Top sanatkârı taca razı olmaz

Kayserispor ve Fenerbahçe, diriliği ve dramatik akışıyla sezonun yüzünü ağartan maçlarından birini oynadı. Zico'nun personel kullanımındaki derbederliği ve istikrar kazanan güvensizlik, Fenerbahçe'nin hayatını gitgide zorlaştırıyor.
Haber: TANIL BORA / Arşivi

Kayserispor ve Fenerbahçe, diriliği ve dramatik akışıyla sezonun yüzünü ağartan maçlarından birini oynadı. Zico'nun personel kullanımındaki derbederliği ve istikrar kazanan güvensizlik, Fenerbahçe'nin hayatını gitgide zorlaştırıyor. Kayserispor, 2-1'in ardından son paslarda sükûnet kaydetse, 90+'lara kalmadan alıp gitmişti bu maçı. Kayserisporlular, rakip savunmadan kaptıkları topla bu sezon altıncı gollerini attılar. İlk golde, Mehmet Topuz'un usulen rakibin karşısına dikilip yalandan zıplayarak değil, sahiden açlıkla saldırıp kaptığı top, hücum presin açtığı ufuklara bir örnekti.
Haftanın insanı tefekküre daldıran pozisyonu da buydu: Uğur Boral'ın 45+'da, top kendi takımı lehine taca çıkmaktayken bir koşu gelip topu çizgide kontrol etmesi ve ileri vurayım derken kaptırdığı o topun kalesine gol ortası olması! Buyrun 'taç felsefesine'. Topu taca bırakmama, oyunun akışını kesmeme ısrarı, 'oyuncu ruh'un erdemidir. Taca son nefesine kadar direnir o ruh. Arabaların altına, bayır aşağı, ta uzaklara gidip dakikalarca gelmemesi riskine karşı topu 'dışarı' kaçırmamaya azami özen gösteren mahalle topçularını hatırlayın. Top sanatkârı, taca razı olmayı hele bizzat taca bırakmayı, haysiyet kırıcı bulur.
Manasızlaşan yıldız adayı
Oysa topu duygusuzca dan diye taca vurmak ya da geçerken çöp kutusuna bir şey atıverircesine pıt diye çizgiden dışarı bırakıvermek, profesyonel futbolda kullanışlı bir yordam. Hele meslekten savunmacılar, hiç gocunmaz bundan. (Bir başka sefer sürdürelim, taç ahlakı üzerine tefekkürü.)
Sözüm ona yıldız adayı Burak'ın gitgide manasızlaşıp 'yetenekleri sınırlı' Baki Mercimek'in mevkiinin standartlarını yerine getirmesiyle en lüzumlular arasına girdiği Beşiktaş, İbrahim Altınsay'a selamla bir Britanya tabiriyle söyleyelim, hakikaten insanın evinin bahçesinde oynasa dönüp bakmayacağı bir 'oyun'la, sahici sahici şampiyonluk adayı. Beşiktaş-Rizespor maçının en dinamik anları, Yeşil-Mavililerin hakeme enerjik biçimde itiraz ettikleri pozisyonlardı. (Rizespor, yıllardır, hakem-federasyon meselelerinde en çıngarcı 'camia'lardan biri değil mi?)
Kayseri-İstanbul ikili turnuvasının galibi, puanla (4-1) Kayserililer. Aylardır kaşınan Galatasaray, insansızlaştırılmış Ali Sami Yen'de sezonun ilk yenilgisini alarak, beklediği 'kopma' fırsatını buldu. Gerisi, idari ve teknik yönetim cenklerinin toz dumanı altında, üçüncülük mücadelesi olacak. Bülent Korkmaz'ın kendi gibi 'heroik' bir direnişçi karakteri kazandırdığını söylediğimiz Erciyesspor, başaracak mı? Mavi-Siyahlılarda, iki sezon önce Kayserispor'un yıldız adaylarıyken ıskartaya çıkarılan
Ali Turan ve Ergün Teber ile Ankara takımlarının vazgeçtiği Orkun, Mustafa Sarp, Özgür'ün yeniden değerli hale gelişine dikkat.
Beraberlikçiler işbaşında
Temdit azabı çekip 90+'da dövünenler sadece Kayserililer değildi. Trabzon'da iki kez iki farklı yenilgiye düştüğü maçtan kopmayan Gençlerbirliği, 90+4'te penaltı kaçırarak, beraberlikten oldu. Gençler bu sezon ilk frikik golünü attı, Trabzon ilk kez frikikten gol yedi, Trabzon ilk penaltısını attı, Gençler ilk defa penaltı kaçırdı; savunmaların elinin ayağının tutmamasının da katkısıyla 4-3'e şişen bu maçta.
Beraberlikçiler işbaşında. Ankaraspor evinde Bursa'yla 14., Antalyaspor Antep'te 12. beraberliğini aldı (Kayserispor'un da 11 beraberliği var). Ligin ilk yarısında 21 gol yiyen Antalyaspor'un kalesine, ikinci devrenin 10 maçında sadece 6 top girdi. Bunların dördü zaten Kayseri'deki 4-4'te. 9 maçın 7'sinde hiç, ikisinde birer gol yediler.
Manisa haftalar sonra
Dört hafta sonra kazanan Konyaspor klasmanda üç sezondur eğleştiği yerde: altıncılık ila sekizincilik basamağı arasında. Düşmeme mücadelesinde profesyonelleşen Ankaragücü de, son iki sezonu bitirdiği yerde: 13.'lük! Manisaspor, liderlik ikbali sürerken ilk yenilgiyi Sivas'ta tatmış ve sonra dünyası değişmişti. Yeni dünyası, düşmeme mücadelesi. 10 hafta sonra galebe çalabildiği ilk takımın da Sivasspor olması, ekşi bir tesadüf.
Dipte siftinen iki yeşil-siyahlının karşılaşmasını kazanıp üç haftadır yedinci puanını alan ev sahibi Denizlispor, haftalar sonra düşme hattının üzerine çıktı. Sakaryaspor'a, hafta arasında hesabına yatırılan Manisa maçının 3-0'ı da kâr etmeyecek.
Geçen hafta yazdığım, pazar günü de Eray Özer'in üzerinde durduğu gibi: Ligin biyolojik saati altüst oldu. Bu sefer de bir 21.15 randevusu gördük ve pazar ikindi vakti hafta bitiverdi. Konsolide futbol skorları kendilerini hatırlattılar: Dört adet 1-0, iki adet 0-0. Göbekte büzüşme yoğunlaşıyor: 5-12. sıralar, dört puanlık entervalin içinde.