Tolgay Arslan'a FIFA şoku!

Tolgay Arslan'a FIFA şoku!
Tolgay Arslan'a FIFA şoku!
"Almanya izin verirse, Türk Milli Takımı'nın formasını giymek istiyorum" diyen Tolgay Arslan'a büyük bir şok: FIFA talimatlarına göre, Tolgay kesinlikle Türk Milli Takımı'nın formasını giyemez.

Ara transfer döneminde Trabzonspor ile Beşiktaş arasında transfer krizine neden olan Tolgay Arslan, siyah-beyazlı forma altında gösterdiği performansla dikkati çekmeyi başardı. Tolgay Arslan'ın müthiş performans "A Milli Takım" konusu da yeniden gündeme getirdi. Futbol otoritelerinin büyük bir kısmı Tolgay Arslan'ın Fatih Terim tarafından kesin olarak A Milli Takım'a çağrılması gerektiği yönünde yorumlarda bulunurken, başarılı oyuncu da "teklif gelirse ve Almanya izin verirse A Milli Takım'da oynamayı istiyorum" dedi.

"Tolgay Arslan, A Milli Takım forması giyecek mi?" sorusu gündemi yeniden meşgul ederken, Sporx.com önemli detayı ortaya çıkarttı; Tolgay Arslan, A Milli Takım formasını giyemez!

FIFA talimatlarına göre, bir oyuncu A Milli Takım tercihi yapmadıktan sonra 21 yaşına kadar milli takım tercihini yapabiliyor ve bir kez milli takım değiştiren bir futbolcu, ikinci kez milli takım değiştiremiyor. 2009'da U17 Türk Milli Takımı'nın formasını giyen Tolgay Arslan, 2012'de de ise tercihini Alman Milli Takımı'ndan yana kullanmış ve U21 Alman Milli Takımı'nın formasını terletmişti (İlk maçını Türkiye 'ye karşı oynamıştı - 14 Kasım 2012). Bir kez milli takım tercihini değiştiren Tolgay Arslan'ın bir kez daha milli takım tercihini değiştirme şansı bulunmuyor.

FIFA yönetmeliğinde yer alan ilgili madde şu şekilde:
"Kriterleri yerine getiren herhangi bir futbolcu, oynamaya hak kazandığı federasyonu değiştirmek için yalnızca bir defaya mahsus talepte bulunabilir. Eğer bir futbolcu daha önceden bir FIFA şampiyonasının ön elemesi, kıtalararası şampiyona veya Olimpiyat turnuvalarındaki bir maçta oynamış ise, bu müsabakalar esnasında kendisinin federasyon değiştirmesine izin verilmez."