Trabzon: 2
Beşiktaş: 3

Rüştü kırmızı kart görünce eldivenleri giyen santrfor Bobo kalesinde gol görmedi.

Beşiktaş, seyircisiz oynanan Trabzonspor deplasmanında zor ama önemli bir galibiyet aldı. Karşılaşmanın başında 2-0 geriye düşen Beşiktaş, ilk yarıyı 2-2 bitirmeyi başardı. İkinci yarıda 3-2 öne geçen Siyah- Beyazlılar, 79. dakikada Rüştü kırmızı kart görünce kalecisiz kaldı. Kaleye Bobo geçti, Trabzon'un baskıları sonuç vermedi.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Pusulanın kuzeyi, vasat performansın tüm kabahatini yüklenmiş bir Ziya Doğan gösteriyordu. Aralıktaki olağanüstü kongreden sonra kalıp kalmayacağı bir muammaydı artık. Batı yönünde de Ertuğrul hoca, erkenden azledilmemek için çırpınıp duruyordu. Tamam, tek tek basaraktan da olsa kazanıyorlar, zirve sahnesinin dışında kalmıyorlardı ama hiç de ikna edici oyunlar çıkaramamışlardı. Üstelik çok değil, dört gün sonra İnönü'de Şampiyonlar Ligi için Liverpool'a karşı son barutlarını atacaklardı. Doğru düzgün atmayı beceremezlerse bu sezonki 'sınır ötesi operasyonlar' erkenden biterdi.
Lafı uzatmayalım, iki tarafın da mesut kıyılarda gezinmediği aşikârdı. Bir de taraftarlar yine yoktu Avni Aker sıralarında. Asabı bozuk ve bereketi düşük bir ikindiydi beklenen. Lakin şen şakraktı oyun. Ligin üst diliminin iki az atıp az yiyeni, hem savunma hem hücum kapılarını açınca 100. kapışmaları harika bir gösteriye dönüştü. Dokuz hafta biterken en azından televizyondan 90 dakika izleyebildiklerimiz arasında bundan daha iyisi yoktu. Geçen sezonun rövanşını fena aldı Beşiktaş. Malum, o vakit Avni Aker'de 2-0 öne fırlamış fakat skoru koruma taktiğini ellerini yüzlerine bulaştırıp 3-2 kaybetmişlerdi. Bu kez tersten tutuldu kâğıt.
Daha destur demeden Gökdeniz erişti filelere. Umut asistledi, Gökhan Zan kademeyi tutturamadı ve 61 numara, ilk 'fast-break'ten sayıyı çıkardı. Rüştü'nün beti benzi atıverdi. Allah'tan reva mıydı yani, eldivenlerini iki ay sonra ilk defa giymiş, usta edalarıyla ısınıyordu ki hevesi kursağında kaldı. Beş dakika sonra bu kez 'üç İbrahim' kombinasyonuydu işleme konan. İbrahimler'den Yattara olanı, önce Üzülmez'den söktü topu, peşinden Toraman'ı çalımladı ve sezonun ilk golünü attı.
Böyle buyurdu Tello
Şimdi ne yapacaktı Beşiktaş, Ziya Doğan'ın önünde yine diz çökmek mi yazılıydı kaderlerinde? Yok yok, Çarşı'nın dediği gibi hayat simsiyahsa hayaller bembeyazdı, umudu korumak ve işler sarpa sarmadan ayağa kalkmak lazımdı. Öyle de yaptılar. Muntazam ve efektifti direniş stratejileri. Tello'ydu direnişin bayraktarı ve bolca orta yapıp oyunun akışkanlığını artırdılar, yarım saat dolmadan egaliteyi buldular. 22'de Serdar Kurtuluş'un ortasında Burak Yılmaz, Tolga Zengin'in uzanamayacağı kadar köşelere bir yere vurdu. 26'da Celaleddin, Delgado'nun suratını tekmelemeye kalktı. Beyaz noktaydı bu günahın vebali. Delgado gitti ve kendisi devşirdi penaltının mahsulünü.
Tello herkesten çok istiyordu bu maçı. 42'de iyi ortaladı Nobre'ye, isabetsizdi Brezilyalı'nın kafası. Baktı Nobre beceremiyor, 44'te kendisi denedi frikikten, Ahmet Şahin güç bela kornere tokatladı. Hakkıydı Tello'nun atmak ya da attırmak. 73'te tecelli etti adalet. Sol tarafta Burak Yılmaz'dan aldı, hiç telaş etmeden Bobo'ya bıraktı, o da içeriye. Bay Bülent Yıldırım, Rüştü'ye yoktan yere kırmızıyı gösterince üç direğin arası göründü Bobo'ya. Neyse ki emanetini kem gözlerden korumak için yeteri kadar hazır ve becerikliydi. Kuzey'den pek 'Pankuyen' ve pek heroik bir zafer çıkardı Beşiktaş.

* * * * *
TRABZONSPOR: 2
Tolga.. 5
(Ahmet 30).. 6
Serkan.. 5
Tayfun.. 6
Erdinç.. 5
Celaleddin.. 5
(Mustafa 78).. -
Hüseyin.. 6
Ayman.. 6
Ceyhun.. 5
Yattara.. 6
(Ergin 67).. 5
Gökdeniz.. 7
Umut.. 6

BEŞİKTAŞ: 3
Rüştü.. 6
İ. Toraman.. 6
Gökhan.. 5
İ. Üzülmez.. 6
Ali.. 6
Cisse.. 6
Serdar.. 6
(Mehmet 61).. 6
Burak.. 7
(Koray 75).. 6
Tello.. 8
Nobre.. 7
(Bobo 67).. 7
Delgado.. 7

GOLLER: Gökdeniz (1) ve Yattara (6) / Burak (22), Delgado (26 pen), Bobo (73)
SARI KARTLAR: Umut, Ceyhun / Mehmet
KIRMIZI KART: Rüştü (79)
Stat: Avni Aker Hakemler: B. Yıldırım, B.T. Akkın, N. Mızrak