Top da onların saha da...

UEFA'nın, Galatasaray-Juventus ile Beşiktaş-Chelsea karşılaşmalarını tarafsız sahaya alışının asıl nedeninin G14 olduğu ortaya çıktı. G14'ün (Group of 14) kurucu üyesi olan Juventus'un...
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

İSTANBUL - UEFA'nın, Galatasaray-Juventus ile Beşiktaş-Chelsea karşılaşmalarını tarafsız sahaya alışının asıl nedeninin G14 olduğu ortaya çıktı. G14'ün (Group of 14) kurucu üyesi olan Juventus'un, birliğin desteğini arkasına alarak İstanbul'a gitmemek için UEFA'ya baskı kurduğu ve eli kolu bağlı olan Avrupa Futbol Birliği'nin böyle bir kararı istemese de zoraki olarak aldığı öğrenildi.
Kendilerini "Avrupa'da futbolun sesi" olarak gören toplam 18 takımlı birlik, sık sık UEFA'yı tehdit ederek "İstediklerimizi yapmazsanız kendi ligimizi kurarız" anlayışıyla her istediklerinin yerine gelmesini sağlıyor. G14 son olarak FIFA'ya "Milli oyunculara özel ödeme" yapılması yolunda baskı yapmıştı. UEFA ve FIFA, müthiş reklam ve TV gelir potansiyeli
olan bu birliğin kendi ligini kurmaması için bir dediklerini iki etmiyor. G14'ün kurucu üyeleri: Bayern Münih, Dortmund, Milan, Inter, Juventus, Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Ajax, PSV, Marsilya, PSG, Porto.
Öte yandan Juventus takımıyla yapacağı maç için Dortmund kentine gelen Galatasaray kafilesi, Türk taraftarlarca coşkuyla karşılandı. Almanya vizesi bulunmayan yardımcı antrenör Müfit Erkasap'a, takımı karşılamaya gelen Essen Başkonsolosu Ahmet Akarçay kefil oldu ve girişi sağlandı.