Timsah 'sevinç gözyaşları'yla...

Karşılaşma öncesi maç kitapçığına bakıyorum (Koray Gürtaş ve ekibinin güzel çalışması için teşekkürler)... Yeşil vadiden çıkıp İstanbul yollarına düşmüş isimlerin fotoğrafları var: Vedat Okyar, Kasım Gündüz, Rauf Ergün, Tahsin Topçu, Mesut Şen, Gürol Arkan, Kemal Batmaz, Rasim Kara, Tezcan Ozan ve Serdar Kurtuluş.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Karşılaşma öncesi maç kitapçığına bakıyorum (Koray Gürtaş ve ekibinin güzel çalışması için teşekkürler)... Yeşil vadiden çıkıp İstanbul yollarına düşmüş isimlerin fotoğrafları var: Vedat Okyar, Kasım Gündüz, Rauf Ergün, Tahsin Topçu, Mesut Şen, Gürol Arkan, Kemal Batmaz, Rasim Kara, Tezcan Ozan ve Serdar Kurtuluş. Mazide kalanlar yeni nesil
için bir şey ifade etmeyebilir. Ancak Serdar'ın Yeşil-Beyazlı tribünler için ayrı bir yeri olması gerekir. Çocuk, İnönü'de attıkları gollere sevinmiş-miş-. O yüzden bir küçük alkışa layık değilmiş. Ne diyeyim...
Bu maç için sağlıklı bir analiz yapmak mümkün değil. Ben yaparım da Bursa cephesi buna şu an açık mı bilemedim. Kulübün resmi ürünlerinin satıldığı mağazada şöyle bir tişört gördüm. Timsah'ın, Kartal'ı yediği bir illüstrasyonun üstünde 'Hesap zamanı' yazıyordu. Tamam taraftarın tepkisini anladık da kulübün yangına benzin dökmesini çözemedim. Ya da çözememiş gibi yapıyorum!
Ev sahibi için rüya gibi bir geceydi
Ev sahibi taraftarları için ilk yarı rüya gibi geçti dün gece. İlk yarının başında ve sonunda attıkları gollerle Kartal'ı sürklase ettiler. 5. dakikada Cumhur'un şutu savunmaya çarpınca yerdeki 'Runjeeeeee'nin müdahalesi sonuçsuz kaldı: 1-0. 37'de de Sinan Kaloğlu, Ömer Aysan'ın pasında Hırvat eldiveni yerden avladı: 2-0. İlk yarıdaki maçta da skor tabelasına imzasına atan 'ex-Kartal' kişisel hesabını bir kez daha kapamış oldu böylece.
Federasyon talimatları üzerine İzmir mitingiyle aynı anda başladı Bursa'daki tepki yürüyüşü. Konuklar 46 dolmadan farkı bire indirebilirdi. Lakin Bobo'nun cılız şutunda Ömer Çatkıç zorlanmadı bile. Bursaspor seyircisinin 'üç, üç' dileklerini De Souza gerçekleştiriyordu beş dakika sonra. Fenerbahçe'de De Souza fazlası olduğu için Bursa'ya gelen Brezilyalı, bomboş pozisyonda rakip savunmanın arkasına sarktı
ama kötü 'istop' pozisyona noktayı koydu.
Nobre'nin oyuna girmesiyle birlikte Beşiktaş rakip kaleye daha fazla gelen taraf oldu. Bursaspor ise 'ikileme'nin rahatlığıyla kontra taktiğini tercih etti. 57'de Nobre klasik faullerinden birini alırken topun başına Ricardinho geçti. Topun kaleye gittiği üç saniyede kalp atışları bile durdu ve bir ölüm sessizliği yaşandı. Ev sahibinin korktuğu olmadı ve top dışarı çıktı. 90'da kazanılan penaltıyı da kaçıran Brezilyalı bir anlamda Alex'e selam yolladı.
10 yıldan bu yana Beşiktaş'ı Bursa'da yenemeyen Timsah 64'te farkı üçe çıkardı. Ofsayt taktiği yapan Beşiktaş, geçen hafta Mateja Kezman'dan yediğine benzer bir golle şampiyonluk ümitlerini Atatürk'ün çimlerinde bıraktı. Ligimizin en teknik ayaklarından Frasineanu, Kejo gibi aşırtmadı ve plaseyle köşeyi gördü: 3-0. Bu golden sonra herkes 1980-81 sezonundaki '5-0'lık gecenin tekrarı olur mu diye soruyordu kendine. Lakin Beşiktaş'ın kâbusu sadece üç golle tamamlandı.
Bursaspor en gıcık olduğu hocanın dersinden '10' alarak geçti. Ancak daha çok verilmesi gereken ders var. Birçok oyuncunun sözleşmesi bitiyor, borçlular kapıya dayanmış durumda. Yerel gazetecilere göre başkan olacak kişinin akli dengesi yerinde olmaması lazım! Günlük başarılar değil uzun vadeli planlara ihtiyaç olduğu kesin. Bu şehir başarılı bir takımı hak ediyor...Beşiktaş'a yoğun koruma vardı
 • Bursasporlu taraftarlar astıkları pankartlarla Beşiktaş'a tepkilerini dile getirdi. 'Satılık Tüplü Kartal' ve 'Devren Satılık 1903 Model Kartal', 'Bu gecenin bedeli ne kadar?', 'Bu işin rengi her yerde aynı, Juventus Jimnastik' pankartları dikkat çekenler arasındaydı.
 • Maç öncesi geniş güvenlik önlemleri aldı. Stada gelen taraftarlar üç aşamalı bir aramadan geçirildi. Alkollü oldukları tespit edilen taraftarlar stat çevresinden uzaklaştırıldı. Ayrıca, Beşiktaşlı taraftarların stada girmesini engellemek amacıyla tribüne girenlere kimlik kontrolü yapıldı.
 • Beşiktaş kamp yaptığı Yalova'dan olağanüstü güvenlik önlemleri altında Bursa'ya geldi. Siyah-Beyazlı kafilenin korumasını, Bursa polisi ve jandarma üstlendi. Bursa il sınırında bir süre bekletilen Beşiktaş kafilesini taşıyan iki otobüse, çok sayıda polis ve jandarma dahil oldu. Siyah-Beyazlıların geçtiği güzergâhtaki yollar trafiğe kapatıldı. Beşiktaşlı futbolcular, stat önünde de güvenlik çemberi içinde soyunma odasına gitti.
 • Bursaspor'a karşı ligdeki son yenilgisini 9 Kasım 1997 tarihinde Bursa'daki maçta 2-1'lik skorla alan Beşiktaş rakibine 10 yıl sonra yenildi. Siyah-Beyazlılar, bu yenilgiyle rakibi karşısındaki 10 yıllık yenilmezlik unvanını da yitirdi. Maç sonrası skorbordda 'Hesap Görüldü' yazısı yazıldı.

  BURSASPOR: 3
  Ö. Çatkıç 7
  Egemen 7
  İsmail 7
  Ö. Aysan 6
  Frasineanu 8
  Cumhur 7
  Sumulikoski 7
  Veli 6
  (Hasan 81) -
  Volkan 7
  De Souza 7
  (İbrahim 66) 6
  Sinan 8
  (Burak 88) -

  BEŞİKTAŞ: 0
  Runje 5
  İ. Kaş 5
  G. Zan 5
  Baki 4
  İ. Üzülmez 4
  Fahri 5
  (Koray 76) -
  Serdar 5
  Ricardinho 6
  Mehmet 4
  (Nobre 50) 5
  G. Güleç 4
  (Can 64) 4
  Bobo 5

  GOLLER: Cumhur (11), Sinan (37), Frasineanu (65)
  SARI KARTLAR: Volkan, İsmail, Sinan, İbrahim / İ. Üzülmez, Mehmet
  Stat: Bursa Atatürk - Hakemler: B. Gezer, C. Gemici, A. Y. Öz