Trabzon cephesinde yeni bir şey yok

"Yepyeni bir başlangıç yapacağız. İkinci devre yeni bir beyaz sayfa açtık. Herkesin hatalarından ders alacağını düşünüyorum." Ziya Doğan, Trabzonspor'un ikinci yarı öncesi hedefini böyle açıklıyordu. Beyaz bir sayfa açmak... Belki de sırf Bordo-Mavililer için değil, son günlerde malum nedenle eleştirilen Trabzon kenti için gerekli bir şey bu.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

"Yepyeni bir başlangıç yapacağız. İkinci devre yeni bir beyaz sayfa açtık. Herkesin hatalarından ders alacağını düşünüyorum." Ziya Doğan, Trabzonspor'un ikinci yarı öncesi hedefini böyle açıklıyordu. Beyaz bir sayfa açmak... Belki de sırf Bordo-Mavililer için değil, son günlerde malum nedenle eleştirilen Trabzon kenti için gerekli bir şey bu. Trabzonspor'da mantalite değişti mi, bunu dünkü maça bakarak söylemek henüz çok güç ancak kadroda değişiklikler olduğu muhakkak! Yeni transfer Risp, Çağdaş'a partner yapılmış, sezon başında büyük umutlarla
alınan ancak bekleneni veremeyen Murat sol beke monte edilmiş, Mustafa Keçeli de solda kendisine ilk 11'de yer bulabilmiş... Kayserispor ise 'kafa olarak' daha rahattı belki, ancak Ertuğrul hoca sakatlık ve kart cezaları nedeniyle Bülent, Toledo, Fatih gibi önemli isimleri Avni Aker'de sahaya süremedi.
Tüm bu 'ahval ve şerait' içerisinde sahaya çıkan Sarı-Kırmızılılar, ilk yarıda daha üstün olan taraftı. Ortada Ragıp, sağ kanatta da Mehmet Topuz atakları yönlendiren isimler olurken, forvet oyuncuları biraz becerikli olabilseler Avni Aker'i erkenden sessizliğe gömebilirlerdi. İlk olarak 10. dakikada Ragıp'la rakip kaleyi yoklayan Orta Anadolulular, 20'de İlhan'la gole çok yaklaştı. Gökhan'ın arapasıyla buluşan genç oyuncu, önündeki savunma oyuncusunu geçip kaleciyle karşı karşıya kaldı ancak topu auta gönderdi.
Gökdeniz 'yalnızlar'ı oynadı
Maça Umut ve Ersen gibi iki pivotla başlayan Trabzonspor'da kanatlar iyi işlemeyince Bordo-Mavililer ilk yarıda fazla pozisyon bulamadı. Yakaladıkları iki ciddi fırsat da kanat oyuncuları Musa ve Mustafa'nın ortalarından geldi. 32'de Musa'nın servisinde Gökdeniz, 44'te ise Keçeli'nin ortasında Gökdeniz'in indirdiği topta Umut meşin yuvarlağı dışarı gönderdi. Gökdeniz dün Bordo-Mavililerin en çalışkan ismiydi ancak yalnız kaldı. Bundesliga'ya dönen Marcelinho kendisine gelen topu ileriye hızlı bir şekilde servis ediyor, Gökdeniz'in yükünü azaltıyordu. Brezilyalının halefi Ayman'ı ise dün görevine alışamamış gördük.
Kanatlardaki eksikliği Ziya hoca da görmüş olacak ki, devre arasında yaptığı değişiklikle Yattara'yı oyuna aldı. Kupadaki Konyaspor maçının kahramanı Gineli oyuncu, dün bazen sol bazen sağ kanatta koşturdu ancak verimli olmaktan uzaktı. Son derece sıkıcı geçen ikinci yarının, hatta maçın en heyecanlı anı 78'de Kayseri'nin kazandığı penaltıydı. Birçok pozisyonda geç kalan ve faul yapan, o dakikaya kadar kart görmemesi mucize
olan Risp'in müdahalesinde Özgürcan yerde kalınca Vedat Yüksel kireçli noktayı gösterdi. Atışı kullanan-daha doğrusu iyi kullanamayan-Gökhan topu Tolga'ya nişanlayınca Pastırmacılar, üstün oldukları maçta öne geçme fırsatını tepti. Kalan dakikalarda ev sahibi oyuncular oyunu gererek rakibe psikolojik baskı kurmayı başardı ve pozisyon üstünlüğü sağladı, ancak çabaları tabelayı değiştirmedi. Görülen o ki, Trabzonlu taraftarlar, takımlarında taşlar yerine oturana kadar biraz daha beklemek zorunda.

TRABZONSPOR: 0
Tolga 6
Musa 5
Risp 5
Çağdaş 5
Murat 4
(Musampa 46) 6
Hüseyin 6
Ayman 4
Mustafa 6
Gökdeniz 6
Umut 4
Ersen 4
(Yattara 46) 5

KAYSERİSPOR: 0
İvankov 6
Uğur 7
Mendez 8
Aydın 7
Tayfun 7
Mehmet 7
Johnson 6
(Kamber 19) 6
Ragıp 6
Kemal 7
Gökhan 5
(Erdal 90+2) -
İlhan 6
(Özgürcan 69) 6

SARI KARTLAR: Musa, Hüseyin, Yattara, Musampa, Çağdaş / Ragıp, Tayfun
Stat: Avni Aker - Hakemler: V. Yüksel, A. Sinem, M. Sönmez