ümit Karan-Hakan Şükür-Iliç üçgeninde top Sırp oyuncunun önünde kalıyor. Ne işin var be Saşa rekor avcılarının arasında! Şaka bir yana maçın birkaç organize (bu kelimeyi hep olumsuz almayın) pozisyonundan birinde Iliç topu dışarı atıyor. İlk 15 dakikada Ümit Karan ve Hakan Şükür de bir kez yokluyor ama nafile...
Sumulikoski aynı Gerrard
Bursaspor ataklarını yönlendiren isim Velice Sumulikoski, ilk yarının en iyisi. Bu adamı bir tek ben mi tip itibarıyla Stevie Gerrard'a benzetiyorum acaba? Dün geceki performansıyla oyun yönünden de İngiliz meslektaşını andırıyor Makedon orta saha. ('Off the yazı', Dida'yla karşı karşıya kaldığın pozisyonda yakıştı mı kaptan o vuruş sana?) Maçın ilk golünü de yaratan Sumulikoski zaten. Onun ara pasında ters kanada gelen Ömer Aysan Barış, soyunma odasına gidilmeden skoru değiştiriyor: 1-0.
İkinci yarının hemen başında Ümit Karan, 19. golünü ağlara yollayarak Alex'i yakalıyor. Hayır, durun okuyucular pozisyon ofsayt! Junichi Inamoto'nun yerine giren Mehmet Topal'ın şutunda top yan direkten dönüyor ama Ümit topu tamamladığında hakem rekor falan dinlemiyor. Yarım saat dolduğunda Ömer Aysan şov başlıyor. Önce 62'de ölçüyor, biçiyor ve 25 metreden skoru bir kez daha değiştiriyor: 2-0. İki dakika sonra vuruşu önce direğe sonra kirecin ceza sahası kısmına bakan tarafına düşüyor. Bir maçta Bursa kariyeri boyunca attığının üç katını atması ayıp olurdu zaten!
Kalan dakikalarda Bursaspor üstünlüğünü koruyunca dördü bir yerde takıyor. Bu sezon içeride Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray'ı, dışarıda da Fenerbahçe'yi deviren Timsahlar tarihinde ilk kez böyle bir başarıyı yakalıyor. Konuklar ise hüsranla geçen sezonu yenilgiyle tamamlıyor. Kalli gelecek dertler bitecekmiş!!! Yorum bile yapmaya gerek yok ama yap derseniz. Saftig gelsin!
Not: Şu 'Kartal gol, gol, gol' diye başlayan meşhur kafa şişirici tezahüratı bilirsiniz. Bunun aynısını Bursa seyircisinin yapması tuhaf valla. Beşiktaş'la özleşen bu tezahürata gerek yok Atatürk Stadı'nda. Sonuçta Yeşil-Beyazlı tribünler taklit mal kullanmamalı. Mesela 'Pet şişe atmayan Fenerli olsun'a çok güldüm ben...

BURSASPOR: 2
Yavuz 6
Egemen 7
İsmail 6
Ömer Aysan 7
(İbrahim 82) -
Hasan 6
Burak 6
(Cumhur 79) -
Sumulikoski 7
Sinan 6
Yenal 6
(De Souza 74) 5
Volkan 6
Veli 6

GALATASARAY: 0
Aykut 5
Song 6
Emre 6
Cihan 5
Ergün 6
Sabri 5
Inamoto 5
(M. Topal 46) 5
Iliç 5
Arda 5
(Ayhan 69) 5
Hakan 5
(Necati 63) 5
Ümit 5

GOLLER: Ömer Aysan (44 ve 60)
SARI KARTLAR: Ömer, İbrahim / Iliç, Ayhan
Stat: Atatürk - Hakemler: Bülent Yıldırım, İsmail Köse, Nihat Samuk