Trabzon beş maç seyircisiz
Ceza açıklandı

Trabzon-Sivas karşılaşmasında maçın tatil edilmesine neden olan olaylardan ötürü ev sahibi takıma beş maç seyircisiz oynama ve 31 bin YTL para cezası verildi.

İSTANBUL - Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Trabzonspor-Sivasspor maçında yaşanan olaylar nedeniyle ev sahibi takıma beş maç seyircisiz oynama ve 31 bin YTL para cezası verdi. Ligin ilk haftasında oynanan maçta, hatırlanacağı gibi mücadelenin bitimine 30 saniye kala ortalık karışmış, Bordo-Mavili bir taraftar sahaya girerek Sivassporlu Mehmet Yıldız'ı tartaklamış, bu harekete konuk ekibin diğer futbolcuları fiziksel müdahalelerle cevap vermiş, bunun üzerine de çok sayıda seyirci sahaya girmeye çalışmıştı. Olayların kontrolden çıktığını gören hakem Bülent Demirlek de mücadelenin bitimine 30 saniye kala soyunma odasına gitmiş, daha sonra da maçın tatil edildiğini açıklamıştı. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) dün yaptığı toplantıda, Trabzonspor'a beş maç seyircisiz oynama cezası verdi. Kurul ayrıca Bordo-Mavililere 31 bin YTL para cezası verdi.
Sonuç sonra tescil edilecek
Sivasspor'a da yine saha olayları nedeniyle 250 bin YTL para cezası veren kurul, sahaya giren Trabzonspor medya sorumlusu Nuri Bekar'ı da hakeme sözle ve eylemle ağır şekilde hakaret etmekten ve ayrıca sportmenliğe aykırı davranışta bulunmaktan üç ay hak mahrumiyetiyle cezalandırdı. Maçın sonucuna ilişkin kararı ise önümüzdeki günlerde Futbol Federasyonu verecek.
Trabzonspor Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas, beş maç seyircisiz oynama cezasının indirimi için tahkime başvuracaklarını söyledi. Cezayı ağır bulduklarını dile getiren Kafkas, "Ortada hiç kimsenin inkâr edemeyeceği bir olay var. Dolayısıyla bunun da bir cezası olmalıydı. Ama bu şekilde biz cezayı ağır buluyoruz. Var olan haklarımızı kullanacağız ve tahkim kuruluna başvuracağız" dedi.
Federasyonun müsabakanın sonucuyla ilgili kararını cuma günü vermesini beklediklerini de kaydeden Kafkas, "Biz bu maçın kesinlikle 1-0 olarak tescil edilmesini bekliyoruz. Zira hakem müsabakayı tatil ettiğinde oyununun uzatma bölümleri dahi sona ermişti. Ayrıca rakip takımın altı oyuncusunun hakem tarafından disiplin kuruluna sevk edilmesi ve rakibin aldığı cezalar bu anlamdaki sorumluluğu da açıkça gözler önüne seriyor" diye konuştu. (Spor Servisi)