TMOK Başkanı Sinan Erdem'i kaybettik

Tedavi gördüğü Paris'te ölen Erdem, 76 yıllık ömrünü spora ve İstanbul'da olimpiyat düzenlenmesi idealine adamıştı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Sinan Erdem, tedavi gördüğü Paris'te öldü. Bir süre önce ameliyat olan Erdem'in, bu sabaha karşı Paris'te vefat ettiği açıklandı.
76 yaşında hayata veda eden Erdem, karaciğerindeki tümör nedeniyle bir süre önce Fransa'da ikinci kez ameliyat olmuştu. Dün gece durumu ciddileşen Erdem'in yoğun bakıma alındığı, ancak doktorların bütün çabalarına rağmen bu sabaha karşı vefat ettiği belirtildi.

OLİMPİYATA ADANAN BİR ÖMÜR

9 Mayıs 1927'de Manisa'da doğan Erdem, ilköğrenimini İstanbul Yeşilköy İlkokulu'nda, ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.
Spor hayatına 1943 yılında voleybol ve tenis oynayarak atılan Erdem, profesyonel voleybol kariyerine 1949'da Beyoğluspor Kulübü'nde başladı ve 1951'de Galatasaray Kulübü'ne geçti. Voleybol Milli Takımı'nda uzun yıllar forma giydi. 12 kez milli oldu. Milli Takım kaptanlığı ve antrenörlük yaptı. 1957-67 yılları arasında Türkiye Voleybol Federasyonu'nda genel sekreterlik görevini üstlendi. 1966'da Uluslararası Voleybol Federasyonu'na (FIVB) üye oldu ve 1972'den 1984'e kadar Organizasyon Komitesi Başkanlığı'nı yürüttü.
1975-1982 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) genel sekreter yardımcılığı görevinde bulunan Erdem, 1977'de Galatasaray Kulübü Divan Heyeti'ne girdi. 1982-1989 tarihleri arasında TMOK genel sekreterliği yaptı. 1982'de İslam Oyunları Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi, 1983'de ise Akdeniz Oyunları Teknik Komite Üyesi olarak görevde bulundu. 1987-88 sezonunda İstanbul Yeşilyurt Spor Kulübü Başkanlığı'nı üstlendi. 1988 Seul Olimpiyat Oyunları sırasında yapılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi toplantısında adı geçen komiteye üye oldu. Aynı yıl Akdeniz Oyunları Yönetim kurulu üyeliğine seçildi.
Meksika, Münih, Montreal, Moskova, Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nda teknik delege olarak, Seul, Barcelona, Atlanta ve Sidney Olimpiyat Oyunları'nda ise Uluslarasası Olimpiyat Komitesi üyesi olarak görev yaptı. Erdem, 25 Şubat 1989'dan bu yana itibaren TMOK Başkanlığı görevini yürütüyordu.
Fransa Spor Bakanlığı altın madaya ödülü ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi liyakat ödülü sahibi Erdem'e, Japon Hükümeti tarafından kültür günü olan 3 Kasım 1992'de, Japon-Türk ilişkileri ve iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesi nedeniyle Japon İmparataroru Akihito adına nişan verildi.
2004 yılında Atina'da yapılacak olimpiyat oyunları için kurulan koordinasyon komitesine de üye olan Erdem, 1997'de İstanbul'da toplanan Dünya Ordulararası Spor Birliği'nce madalyaya layık görülmüştü.
Spora verdiği hizmetlerden dolayı 1998'de Anadolu, 1999'da da Marmara üniversitelerince fahri doktora unvanı verilen Erdem, 1999'da Fransa Cumhurbaşkanı'nca nişanla ödüllendirilmişti. Evli ve iki çocuk babası Sinan Erdem, Fransızca ve İngilizce biliyordu.